Φιέστα τίτλου από τη Ρόδο

Τη νίκη για την κατάκτηση και μαθηματικά του φετινού τίτλου τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος συνδύασε με το ευρύ 6-0 προχθές η Ρόδος στο Δημοτικό Στάδιο και την αναμέτρηση με τον Ορφέα.

Με τους τρεις αυτούς βαθμούς οι «πράσινοι» εξασφάλισαν την επιστροφή τους στη Γ’ Εθνική, γι’ αυτό και μετά τη λήξη του αγώνα έγινε μια μικρή φιέστα στη σκεπαστή εξέδρα όπου μετακινήθηκαν και οι οργανωμένοι της «Κακιάς Σκάλας», αποθεώνοντας τους παίκτες και τον προπονητή Σάκη Δέδε μαζί με τον πρόεδρο Τώνη Μαρτίνη.

Η χθεσινή αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Ρόδο αφού ο Μπίσα σούταρε από κοντά μόλις στο πρώτο λεπτό, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να βρει δίχτυα ο Καντιμοίρης δυο λεπτά μετά χάρις σε πλασέ του μέσα από την περιοχή.

Τη νέα ευκαιρία και το οριζόντιο δοκάρι από σουτ του Μπίσα στο 10’ ακολούθησε μια χαλάρωση από πλευράς Ρόδου κι έδωσε στον Ορφέα χώρους για να απειλήσει δύο φορές.

Η πρώτη φάση του ήταν στο 28’ με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αυγουστάκη από δεξιά που «έβγαλε» με γροθιές ο  Ράτζα αλλά και το σουτ ξανά από τον νεαρό επιθετικό του Ορφέα στο 43’, περνώντας η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το 2-0 έγινε για τη Ρόδο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου χάρις το σουτ του Κιοσέογλου από το ύψος της περιοχής, κατεβαίνοντας πια οι γηπεδούχοι αλλαγμένοι κατά το ένα τρίτο στην επανάληψη, αφού ο Σάκης Δέδες έκανε και τις τέσσερις αλλαγές του ταυτοχρόνως με το ξεκίνημά της.

Πάντως με τη συμπλήρωση δυο λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπίσα έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο νεοεισελθών Νάκα με προβολή έκανε το 3-0, δίνοντας πλέον τυπικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Από ‘κει και πέρα η Ρόδος ήταν η απόλυτη κυρίαρχη, πετυχαίνοντας μάλιστα γκολ με πλασέ του Κόστα στο 50’ που ακυρώθηκε αφού είχε προηγηθεί φάουλ. Ακόμα μια καλή φάση ήταν αυτή στο 62’όταν  ο Τριχάκης προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας φάουλ, πραγματοποιώντας μεγάλη απόκρουση σε κόρνερ ο Καστανάκης, αλλά δεν του… βγήκε σε καλό. Κι αυτό γιατί στην εκτέλεσή του από δεξιά ο Μπίσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα απευθείας, αφού βρήκε και στο δεξί δοκάρι, για το 4-0.

Το πέμπτο γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Κόστα με πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά στο 67’, ακολουθώντας δύο σουτ που βρήκαν στο οριζόντιο δοκάρι από Μπίσα και Νάκα στο 70’ και το 73’ αντιστοίχως. Τη… γιορτή για τη Ρόδο έκλεισε αυτός που την άνοιξε, ο Σταμάτης Καντιμοίρης δηλαδή, με το 6-0 ύστερα από το κοντινό πλασέ του στο 89’.

Από τη Ρόδο δεν υστέρησε κανείς ενώ από τον Ορφέα ξεχώρισε ο Αυγουστάκης.
Καλή η διαιτησία του Γιώργου Πλάτση και των βοηθών του Λαζού και Τσιβίτη.

Ρόδος: Ράτζα, Καντιμοίρης, Χατζηπέτρος (46’ Γεωργίου), Σουλάι, Κεχαγιόγλου Ι.Α., Τριχάκης, Αλιμερκάι, Αμανατίδης (46’ Νάκα), Κιοσέογλου (46’ Κόστα), Τσουλάκος (46’ Αμπελάς), Μπίσα.
Ορφέας: Καστανάκης, Τσικούρης, Αντωνιάδης, Στεργιόπουλος (87’ Γιαννόπουλος), Τζοβαλίν, Σβέρκος, Τσακμακίδης, Αυγουστάκης, Λουκίσσας (40’ λτ. Μαλανδρής), Ντουρμισλάρ (50’ Μαγιόγλου), Μαχραμάς (46’ Καπέσιος).