Καλλιθέα: Τώρα τη σώζει μόνο ένα θαύμα...

Την πιο οδυνηρή ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής γνώρισε προχθές το μεσημέρι στο κλειστό γυμναστήριο των Καλυθιών από τον Βούρειο Χίου με 52-54 η Καλλιθέα.

Οδυνηρή όχι μόνο γιατί της καταφέρνει ένα πολύ σημαντικό βαθμολογικό «χτύπημα» αλλά και γιατί ήρθε με τον τρόπο που ήρθε.

Η ομάδα της Ρόδου δεν άντεξε την πίεση για το αποτέλεσμα. Ήταν ολοφάνερο από τις πρώτες φάσεις του αγώνα που δεν είχαν καθόλου καθαρό μυαλό στις επιθετικές της επιλογές, η μπάλα «κολλούσε», τα σκριν ήταν από ελάχιστα μέχρι ανύπαρκτα ενώ η ασφυκτική πίεση του Βούρειου σε όλο το γήπεδο επί σχεδόν σαράντα λεπτά την οδήγησε σε σωρεία λαθών.

Η Καλλιθέα ήταν τόσο αγχωμένη για τη νίκη που δεν κατάφερε να διαχειριστεί διαφορά δέκα (31-21) και εννέα (39-30) πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο. Και για «κερασάκι» οι 4/8 βολές στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και μάλιστα από έμπειρους παίκτες όπως οι Εκινέ, Παναγιωταράκος (αναγκάστηκε να παίξει για αρκετή ώρα, αφήνοντας στον πάγκο μόνο του τον Χατζόπουλο) και Ματσαμάς.

Φυσικά, το παιχνίδι δεν χάθηκε από τη γραμμή των βολών (αν και ο Βούρειος, σε περίπτωση ήττας, θα μπορούσε κάλλιστα να το επικαλεστεί αυτό αφού έχασε πάνω από δώδεκα βολές), ούτε από το άστοχο τρίποντο του Ματσαμά στην εκπνοή. Είκοσι τέσσερις πόντοι στο ημίχρονο και πενήντα δύο συνολικά – οι έντεκα τελευταίοι με βολές – μέσα στην έδρα σου, σ’ ένα παιχνίδι τόσο καθοριστικό, είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του ότι η Καλλιθέα ναι μεν ήθελε να κερδίσει αλλά απλώς δεν μπορούσε.

Τα λάθη ήταν επιπέδου κατηγορίας παίδων ενώ φάνηκε να υπάρχει μεγάλη βιασύνη να τελειώσει το ματς όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Τα περιφερειακά σουτ δεν αποτελεί το ατού της Καλλιθέας στο φετινό πρωτάθλημα, αυτό είναι γεγονός, και σε κρίσιμα σημεία που ο Βούρειος είχε τέσσερα ομαδικά φάουλ, αντί η μπάλα να πάει μέσα στη ρακέτα, είχαμε «βομβαρδισμό» από τα 6.75μ. Δεν χρειάζεται να προσθέσουμε ότι η μπάλα ζύγιζε ήδη εκατό κιλά…

Ένα ακόμη δείγμα έλλειψης συγκέντρωσης ήταν το πέμπτο φάουλ του Μπιλλιά. Ήταν στον πάγκο αρκετή ώρα φορτωμένος με τέσσερα όμως στα μισά της τελευταίας περιόδου ο Παναγιωταράκος τον φώναξε για αλλαγή. Στην πρώτη φάση που ακούμπησε μπάλα, ο αντίπαλός του έπεσε πάνω του άτσαλα και τον έριξε στο παρκέ, με τους διαιτητές να δίνουν αμέσως το φάουλ. Όμως ο Μπιλλιάς όντας ακόμη ξαπλωμένος στο παρκέ, έκανε επιθετική κίνηση στον αντίπαλο, ολοφάνερα εκνευρισμένος και δέχθηκε την Τεχνική Ποινή (και την αποβολή με 5ο φάουλ την ώρα που η ομάδα του τον χρειαζόταν).

Το 39-30 έγινε 42-41 στο 35’ με καλάθι του Σουλινάρη ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ανδρουλάκης έγραψε το 45-46. Με βολές εκατέρωθεν διαμορφώθηκε το 48-47, μόλις 93’’ πριν το τέλος. Ο Σουλίκας ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Χατζηγεωργίου, έκανε το μπάσιμο δίνοντας εκ νέου προβάδισμα ενός πόντου στον Βούρειο και στα 64’’ ο Ματσαμάς με 1/2 βολές ισοφάρισε.

Στη χαμένη (δεύτερη) βολή, ο Παναγιωταράκος πήρε καίριο επιθετικό ριμπάουντ, κερδίζοντας και το φάουλ που τον έστειλε για βολές. Έβαλε τη μία (50-49) και στα 39’’ ο Σκορδάλης χρεώθηκε με φάουλ σε σουτ τριών πόντων του Σουλίκα ο οποίος, όμως, σπατάλησε τις δύο από τις τρεις βολές. Στα 27’’ ο Παναγιωταράκος είχε ξανά 1/2 βολές και στα 12’’ ο Κωνσταντινάκος έβαλε ένα τρομερό τρίποντο από τη γωνία για το 51-53.

Στην κρίσιμη επίθεση της Καλλιθέας, ο Εκινέ έγινε αποδέκτης της μπάλας κι έχασε στο τσακ το γκολ φάουλ. Όχι μόνο δεν μπήκε το καλάθι αλλά ο πολύπειρος σέντερ έβαλε μόνο μία βολή παρότι ήταν άψογος από τη γραμμή μέχρι εκείνη τη στιγμή. Στην άμυνα, το φάουλ έγινε γρήγορα και στα 8’’ ο Κωνσταντινάκος κόλλησε κι αυτός στο 50% στις ελεύθερες βολές (52-54). Η Καλλιθέα έκανε την επίθεση, με τον Βούρειο να επιλέγει καθαρή άμυνα, χωρίς φάουλ, αλλά ο σχεδιασμός της στο τάιμ άουτ δεν βγήκε στο παρκέ, με αποτέλεσμα ο Ματσαμάς να βρεθεί με την μπάλα στην εκπνοή και να επιχειρήσει ένα κακό σουτ.

Δεκάλεπτα: 14-15, 24-21(ημιχρ.), 39-32, 52-54
Διαιτητές: Αποστολίδης, Κοτσώνης

Καλλιθέα (Παναγιωταράκος): Χατζηγεωργίου 8(2), Ματσαμάς 7, Παναγιωταράκος 2, Γυφτάκης 1, Μπιλλιάς, Παρδακάς 8, Σκορδάλης 4(1), Εκινέ 16, Κανύχης 6.
Βούρειος Χίου (Βούλικας): Φουντουλάκος, Ανδρουλάκης 11(2), Σουλίκας 11, Σαμιώτης 6, Αγγελίδης, Τσουρής 9(1), Κουτσαντωνάκης, Τρόβας 2, Σουλινάρης 7, Κωνσταντινάκος 7(1).