Ο Ήφαιστος σφυρηλάτησε τα δεσμά του υποβιβασμού για τον Κολοσσό

Σε λάθος παιχνίδι έδειξε πάθος και πείσμα ο Κολοσσός. Φαίνεται πως εξάντλησε όλα του τα αποθέματα ενέργειας, δύναμης και καθαρού μυαλού στο ματς με τον Παναθηναϊκό την περασμένη Δευτέρα και πέντε μέρες μετά ήταν άδειος για να παλέψει τον τελικό επιβίωσης με τον  Ήφαιστο Λήμνου.

Το άγχος για το αποτέλεσμα τον «κατάπιε», ο τρόπος που κυνήγησε την ανατροπή – αφού έχανε με διψήφια διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο – περιλάμβανε κακές επιλογές στην επίθεση, χωρίς συνεργασίες, χωρίς πικ εν ρολ, χωρίς τρανζίσιον, χωρίς περιφερειακό σουτ, και στην άμυνα έδωσε έντεκα φορές στον  Ήφαιστο δικαίωμα να ανανεώσει την επίθεσή του, χάνοντας ισάριθμα αμυντικά ριμπάουντ.

Το τελικό 60-78 είναι βαρύ καθώς το τελευταίο τρίλεπτο η απογοήτευση ήταν ολοφάνερη και η λευκή πετσέτα νοητά στο κέντρο του παρκέ…

Όσο για τον διαφαινόμενο υποβιβασμό, μόνο τα μαθηματικά είναι πλέον υπέρ της ομάδας της Ρόδου. Και το χειρότερο μειονέκτημα που ενδεχομένως να αποβεί και μοιραίο θα είναι η ψυχολογία. Πώς να παίξεις εννέα ματς (εφτά, αν υπολογίσουμε τα εκτός έδρας με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό) με την πλάτη στον τοίχο;

Παρότι η συνολική εικόνα του Κολοσσού δεν έπεισε, δεν γίνεται να μείνει ασχολίαστη η διαιτησία του Καρακατσούνη ο οποίος γι’ ακόμα μία φορά έβγαλε εμπάθεια απέναντι στην ομάδα της Ρόδου. Έδωσε εύκολα τεχνική ποινή στον Γεωργαλλή όταν οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και είχαν μειώσει στους έξι πόντους ενώ έδωσε όχι μία, όχι δύο αλλά τρεις προειδοποιήσεις για ΤΠ στον προπονητή του Ηφαίστου, χωρίς να τη δώσει ποτέ.

Άστοχος και μονοδιάστατος
Με τον  Ήφαιστο να κατεβάζει τρία επιθετικά ριμπάουντ μέσα σε πέντε λεπτά και τον Διαμαντάκο να κάνει δύσκολη τη ζωή του Μαυροειδή, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 4-9 και 7-13 στο 7’, με τον Κολοσσό να είναι εκνευριστικά άστοχος από τη γραμμή των 6.75μ. και να βρίσκει λύσεις μόνο από τον Πίνκστον (14-15).

Με τον ανιψιό του ανεπανάληπτου Μίτσελ Γουίγκινς, Αντουέιν, να φτάνει γρήγορα τους εννέα πόντους, η ομάδα της Λήμνου ξέφυγε 16-24 και 18-27 στο 16’ ενώ με δύο βολές του πρώην «θαλασσί», Δημήτρη Σταμάτη, η διαφορά πήγε πάνω από τους δέκα (20-31), με τον Κολοσσό να έχει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα, με την πλειονότητα των επιλογών να προέρχονται από ατομικές ενέργειες.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, το γκολ φάουλ του Ντεμπς, που φάνηκε να είναι περισσότερο «δυάρι» παρά «άσσος», και το καλάθι του Λι στον αιφνιδιασμό έφεραν γρήγορα τη διαφορά στο -6 (32-38), δίνοντας νέα πνοή στην ομάδα και αφορμή στον κόσμο να ξεσηκωθεί. Στην επίθεση του Ηφαίστου, ο πρώτος διαιτητής χρέωσε με ΤΠ τον αρχηγό των γηπεδούχων και οι φιλοξενούμενοι την εκμεταλλεύτηκαν με βολή και καλάθι του Έβανς (32-43).

Στο 31’ η διαφορά πήγε στους 17π. (41-58) όμως ο Κολοσσός έτρεξε ένα γρήγορο 8-0 σε λιγότερο από δύο λεπτά μειώνοντας σε 49-58, με δύο τρίποντα από τον Τσούπκοβιτς, ο οποίος έως τότε είχε όλο κι όλο έναν πόντο, ενώ με «βόμβα» του Λι το σκορ έγινε 52-60. Σε εκείνο το σημείο ο Γκότσερ έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο κόβοντας τα πόδια των Ροδιτών που δεν είχαν πλέον περαιτέρω πίστη στην ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 12-15, 27-38(ημιχρ.), 41-54, 60-78
Διαιτητές: Καρακατσούνης, Ανδρικόπουλος, Θεονάς

Κολοσσός H Hotels (Κουφός): Λι 9(2), Μπράουνινγκ 5, Δημάκος, Ντεμπς 12(0/7τρ.), Γεωργαλλής, Ντιγκς, Τσούπκοβιτς 12(3), Μαυροειδής 8, Παπαδάκης 2, Πίνκστον12(1).
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12(2), Μανωλόπουλος 7(1), Μπρέιζελτον 6(1), Έβανς 12, Σμιθ 9(1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 3, Χαριτόπουλος 5(1), Μούρτος 5(1), Γουίγκινς 17(6/6δ., 1/1τρ.).