Το «Ροδίων» «δάγκωσε» τον ΟΦΗ!

Μεγάλης σημασίας νίκη πήρε χθες το «Ροδίων» στο ντέρμπι κορυφής, με αντίπαλο τον πρωτοπόρο ΟΦΗ. Παίζοντας επιβλητικό βόλεϊ επικράτησε του πρωτοπόρου με 3-1 σετ δείχνοντας πως  ακόμα και στους αγώνες μπαράζ έχει τις ικανότητες να προχωρήσει και πώς η ήττα στο ντέρμπι του α΄γυρου με το ίδιο σκορ, δεν ήταν παρά απόρροια λαθών που δεν έπρεπε να γίνουν.

Στο α΄σετ το «Ροδίων» ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και μέχρι να πάει το σκορ στο 17-9 και το 20-13 υπέρ του ο κόουτς του ΟΦΗ είχε πάρει και τα δυο τάϊμ άουτ.

-Ο πρώτος χρόνος του Μπάση έφερε το 24-16

-Για να τελειώσει το σετ με ένα άουτ σερβίς του Κολτσιάκη.

ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΟΦΗ

Στο β΄σετ οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ αρχικά, μέχρι να πάρει ο Αλέξης Καμπερίδης το πρώτο τάιμ άουτ στο 7-10.Το «Ροδίων» πέρασε μπροστά με 14-13, αλλά μετά το τάϊμ αουτ ο ΟΦΗ  ήταν πιο αποφασιστικός  στο φιλέ και στην άμυνα και οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 20-19 . Από κει κι ύστερα ο Παππάς έκανε το 21-19,

-Ο Τζελάτι  το 21-20

-Ένα μπλόκ άουτ του Ποτολίδη το 21-21

-Ένα λάθος σερβίς του Μπάση το 22-21,

-Ο πρώτος χρόνος του Μύρου το 22-22

-Το ίδιο συνέβη και με τον Ποτολίδη  στο 23-22

-Ο Ευφραιμίδης  ισοφάρισε σε 23-23

-Το μπλόκ του Αντιφανού το 23-24 , ο Αλέξης Καμπερίδης πήρε τάιμ άουτ αλλά μια διπλή πάσα έφερε το σετ στο 23-25

ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΣΤΟ Γ΄ΣΕΤ

Το «Ροδίων» ήταν κυρίαρχο στο γ΄σετ . Μπήκε μπροστά στο σκορ με 4-1 και με 11-8 , προηγούμενο μάλιστα προς το τέλος με 20-16.

Η ομάδα του Αλέξη Καμπερίδη ήταν συνεχώς μπροστά με διαφορά ακόμα και πέντε πόντων (23-18) και πήρε τελικά ένα δικό του καθαρά σετ με 25-22.

ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΕΤ

Ο ΟΦΗ ήθελε να αντιδράσει κι είχε από την αρχή βραχεία κεφαλή στο σκορ (7-8) . Ηταν τόση η ένταση στο παρκέ που στο 10-9 υπέρ του Ροδίων, ο Αλέξης Καμπερίδης δέχτηκε κίτρινη κάρτα από τον α΄διαιτητή. Πήρε όμως γρήγορα ο κόουτς του ΟΦΗ και τα δυο τάιμ άουτ, καθώς  το «Ροδίων»…δεν κρατιόταν. Η ομάδα της Κρήτης μείωσε σε 20-18 .

-Μια άουτ επίθεση του Σακόγλου έφερε το 20-19

-Κι ένα ακόμα λάθος στην άμυνα το 20-20 για να πάρει το δεύτερο τάϊμ άουτ ο Αλέξης Καμπερίδης.

-Το σερβίς στο φιλέ του Ευφραιμίδη  έφερε το 24-24

-Το άουτ του Τζελάτι  το 25-24 κι ο άσσος του Προδρομίδη το τελικό 26-24 στα σετ

Αναλυτικά τα σετ: 25-16 σε 22΄το α΄, 23-25 σε 27΄το β΄25-22 σε 27΄το γ΄και 26-24 σε 35΄το γ΄.

Διαιτήτευσαν οι Ονόπας, Σταματίου, Παπαδούλη, Παπαβασιλείου  ενώ κομισάριος του αγώνα ήταν ο κ. Ράπτης .