Έμεινε όρθιος  στο Αίγιο ο Φοίβος

Σπουδαίο βαθμό κατάφερε να πάρει μέσα στο Αίγιο ο Φοίβος, που παρά τις πολλές ελλείψεις αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Παναιγιάλειο που «καιγόταν» και αυτός για τη νίκη. Οι παίκτες του Σάββα Ορφανίδη στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας έξυπνα, πήραν εύκολα το βαθμό, αν και είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμα και τη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε πολύ μέτρια επίπεδα, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή, με τον Φοίβο ωστόσο να έχει την πιο σημαντική. Οι Κρεμαστενοί που είχαν και περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους σ’ αυτό το διάστημα, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 43’, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Γκινή, ο Παπασταμάτης αμαρκάριστος από πολύ κοντά, έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Νωρίτερα, στο 36’, στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων, ο Τορεζάνι εκτέλεσε κόρνερ και ο Λούγκου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στην επανάληψη ο Φοίβος έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και με αντεπιθέσεις

προσπάθησε να κλέψει τη νίκη. Του παρουσιάστηκαν τρεις καλές ευκαιρίες για να το πετύχει, αλλά στην τελική προσπάθεια οι επιθετικοί του δε βρήκαν στόχο.
Αρχικά στο 62’ ο Λαμίν έφυγε στην αντεπίθεση πολύ ταχύτατα, όμως το σουτ που επιχείρησε, απέκρουσε με τα πόδια ο Κοντογιώργος. Στο 79’ ήταν η σειρά του Γκινή που μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα (80’) πάλι ο Γκινής μέσα από την περιοχή επιχείρησε σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 82’ οι «κυανοκίτρινοι» ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παπασπηλιόπουλου πάνω στο Γκινή.
Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι που ήθελαν κι αυτοί οπωσδήποτε τη νίκη για να ξεφύγουν από τις επικίνδυνες θέσεις, έπαιξαν πολύ αγχωμένα και ήταν λιγοστές οι φορές που στο δεύτερο ημίχρονο απείλησαν το Φοίβο.

Πρώτη σημαντική ευκαιρία σημειώθηκε στο 49’, όταν ο Παναιγιάλειος ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νικήτα πάνω στον Τορεζάνι, ενώ στο 59’ καλό σουτ του Τορεζάνι, η μπάλα κόντραρε, με αποτέλεσμα ο Μιχαλάκης να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Τελευταία φάση για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 73’, όταν κεφαλιά του Φουρτάδο από καλή θέση πέρασε άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη προτίμησε να διαφυλάξει το βαθμό της ισοπαλίας και το κατάφερε σχετικά χωρίς να… ιδρώσει.
Καλύτεροι από τους γηπεδούχους ήταν οι Τορεζάνι, Φουρτάδο και Κυριακόπουλος, ενώ από το Φοίβο οι Νικήτας, Μαντικός και Γκινής.
Καλή η διαιτησία των Φωστέρη, Κουλοχέρη (Αν. Αττικής) και Ζερβάκη (Πειραιά).