Πάτησε στην κορυφή ο Κάδμος

Μετά τους αγώνες που διεξήχθησαν σε Ρόδο, Καλαμάτα, Σέρρες, Κέρκυρα, Βόλο και Κρήτη με τη συμμετοχή μάλιστα 100 αθλητών-αθλητριών στο νέο αναπτυξιακό θεσμό της Ελληνικής Ομοσπονδίας, το Τουρνουά Ιππασίας Ελλάδος 2018, ο  Ιππικός Όμιλος Ρόδου « Ο Κάδμος» εκπροσωπώντας το νησί μας, κατάφερε να κατακτήσει την πρωτιά και στα δυο ομαδικά στα αγωνίσματα. 

Στην ιππική δεξιοτεχνία κατηγορίας Α3 πρώτη αναδείχθηκε η Ιωάννα Λαού με τον ίππο Chico ενώ στην υπερπήδηση εμποδίων κορυφαία ήταν η Ελίνα Πιλατάκη, στην κατηγορία 0,80-1,00μ. 

Με τέσσερα κύπελλα και δέκα χρυσά μετάλλια, οι αθλητές και οι αθλήτριες του Κάδμου θα μεταβούν στην Αθήνα όπου και θα γίνει η κοπή της πίτας από την Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας για να τους απονεμηθούν τα βραβεία τους. 

Η κατάταξη των ομίλων στα δύο αγωνίσματα: 
ΥΠΕΡΠΗΔΗΣΗ ΕΜΠΟΔΙΩΝ
1) Ιππικός Όμιλος Ρόδου «Κάδμος»

Ελίνα Πιλατάκη (Conti F), Πολύβιος Κατσουράκης (Fakira), Μαργαρίτα Διακομιχάλη (Andorra 102), Μιχαήλ Μπιλιάς (Donna Rosa) 26,48

2) ΑΙΟΠ
Μαρία Ξερουδάκη (Connor), Αναστασία Ορφανουδάκη (Solon), Στέλιος Κουμεντάκης (Karta I), Ραφαέλα Βαρδάλη (Aurora) 31,74

3) ΙΟΡ
Χρήστος Μουντάκης (Base Ball), Δήμητρα Γαλλιού (Thrylos), Επιστήμη Παυλάκη (Eldi), Γιάννης Γαλλιός (J. Clearway BMG)

4) ΚΙΣ
Αργυρώ Αναγνώστου (Chellana Z.), Βάια Κάβουρα (Shrek L Amandour), Άννα Βαλάσα (Domenik), Νεκταρία Στυλιανή Μιχάλη (Shrek L Amandour)
 


5) ΙΠΟΤΙΣ
Δημήτρης Πάιλας (Mad Max I), Δομινίκη Σχουλή (Qualinka Du Chatet), Ανδρονίκη Τσούνη (Etna), Αθανασία Ματσού (Etna)

6) ΙΠΠΟΚ
Μαρία Ηλέκτρα Σταύρου (La Cocotte D Eglefin), Ηλιάνα Εξηνταβελώνη (Cerenity Du Werfat), Αικατερίνη Φωτεινάκη (Picasso), Αθηνά Δημητροπούλου (Libero V)

7) ΙΑΚ
Υβόννη Μαρία Διακάκη (Zsazsa), Μελίνα Μπεδάκη (Odysseas), Άννα Μαρία Βρεβεράκη (Zsazsa), Δημήτριος Συντιχάκης (Aise)

ΙΠΠΙΚΗ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑ
1) Ιππικός Όμιλος Ρόδου «Κάδμος»

Ιωάννα Λαού (Chico), Δέσποινα Διάκουλα (Gastador 5), Μιχαήλ Μπιλιάς (Fanco), Τσαμπίκα Ραφαέλα Μουστάκα  (Mr X) 64,205

2) ΙΠΟΤΙΣ
Ανδρονίκη Τσούνη (Mad Max I), Ερασμία Αργυράκου (Jabato Quin), Λήδα Κουτρουμάνου (Tony), Δομηνίκη Σχουλή (Qualinka Du Chatet) 60,673
 


3) ΑΙΟΠ
Ραφαέλα Βαρδάκη (Bebe Liqeur), Μαρία Βιταλάκη (Kallisti), Μαρία Ορφανουδάκη (Fedor), Μαρία Μανωλίτση (Kaisaras) 59,394

4) ΚΙΣ
Ελένη Ιωάννα (Ripley 2), Φωτεινή Γκιώνη (Gray Trick), Ηλίας Κίσσας (Penelope), Ολεάνα Μπαρμπούτη (Gray Trick) 56,689

5) ΙΑΚ
Ιζαμπέλα Ατσαλάκη (Spoekedammet Je), Γεωργία Χανιωτάκη (Tryfonas), Καρολίνα Ατσαλάκη (Spoekedammet Je), Κορίνα Γαγάνη (Tryfonas) 58,546

6) ΙΠΟΚ
Σωτήριος Αντωνόπουλος (By Chance), Αικατερίνη Φωτεινάκη (Picasso), Άννα Μαρία Μανωλακάκη (Olympe Du Murier), Μαρία Αστρινή Σικαλιά (Picasso) 56,212

7) ΙΟΑΧ
Θανούλα Καμπέρου (Wordly Junior), Κωνσταντίνα Μπίκου (Agropoint Almod), Καμπέρου Ελένη (Darco Bedford) 55,227

8) ΙΟΡ
Ελένη Λαδάκη (Base Ball), Ελένη Γιαννούλη (Dias), Στυλιανή Ζωιδάκη (Xalkos), Ζαχαρίας Γαβαλάς (Lady) 52,916

9) ΣΙΚ
Εμμανουήλ Κάγκας (Allie), Έλενα Καζιάνη (Albie), Κλειώ Σορδίνα (Allie), Σωτήρης Σαλβατώρος (Tonton Georges) 51,932