Μια …περιπλάνηση σε υπέροχα μονοπάτια της Ρόδου

Αρκετοί δρομείς κάθε ηλικίας από το νησί προτίμησαν να περάσουν ένα ευχάριστο πρωινό Κυριακής στις 24 Μαρτίου, συμμετέχοντας στον 3ο Αγώνα Ορεινού Δρόμου για Όλους «ELAFOS MOUNTAIN RUN-Προφήτης Ηλίας 2019».

Επρόκειτο για τη διοργάνωση του ξενοδοχείου ELAFOS και της ΕΑΣ Δωδεκανήσου που στήριξε ο Δήμος Ρόδου μέσω της ΔΕΣ ΡΟΔΑ με την παραχώρηση λεωφορείου για τη μετακίνηση των δρομέων από την πόλη στον Προφήτη Ηλία και οι κοινότητες Σορωνής, Απολλώνων και Σαλάκου.

Μέσα από τη συμμετοχή τους μάλιστα οι δρομείς ενίσχυσαν και οικονομικά το Θεραπευτήριο Χρόνιων Παθήσεων Παίδων «Άγιος Ανδρέας», με τους διακριθέντες να έχουν και ειδικές παροχές από τους διοργανωτές.

Συγκεκριμένα, στην 1η και τον 1ο των 2,7χλμ. αλλά και των 10χλμ. δόθηκε μια δωρεάν συμμετοχή σε όποιον αγώνα δρόμου επιλέξουν στον Διεθνή Μαραθώνιο της Ρόδου. Στον 2ο και 3ο στο ίδιο αγώνισμα 50% έκπτωση.

Εκτός αυτών,  το Ξενοδοχείο ELAFOS αθλοθέτησε Κύπελλο Νικητή, τα μετάλλια, αλλά και  μια δωρεάν διανυκτέρευση με πρωινό για δυο άτομα σε σουίτα για όλους τους πρωτεύσαντες, ενώ μοίρασε μπλουζάκια της διοργάνωσης σε όλους τους συμμετέχοντες.

Σε ό, τι αφορά τους νικητές, πρώτος στα 10χλμ. Ανδρών ήταν ο Νίκος Τσαπούκης με δεύτερο τον Αντώνη Κολιάδη και τρίτο τον Νίκο Μουλιάτη, ενώ στις γυναίκες τερμάτισαν κατά σειρά στις τρεις πρώτες θέσεις οι Χριστίνα Μάτση, Χριστίνα Καρακούση και Cheryl Salman.

Στα 2,7χλμ. Ανδρών πρώτοι ήταν κατά σειρά οι Γιώργος Γιακουμάκης, Τσαμπίκος Παπαδημητρίου και Οδυσσέας Μακρυγιάννης ενώ στις Γυναίκες οι Κατερίνα Κάτρη, Ειρήνη Φαρμακίδου και Πελαγία Διακονικόλα.

Τους αγώνες παρακολούθησαν κι έκαναν κάποιες από τις απονομές ο αντιδήμαρχος Ρόδου Αγαπητός Πάλλας και ο πρόεδρος της δημοτικής κοινότητας Απολλώνων, Βασίλης Πιπέρης.

Για την καλύτερη δυνατή διοργάνωση βοήθησε ο Σύνδεσμος Κριτών Στίβου Δωδεκανήσου με τα μέλη του, η 95 ΑΔΤΕ και η κλινική Euromedica με την παραχώρηση των ασθενοφόρων και προσωπικού, ενώ παρόντες ήταν και οι Εθελοντές Σαμαρείτες του Ερυθρού Σταυρού με το όχημά τους.
 


Τα αποτελέσματα του αγώνα:

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΧΡΟΝΟΣ

 

 

 

 

 

2.700μ. ΠΑΙΔΩΝ

 

 

1

ΓΕΩΡΓΑΣ ΗΛΙΑΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ

ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009

14'27"00

2

ΣΚΙΩΤΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ

Α.Ο. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ

14'50"00

3

ΓΕΩΡΓΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009

16'48"00

4

ΠΛΙΟΥΓΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

18"40"00

5

ΣΤΑΜΑΤΟΥΡΟΣ ΝΑΣΟΣ

ΑΓΗΝΩΡΑΣ

25'30"00

 

 

 

 

 

2.700μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

 

 

1

ΚΟΥΚΟΥΤΟΥΔΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

 

13'54"30

2

ΓΚΕΛΕΡΗ ΜΑΡΙΝΑ

Α.Ο. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ

15'57"00

3

ΦΕΛΕΓΚΑΚΗ ΝΙΚΗ

Α.Ο. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ

19'02"00

4

ΑΦΑΝΤΕΝΟΥ ΦΙΛΙΩ

Α.Ο. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ

19'03"00

5

ΣΩΤΗΡΟΓΛΟΥ ΘΕΟΔΟΣΙΑ

ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2000

19'51"00

6

ΠΛΙΟΥΓΟΥΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

20'23"00

 

 

 

 

 

2.700μ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 

1

ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

 

12'51"30

2

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΣΑΜΠΙΚΟΣ

ΑΣ.ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

13'58"00

3

ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ

 

14'59"00

4

ΤΑΤΑΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

 

16'06"00

5

ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

 

17'28"00

6

ΓΙΟΥΤΖΕΣΟΪ ΜΟΥΧΑΡΕΜ

ΑΣ.ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

18'00"00

7

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΒΑΡΟΥΜΑΣ ΧΡΥΣ.

 

19'06"00

 

 

 

 

 

2.700μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

 

1

ΚΑΤΡΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΑΟ. ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ

13'57"70

2

ΦΑΡΜΑΚΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ

 

19'10"00

3

ΔΙΑΚΟΝΙΚΟΛΑ ΠΕΛΑΓΙΑ

ΔΕΑΣ ΔΑΦΝΗ ΡΟΔΟΥ

20'39"00

4

ΠΙΣΣΑ ΛΙΑ

 

20'54"00

5

ΤΣΙΤΣΙΠΑ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ

 

24'57"00

6

ΙΑΚΩΒΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΑΓΗΝΩΡΑΣ

25'31"00

7

ΝΑΡΑΝΕΝ ΣΠΑΝΟΥ ΚΑΤΙΑ

 

26'44"00

8

ΚΥΠΡΙΩΤΗ ΜΙΡΑΝΤΑ

ΑΓΗΝΩΡΑΣ

26'50"00

9

ΔΙΑΚΟΝΙΚΟΛΑ ΜΑΡΙΑ

ΔΕΑΣ ΔΑΦΝΗ ΡΟΔΟΥ

32'35"00

 

 

 

 

 

10.000μ. ΑΝΔΡΩΝ

 

 

1

ΤΣΑΠΟΥΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

47'35"62

2

ΚΟΛΙΑΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ

51'21"05

3

ΜΟΥΛΙΑΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΑΧΙΛΛΕΑΣ

52'11"23

4

ΝΙΑΝΙΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΑΧΙΛΛΕΑΣ

53'24"31

5

ΑΝΔΡΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

 

54'47"22

6

ΚΟΣΣΥΦΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

 

54'47"24

7

ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΗΛ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

55'23"25

8

ΚΟΥΦΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

 

56'04"81

9

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΣΠΥΡΟΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ

57'12"70

10

ΦΛΩΡΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

 

57'57"09

11

ΑΣΠΡΑΚΗΣ ΞΕΝΟΦΩΝ

DORIAN DUCKS

59'33"30

12

ΚΕΛΕΠΕΡΑΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ

 

1:00'41"00

13

ΠΑΡΙΣΣΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

 

1:01'24"00

14

ΖΑΜΠΟΥΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

 

1:02'28"00

15

ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ ΑΝΤΩΝΗΣ

WAR ZONE

1:03'01"00

16

ΠΑΛΑΓΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

 

1:03'17"00

17

ΧΑΤΖΗΒΑΛΣΑΜΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

DORIAN DUCKS

1:03'51"00

18

ΧΑΤΖΗΛΑΖΑΡΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣ

DORIAN DUCKS

1:04'49¨00

19

ΣΥΡΡΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

WAR ZONE

1:08'05"00

20

ΜΠΡΑΤΙΤΣΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

 

1:08'37"00

21

ΣΠΑΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

DORIAN DUCKS

1:09'02"00

22

ΣΠΑΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΙΩΑΝ

DORIAN DUCKS

1:09'45"00

23

ΜΠΕΝΟΤ ΦΡΑΝΚΥ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

1:10'12"00

24

ΤΣΙΤΣΕΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

 

1:10'29"00

25

ΒΙΤΖΗΛΑΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ

ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

1:10'39"00

26

ΖΟΓΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΑΧΙΛΛΕΑΣ

1:11'26"00

27

ΜΑΛΛΙΑΚΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

 

1:13'57"00

28

ΚΩΣΤΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

 

1:14'17"00

29

ΧΑΪΔΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

 

1:14'20"00

30

ΑΛΕΞΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ

 

1:15'00"00

31

ΓΕΩΡΓΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2000

1:15'59"00

32

ΣΠΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

 

1:16'47"00

33

ΚΟΝΤΟΡΙΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΣΕΒΑΣ

1:17'08"00

34

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ

WAR ZONE

1:17'12"00

35

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ

 

1:17'55"00

36

DI MEGGIO RAFFAELO

 

1:27'39"00

37

ΔΗΜΗΤΡΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

1:31'05"00

 

 

 

 

 

10.000μ. ΓΥΝΑΙΚΕΣ

 

 

1

ΜΑΤΣΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

 

1:06'05"00

2

ΚΑΡΑΚΟΥΣΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

 

1:06'38"00

3

SALMAN CHERYL

 

1:08'40"00

4

ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ ΞΑΝΘΗ

ΑΝΤΑΙΟΣ

1:08'58"00

5

ΚΑΣΙΑΡΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

 

1:09'42"00

6

ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ

ΑΣ ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

1:10'40"00

7

ΖΙΩΓΟΥ ΑΘΗΝΑ

 

1:15'51"00

8

ΦΑ ΣΚΡΑ

LOS TSAMBIKOS

1:17'00"00

9

ΣΑΒΒΑ ΓΕΩΡΓΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ

1:17'07"00

10

ΔΗΜΗΤΡΑΔΙΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ

1:19'11"00

11

ΧΑΤΖΗΠΕΤΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΑΣ ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

1:21'09"00

12

ROCK ALISON

 

1:23'12"00

13

ΣΙΙΡΟΝΕΝ ΤΙΙΝΑ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

1:24'21"00

14

ΦΑΣΟΥΛΑΡΗ ΘΑΡ.

 

1:30'16"00

15

ΜΠΕΚΑΚΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

 

1:34'07"00