Τοπικό μπάσκετ: Έχει ντέρμπι απόψε

Από τα δεκαεφτά παιχνίδια που είναι προγραμματισμένα για σήμερα στα γήπεδα της Δωδεκανήσου, ξεχωρίζει με ευκολία το ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος ανδρών ανάμεσα στο Ροδίων Άθλησις και τον Διαγόρα αλλά και η πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση γυναικών, Ιάλυσος – Κολοσσός.

Δυστυχώς, αυτές οι δύο αναμετρήσεις διεξάγονται ταυτόχρονα.

Αναλυτικά:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ

ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ (6η αγωνιστική)

Ιαλυσός (18.00’) Ιάλυσος – Κολοσσός (εφ.) [Α.Σ.]

Διαιτητές: Μητσού, Βράκα

Ροδίων Παιδεία (20.30’) Ροδίων Άθλησις – Διαγόρας

Διαιτητές: Φάκαρος, Αντωνίου

Ρεπό: Γαλάζια Ακαδημία

Βαθμολογία: 1) Ροδίων Άθλησις (3-0) 6β., 2) Διαγόρας (2-1) 5, 3) Γαλάζια Ακαδημία (1-2) 4, 4) Ιάλυσος (0-3) 3.

*οι έφηβοι του Κολοσσού συμμετέχουν άνευ συναγωνισμού.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ (6η αγωνιστική)

Κάλυμνος (12.30’) Ακαδημία – ΕΑΚΑ

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Αρνάς

Κλειστό Κω (18.00’) Αίολος – ΑΕ Δικαίου

Διαιτητές: Τρουμούσης, Πατμίου

Βαθμολογία: 1) Ηρακλής 2000 (5-0) 10β., 2) ΑΕ Δικαίου (4-1) 9, 3) Αίολος (3-2) 8, 4) Φοίβος (2-3) 7, 5) ΕΑΚΑ (1-4) 6, 6) Ακαδημία Καλύμνου (0-5) 5.

*δεν υπολογίζεται το χθεσινοβραδινό παιχνίδι Φοίβος – Ηρακλής 2000.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (5η αγωνιστική)

Κλειστό Κω (12.30’) Ιπποκράτης – Διαγόρας

Διαιτητές: Φάκαρος, Τρουμούσης

Ιαλυσός (20.30’) Ιάλυσος – Κολοσσός

Διαιτητές: Νικηφορίδης, Αρνάς

Ρεπό: ΕΑΚΑ

Βαθμολογία: 1) Διαγόρας (3-0) 6β., 2) Κολοσσός (1-2) 4, 3) ΕΑΚΑ (1-2) 4, 4) Ιπποκράτης (1-2) 4, 5) Ιάλυσος (1-1) 3.

*η ΕΑΚΑ δεν έχει εκτίσει το ρεπό της ενώ εκκρεμεί ο αγώνας ΕΑΚΑ – Ιάλυσος.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ (6η αγωνιστική)

Κλειστό Κω (20.30’) Φοίβος – Ιπποκράτης

Διαιτητές: Τρουμούσης, Πατμίου

ΕΑΚΑ – ΑΕ Δικαίου 56-46

Ρεπό: Ακαδημία Καλύμνου

Βαθμολογία: 1) Ακαδημία Καλύμνου (4-0) 8β., 2) Ιπποκράτης (3-1) 7, 3) ΕΑΚΑ (2-3) 7, 4) Φοίβος (2-2) 6, 5) ΑΕ Δικαίου (0-5) 5.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ (6η αγωνιστική)

Πυλί (15.00’) ΑΕ Δικαίου – Ηρακλής 2000

Διαιτητές: Τρουμούσης, Πατμίου

ΕΑΚΑ – Ιπποκράτης 39-63

Ρεπό: Ακαδημία Καλύμνου

Βαθμολογία: 1) Ιπποκράτης (5-0) 10β., 2) Ακαδημία (2-2) 6, 3) ΑΕ Δικαίου (2-2) 6, 4) ΕΑΚΑ (1-4) 6, 5) Ηρακλής 2000 (1-3) 5.

 

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ (6η αγωνιστική)

Βενετόκλειο (13.00’) Γαλάζια Ακαδημία – Κολοσσός

Διαιτητής: Ευσταθίου

Κρεμαστή (15.15’) Ελπίς – Ιάλυσος

Διαιτητής: Αντωνίου

Ρεπό: Διαγόρας Α’

Βαθμολογία: 1) Γαλάζια Ακαδημία (4-0) 8β., 2) Διαγόρας Α’ (3-1) 7, 3) Ιάλυσος (2-2) 6, 4) Κολοσσός (1-3) 5, 5) Ελπίς (0-4) 4.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ (6η αγωνιστική)

Κολλέγιο (10.30’) Αθλητική Ακαδημία – Αρχάγγελος

Διαιτητής: Τσαταλιού

Σύμη – Ροδίων Άθλησις αναβολή

Ρεπό: Διαγόρας Β’

Βαθμολογία: 1) Σύμη (4-0) 8β., 2) Διαγόρας Β’ (3-1) 7, 3) Ροδίων Άθλησις (2-2) 6, 4) Αρχάγγελος (1-3) 4, 5) Αθλητική Ακαδημία (0-4) 4.

ΟΜΙΛΟΣ ΝΗΣΩΝ (6η αγωνιστική)

Κάλυμνος (10.45’) Ακαδημία – Ιπποκράτης

Διαιτητής: Μάγκος

ΑΕ Δικαίου – Ηρακλής 2000 26-77

Φοίβος – ΕΑΚΑ δεν ορίστηκε

Βαθμολογία: 1) Ηρακλής 2000 (5-1) 11β., 2) ΕΑΚΑ (3-2) 8, 3) Ιπποκράτης (3-2) 8, 4) Ακαδημία (3-1) 7, 5) Φοίβος (1-4) 6, 6) ΑΕ Δικαίου (0-5) 5.

* Εκκρεμεί η αναμέτρηση ΑΕΔ – Ακαδημία.

 

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΙΝΙ

Κρεμαστή (09.30’) Ελπίς – Ιάλυσος

Διαιτητής: Ευσταθίου

Πυλί (12.00’) ΑΕ Δικαίου – Φοίβος

Λίνδος (12.00’) Κλεόβουλος – Διαγόρας Β’

Διαιτητής: Μελλίνη

Κολλέγιο (12.30’) Αθλητική Ακαδημία – ΑΟ Σταματίου

Διαιτητής: Βράκα

Τέντα (18.30’) Διαγόρας Α’ – Κολοσσός

Διαιτητής: Ευσταθίου.