Το «Ροδίων» «δάγκωσε» τον ΟΦΗ!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 378 ΦΟΡΕΣ

Στο ντέρμπι κορυφής κέρδισε τους πρωτοπόρους 3-1 σετ παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ σε όλο το παιχνίδι.

Μεγάλης σημασίας νίκη πήρε χθες το «Ροδίων» στο ντέρμπι κορυφής, με αντίπαλο τον πρωτοπόρο ΟΦΗ. Παίζοντας επιβλητικό βόλεϊ επικράτησε του πρωτοπόρου με 3-1 σετ δείχνοντας πως ακόμα και στους αγώνες μπαράζ έχει τις ικανότητες να προχωρήσει και πώς η ήττα στο ντέρμπι του α΄γυρου με το ίδιο σκορ, δεν ήταν παρά απόρροια λαθών που δεν έπρεπε να γίνουν.

Στο α΄σετ το «Ροδίων» ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και μέχρι να πάει το σκορ στο 17-9 και το 20-13 υπέρ του ο κόουτς του ΟΦΗ είχε πάρει και τα δυο τάϊμ άουτ.

-Ο πρώτος χρόνος του Μπάση έφερε το 24-16

-Για να τελειώσει το σετ με ένα άουτ σερβίς του Κολτσιάκη.

ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΟΦΗ

Στο β΄σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ αρχικά, μέχρι να πάρει ο Αλέξης Καμπερίδης το πρώτο τάιμ άουτ στο 7-10.Το «Ροδίων» πέρασε μπροστά με 14-13, αλλά μετά το τάϊμ αουτ ο ΟΦΗ ήταν πιο αποφασιστικός στο φιλέ και στην άμυνα και οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-19 . Από κει κι ύστερα ο Παππάς έκανε το 21-19,

-Ο Τζελάτι το 21-20

-Ένα μπλόκ άουτ του Ποτολίδη το 21-21

-Ένα λάθος σερβίς του Μπάση το 22-21,

-Ο πρώτος χρόνος του Μύρου το 22-22

-Το ίδιο συνέβη και με τον Ποτολίδη στο 23-22

-Ο Ευφραιμίδης ισοφάρισε σε 23-23

-Το μπλόκ του Αντιφανού το 23-24 , ο Αλέξης Καμπερίδης πήρε τάιμ άουτ αλλά μια διπλή πάσα έφερε το σετ στο 23-25

ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΟ Γ΄ΣΕΤ

Το «Ροδίων» ήταν κυρίαρχο στο γ΄σετ . Μπήκε μπροστά στο σκορ με 4-1 και με 11-8 , προηγούμενο μάλιστα προς το τέλος με 20-16.

Η ομάδα του Αλέξη Καμπερίδη ήταν συνεχώς μπροστά με διαφορά ακόμα και πέντε πόντων (23-18) και πήρε τελικά ένα δικό του καθαρά σετ με 25-22.

ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΕΤ

Ο ΟΦΗ ήθελε να αντιδράσει κι είχε από την αρχή βραχεία κεφαλή στο σκορ (7-8) . Ηταν τόση η ένταση στο παρκέ που στο 10-9 υπέρ του Ροδίων, ο Αλέξης Καμπερίδης δέχτηκε κίτρινη κάρτα από τον α΄διαιτητή. Πήρε όμως γρήγορα ο κόουτς του ΟΦΗ και τα δυο τάιμ άουτ, καθώς το «Ροδίων»…δεν κρατιόταν. Η ομάδα της Κρήτης μείωσε σε 20-18 .

-Μια άουτ επίθεση του Σακόγλου έφερε το 20-19

-Κι ένα ακόμα λάθος στην άμυνα το 20-20 για να πάρει το δεύτερο τάϊμ άουτ ο Αλέξης Καμπερίδης.

-Το άουτ του Τζελάτι το 25-24 κι ο άσσος του Προδρομίδη το τελικό 26-24 στα σετ

Αναλυτικά τα σετ: 25-16 σε 22΄το α΄, 23-25 σε 27΄το β΄25-22 σε 27΄το γ΄και 26-24 σε 35΄το γ΄.

Διαιτήτευσαν οι Ονόπας, Σταματίου, Παπαδούλη, Παπαβασιλείου ενώ κομισάριος του αγώνα ήταν ο κ. Ράπτης .

Ο ΟΦΗ ήταν αξιόμαχος αντίπαλος στο χθεσινό ντέρμπι
Βγήκαν εκπληκτικές αμυνες στο χθεσινό παιχνίδι

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ:Μακρής Ν., Ηλίας Θ., Προδρομίδης Β., Μοσχούς Χ., Σακόγλου Χ., Κοκολάκης Ε., Αρβανίτης Ν., Παππάς Αν., Καφαντάρης Β., Σαρικεϊσογλου Μ., Ποτολίδης Πασχ.

ΟΦΗ: Τζελάτι Ε., Καρασαββίδης Β., Καρατζάς Ν., Αντιφανός Αργ., Μπάσης Αχ., Σκαρλατίδης Ι., Κολτσιάκης Χ., Κομητούδης Δ., Μύρος Δ., Ευφραιμίδης Δ.

Η ήττα του Κολοσσού H Hotels Collection στο Περιστέρι και οι… διασωθέντες Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς

Τη Δευτέρα στη Χίο ο Φοίβος για νέες βάσεις ανόδου

Το Ροδίων Άθλησις στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής Παγκορασίδων