Οι συμμετοχές στο Ocean Lava Rhodes

Την ερχόμενη Κυριακή η Ρόδος γίνεται και πάλι το επίκεντρο για το τρίαθλο πανελληνίως χάρις στην μεγάλη προσπάθεια του Απόλλωνα Ρόδου και της Ocean Lava με τη διοργάνωση του Iron Man και του αγώνα στο ήμισυ των αποστάσεών του, έχοντας εκκίνηση και τερματισμό στο Φαληράκι. 

Πρόκειται γι’ αγώνες υπεραποστάσεων με αρκετές συμμετοχές από την Ελλάδα και το εξωτερικό με σκοπό την προσέλκυση ποιοτικού τουρισμού, πέραν από το αγωνιστικό κομμάτι, στο πλαίσιο της προώθησης του σχεδιασμού για την επιμήκυνση της τουριστικής περιόδου.

Για φέτος, η διοργάνωση που πραγματοποιείται με τη στήριξη και πάλι της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου και του ΔΟΠΑΡ, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Μοντέρνου Πεντάθλου ΕΟΜΟΠ, έχει ακόμη υψηλότερες προσδοκίες με στόχο να αποτελέσει ένα μοναδικό γεγονός για τα Βαλκάνια και την ευρύτερη ζώνη της Ανατολικής Μεσογείου.

Όσον αφορά το Iron Man, οι συμμετέχοντες θα διανύσουν 3,8χλμ. κολυμπώντας, στη συνέχεια 180χλμ. με ποδήλατο και 42χλμ. με τρέξιμο, ενώ στην κατηγορία 113 ακριβώς τις μισές αποστάσεις. 

Οι διαδρομές, όπως τις περιγράφουν οι διοργανωτές: 
ΚΟΛΥΜΠΙ: 1,9 km, έναν γύρο  για τον αγώνα  113,  ενώ  για το αγώνα  226 δύο γύρους 1,9 km x2 = 3,8 km. 
Το κολύμπι θα  γίνει στην παραλία Φαληρακίου   με  τη ζώνη αλλαγής  την εκκίνηση  στην παραλία ΓΑΛΑΖΙΟ, 500 μέτρα από το ΗΟΤΕL PEGASOS, μεγάλο χορηγό των αγώνων.

Θα  ληφθούν όλα τα  απαραίτητα μέτρα ασφαλείας (ιατρός, ασθενοφόρο, ναυαγοσώστες, τζετ σκι, κανό)

Εκκίνηση για τον αγώνα 226  θα δοθεί στις 06.30 πμ με όριο τερματισμού 2 ώρες και 15 λεπτά, δηλαδή έως τις 08.45 πμ.

Εκκίνηση για το 113 στις 9.00 πμ με  όριο τερματισμού 1 ώρα και 15 λεπτά, δηλαδή έως τις 10.15 πμ. 

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Οι τριαθλητές θα πρέπει  να  διανύσουν για τον αγώνα  226 τα  180 km ενώ για τον 113 τα 90 km.

H ποδηλατική διαδρομή ξεκινάει από το Φαληράκι με πορεία στον Κεντρικό δρόμο Ρόδου –Λίνδου έως τα Κολύμπια όπου στρίβουν δεξιά με  κατεύθυνση το χωρίο Αρχίπολη. Από ‘κει στρίβουν προς Ψίνθο για 2 χιλιόμετρα περίπου ώστε να  συμπληρωθεί η απόσταση των 22,5 km από την εκκίνηση. Εκεί αναστρέφουν και επιστρέφουν στην εκκίνηση, ακριβώς αντίστροφα, συμπληρώνοντας απόσταση 45 km.

Στην πορεία στον κεντρικό Ρόδου-Λίνδου έως τα Κολύμπια η μια λωρίδα αφού σημανθεί με κώνους και με  περιφρούρηση από την Τροχαία και  πλήθος  εθελοντών, θα διατεθεί  αποκλειστικά για την κίνηση των ποδηλάτων. Τα  οχήματα θα  κινούνται μόνο στη μία  λωρίδα με  όριο ταχύτητας 50 km/h και  απαγόρευση του προσπεράσματος.  Οι έξοδοι των ποδηλάτων θα φυλάσσονται. 

Για τον αγώνα 113 οι αθλητές  θα  διανύσουν 2 laps x45 km=90  km  με  όριο χρόνου για κολύμπι και ποδήλατο τις 5 ώρες και 30 λεπτά.
Για τον αγώνα 226  4  laps x 45 km = 180 km με  όριο χρόνου κολύμπι και ποδήλατο 10 ώρες και 30 λεπτά. 

ΤΡΕΞΙΜΟ: Το τρέξιμο θα διεξαχθεί στην παραλιακή λεωφόρο  Φαληρακιού – Καλλιθέας  με χρήση κυρίως του εξαιρετικού πεζοδρόμου από το ΓΑΛΑΖΙΟ  BEACH έως 500 μέτρα μετά  τα  λουτρά Καλλιθέας, 5250μ.  από την  εκκίνηση.

Εκεί οι αθλητές αναστρέφουν και επιστρέφουν   στη ζώνη αλλαγής  συμπληρώνοντας 10,5 km. Για  τον αγώνα  113  το τρέξιμο είναι 2 laps X10,5 km + 100 τελευταία μέτρα ως τη γραμμή τερματισμού κοντά στη μαγευτική παραλία ΓΑΛΑΖΙΟ. Όριο χρόνου 8 ώρες,  δηλαδή έως τις 17.00. 

Για τον αγώνα 226 οι  αθλητές πρέπει να  ολοκληρώσουν 4 laps x10,525 m + 100 μέτρα= 42,2 km  ως τη γραμμή τερματισμού αυτής της υπερβατικής διοργάνωσης αντοχής των 226 km Ironman Distance (3.8 swimm, 180 km bike 42,2 km run) με  όριο χρόνου 16 ώρες, δηλαδή ως τις 22.30. 

Οι συμμετοχές
• ΑΝΔΡΕΣ 113
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 20-24
ΟΝΟΜΑ ΕΠΙΘΕΤΟ
BEN PARKER
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΑΦΕΙΑΔΗΣ
ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΤΣΙΦΤΣΙΔΗΣ
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 25-29
PANOS GEORGIADES
MICHALIS TEKERTALIS
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 30-34
ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ
SINAN OZKAN
LOUKAS DRELLAS
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΡΑΗΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΖΑΝΕΤΗΣ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ
FERIT TEKIN
GEORGIOS VARELIS
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 35-39
ANTONIS KOLIADIS
JORGE COLLADO
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΥΠΡΙΑΔΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΙΑΚΟΜΙΧΑΛΗΣ
KONSTANTINOS ABATZOGLOU
ALES ADAM
ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ
ROD DE KANEL
ALES ADAM
JAN KUČERA
MICHAL BUCEK
MICHAEL ZANNIS
JURGEN SAURENS
ΜΙΧΑΛΗΣ ΔΡΑΚΙΟΥ
ΜΙΧΑΗΛ ΒΑΒΙΘΗΣ
DEMOS GAZETAS
DIMITRIS LEKKOS
ΣΠΥΡΟΣ ΤΣΑΜΠΙΚΑΚΗΣ
ISMAIL UZUNLAR
MELIH BAYCAN
ΣΠΥΡΟΣ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-44
ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΑΤΖΙΑΡΗΣ
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΜΑΥΡΟΝΙΚΟΛΑΣ
THEO ONDERWATER
JORIS TOYE
RUUD DE BRUIJN
ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΗΣ
HANS HIEMSTRA
MARGARITA KLIMENKO
KAAN BAL
MIRKO PIVA
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΤΟΥΜΠΑΣ
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΡΟΥΣΑΚΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΛΕΟΒΟΥΛΟΥ
SEMIH BAYCAN
ALEXEY SYREYSHCHIKOV
TIMUR NUROV
ΘΕΜΗΣ ΖΥΓΟΥΜΗΣ
ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΚΑΡΥΔΗΣ
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΡΕΖΑΣ
DIMITRIOS STAMATIOU
ΠΕΤΡΟΣ ΣΑΜΠΑΤΑΚΟΣ
SEBASTIAN DR. LONGRÉE
BURAK AKSOY
MARIUS MIHAIL CHIOARU
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 45-49
ΙΩΑΝΝΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ
ATES BERNA
THEODOSIOS KECHIDIS
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΣΤΡΟΣΑΒΒΑΚΗΣ
STATHIS GRIGORIADIS
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΔΕΛΗΓΕΩΡΓΗΣ
CRISTIAN CALERI
LOUKAS GEORGAS
ANDREAS CHATZIMPATZAKIS
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΑΛΑΓΙΑΝΝΗΣ
DAVID EXPOSITO MUÑOZ
ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΡΑΤΙΤΣΗΣ
STATHIS TZOUVARAS
ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΣ
ΜΑΡΙΟΣ ΚΑΓΙΟΠΟΥΛΟΣ
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50-54
PETER WERP
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
EMMANOUIL ROUSSOS
ΣΑΒΒΑΣ ΜΑΤΣΗΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΡΕΒΕΖΙΑΝΟΣ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΝΑΤΑΣ
ADRIANOS KOMBOPOULOS
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 55-59
ΛΑΖΑΡΟΣ ΠΡΕΒΕΖΙΑΝΟΣ
JIMMYS KONTOU
ANTHONY COLLINS
OSVALDO CASALE NUOVO
CHRISTOS TOUMANIDIS
THOMAS DREHER
ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΑΠΑΒΕΡΓΗΣ
TERRY FLYNN
DAVID LEWIS
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 60-64
DAVID LOWE
ΧΡΗΣΤΟΣ ΓΑΡΕΦΗΣ
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 65-69
PETER BUCEK
 
• ΓΥΝΑΙΚΕΣ 113
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 25-29
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΤΣΟΥΡΟΥΚΤΖΗ
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 30-34
ΠΙΠΕΛΙΔΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ
ΤΖΕΝΗ ΜΠΟΥΛΜΕΤΗ
NANTIA ΣΥΝΤΖΑΝΑΚΗ
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 35-39
ΦΩΤΙΑ ΛΥΡΙΣΤΗ
TUGBA YAZICIOGLU ERGIN
JANA OZANOVA
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-44
ΕΛΕΝΗ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ
SMARAGDA KATSARA
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΛΙΑΠΑΚΗ
ΚΕΛΛΥ ΖΑΡΑΝΗ
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50-54
ANGELIKA WERP
CHRYSANTHI LATHIRA
 
ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 55-59
GIOVANNA COOPER
 
ΟΜΑΔΕΣ ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑΣ 113

ΟΜΑΔΑ

ΚΟΛΥΜΠΙ

ΠΟΔΗΛΑΤΟ

ΤΡΕΞΙΜΟ

THE HERD

ΠΑΡΘΕΝΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΚΑΤΣΙΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΖΩΒΑΣ ΘΩΜΑΣ

Ο ΚΑΛΟΙ

ΧΑΤΖΗΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΕΨΙΜΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΑΜΑΤΕΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

ΤΣΙΜΕΤΤΑ ΜΑΡΙΑ

ΖΑΝΝΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΜΠΕΝΟΤ ΦΡΑΝΚΥ

INTERNATIONAL TEAM

STAMATIS RENESIS

SIMON GREAVES

STAMATIS RENESIS

ΙΑΤΡΙΚΟ ΡΟΔΟΥ

ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

ΠΑΠΑΝΙΚΗΤΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

ΤΣΙΚΟΥΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

THE DREAM TEAM

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΛΟΥΡΙΔΗΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΖΙΔΗΣ

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΑΣΤΡΟΓΕΩΡΓΙΟΥ

THE DUTCH DIVA’S

PASCALE VALE

ILSE VAN DER SLIKKE

FENNA BONTJE

ΚΤΗΜΑ ΜΑΣΤΡΟΣΑΒΒΑΚΗ

ΤΖΙΝΗ ΜΑΡΙΑ

ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΝΙΣΥΡΙΟΥ ΝΙΚΟΣ

WAR ZONE

GEORGE MICHAIL

GEORGE SYRRAKOS

DIMITRIS GIANNIKAKIS

TRITANIUMS

STEVIE LIMPERIS

GEORGE KOUFOU

ALEXIOS BOULOUNTIDIS

ΦΕΤΕΣ

LINDSEY RICKER

ALICE GOLENKO

ALICE GOLENKO

PRIMEFIT TURKEY

RIDVAN OZCAN

AVNI ERKAN SELISIK

MUSTAFA KORTARICI

TWO AND A HALF MEN

ΜΑΥΡΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

ΟΡΕΣΤΗΣ ΡΑΠΤΗΣ

ΒΑΣΙΛΑΣ ΜΑΡΙΝΟΣ