Σάββας Ορφανίδης: «Κάποια στιγμή θα γυρίσει…»

Γλυκόπικρη ήταν η γεύση που άφησε στην ομάδα του Φοίβου, για άλλη μια φορά το τέλος ενός αγώνα πρωταθλήματος.

Προχθές απέδειξε και πάλι πως άξιζε κάτι παραπάνω από την ισοπαλία (1-1) που παραχώρησε στον ΠΑΟ Βάρδας, παραμένοντας ταυτόχρονα χαμηλά στη βαθμολογία με 7 βαθμούς. Η συνέχεια φαντάζει δύσκολη, όμως αν οι παίκτες του Σάββα Ορφανίδη συνεχίσουν να αγωνίζονται όπως στο τελευταίο τους παιχνίδι, θα καταφέρουν κάποια στιγμή να πάρουν και νίκες. Άλλωστε και ο τεχνικός της ομάδας της Κρεμαστής, αν και απογοητευμένος από το τελικό αποτέλεσμα με τη Βάρδα, συνεχίζει να πιστεύει στους  ποδοσφαιριστές του, από τους οποίους έμεινε ευχαριστημένος με την αγωνιστικότητα που έδειξαν μέχρι το τελευταίο λεπτό.

«Ήμασταν πολύ καλύτεροι από τον αντίπαλό μας, παρά το ότι βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Εκτός από μια φάση στο 20’ που από καθαρή τύχη κινδυνεύσαμε, δεν αφήσαμε στους αντιπάλους μας να μας δημιουργήσουν άλλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Είχαμε τις ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο να πάρουμε τη νίκη, αλλά αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Παρά την πικρή γεύση που μας άφησε το τελικό αποτέλεσμα, έμεινα ευχαριστημένος από την αγωνιστικότητα των παικτών μου, μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Ξέρω πως είμαστε με την πλάτη στον τοίχο, όμως που θα πάει, κάποια στιγμή θα γυρίσει και η τύχη για εμάς».

Παρά τον αγώνα της Τετάρτης, ο Σάββας Ορφανίδης προπόνησε χθες τους παίκτες του, ενώ το ίδιο θα γίνει σήμερα και αύριο. Ως γνωστόν την 11η αγωνιστική ακολουθεί ρεπό για τον Φοίβο και με την ευκαιρία αυτή οι «κυανοκίτρινοι» θα έχουν τη δυνατότητα να ξεκουρασθούν. Από τη Δευτέρα θα ξεκινήσει και πάλι η προετοιμασία για τον αγώνα της 12ης αγωνιστικής, που θα είναι εντός έδρας με τον Αχαρναϊκό. Το ματς αυτό θα διεξαχθεί την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου στις 13.00. Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος θα ολοκληρωθεί με τον εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Διαγόρα Βραχνέικων.

Ο τεχνικός των «κυναοκίτρινων» ενόψει του αγώνα με τον Αχαρναϊκό, δε θα έχει στη διάθεσή του τον Χρήστο Γαργάλη, ο οποίος στο προχθεσινό παιχνίδι, αντίκρισε την 4η κίτρινη κάρτα. Επίσης απών θα είναι και ο τραυματίας Νίκος Ορφανίδης, που τελικά δεν υπέστη υποτροπή, αλλά έπαθε θλάση στον δικέφαλο του άλλου ποδιού.