Ο Ποσειδώνας Καρπάθου ….περίμενε και δικαιώθηκε

Τη δυναμική της έδρας του και το …έξυπνο παιχνίδι εκμεταλλεύτηκε άλλη μια φορά ο Ποσειδώνας για να βγει κερδισμένος στην αναμέτρηση με τον ΑΕΡΑ προχθές.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Αφαντενοί, προερχόμενοι από νίκη στο εξ αναβολής εντός με τον Κλεάνθη, είχαν το ρυθμό και τις ευκαιρίες για να μπουν μπροστά στο σκορ και να βάλουν βάσεις για μια σημαντική εκτός έδρας επιτυχία, αλλά τις σπατάλησαν.

Σημαντικότερη απ’ αυτές καταγράφηκε στο 17’ όταν ο Μπεγλεκτσής εκτέλεσε φάουλ και ο Ροκάι με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου πίεσαν όσο μπορούσαν και προσπάθησαν να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του Ποσειδώνα, όμως υστέρησαν στην τελική προσπάθεια, κάτι που τελικά τους στοίχισε.

Παίζοντας προσεκτικά αμυντικά, οι γηπεδούχοι, ειδικά στην επανάληψη κατάφεραν να πάρουν την κατοχή και να… απειλήσουν όπως πρέπει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η τακτική αυτή πέτυχε, και στο 84’ βγήκε η σέντρα από αριστερά,  ο σπεσιαλίστας Μανώλης Σπανός δεν μπορούσε ν’ αστοχήσει από το ύψος του πέναλτι, κάνοντας έτσι με συρτό σουτ το 1-0.

Στη συνέχεια ο ΑΕΡΑ, προσπάθησε έστω για την ισοπαλία, που βάσει της γενικότερης εικόνας του ματς εδικαιούτο, αλλά το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε νικητή τον Ποσειδώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λάζαρος Δουλγέρης με βοηθούς τους Τσέτσο και Μαυρουδή.

Ποσειδών: Γαλάνης, Κεσίδης, Χατζημανώλης, Πεπελάσι, Ξενοπανάγος (79’ Νασόπουλος), Τσαβέλης, Μαντινάος, Αρχοντούλης, Αναγνωστόπουλος (65’ Καουκάκης), Σπανός Ε., Κοντονικόλαος (87’ Ζυγούρης).

ΑΕΡΑ: Τζήμας, Κωνσταντινίδης (50’ Τσουλάκος), Στελλάς, Τάχος, Πιτσουρδάκης, Ροκάι, Χατζηβαλσάμης (87’ Καλογήρου), Γαϊτάνος, Ποζατζίδης (88’ Αμπαζάι), Μπαθιός, Μπεγλεκτσής.