Ροδίων Άθλησις: Κρίνεται η πρώτη θέση στο Ηράκλειο

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 281 ΦΟΡΕΣ

Αντιμετωπίζει τον ΟΦΗ το Σάββατο στις 16.00 στο ντέρμπι κορυφής

Το «Ροδίων» εξακολουθεί να κρατάει τα σκήπτρα στην ειδική βαθμολογία στον 1ο υποόμιλο του Ομίλου στην Α2 των ανδρών, αλλά η υπόθεση άνοδος έχει ακόμη πολύ δρόμο.

Στους αγώνες του Σαββατοκύριακου, ο ΟΦΗ, πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Πανιωνίου με 0-3 σετ και με το τρίποντο αυτό, «κλείδωσε» τη συμμετοχή του στο φάιναλ-φορ του επόμενου γύρου των πλέι οφ, που θα γίνει στα μέσα του Απρίλη, όπως άλλωστε και το «Ροδίων».

Εκεί σε «χιαστί» ματς, το «Ροδίων» θα παλέψει για το ένα εισιτήριο που οδηγεί στην Α1 ανδρών, Η ομάδα του νησιού μας και ο ΟΦΗ, στοχεύουν στην τωρινή διαδικασία των πλέι οφ και την πρωτιά. Για το λόγο αυτό θα αναμετρηθούν το ερχόμενο Σάββατο στις 16.00 στο κλειστό γυμναστήριο του Βαρδινογιάννειου αθλητικού κέντρου, σ’ ένα ματς το οποίο κρίνει την πρώτη θέση και την οποία θα κατακτήσει η Ροδίτικη ομάδα, ακόμα κι αν χάσει με 3-2 σετ.

Η ομάδα του Αλέξη Καμπερίδη με το 3-2 θα υπερτερεί στην περίπτωση της ισοβαθμίας, ενώ με νίκη στο Ηράκλειο η πρώτη θέση θα ανήκει στο «Ροδίων».

Αφού πλησιάζουν οι χιαστί αγώνες, ενδιαφέρον παρουσιάζει το τι γίνεται και στον άλλο υποόμιλο.
Στον Α2 υποόμιλο, έχει ξεκαθαρίσει η πρώτη θέση καθώς ο ΑΣ Κέρκης έχει πάρει και αυτός μεγάλο προβάδισμα από τη δεύτερη Δραπετσώνα και έχει περάσει στη δεύτερη φάση. Μάχη θα δώσουν ως το τέλος για τη δεύτερη θέση Απόλλωνας Νέας Σμύρνης και Δραπετσώνα, με την τελευταία να είναι ουσιαστικά η πιο αδύναμη ομάδα απ’ όλες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
Στο μεταξύ ανακοινώθηκαν οι διαιτητές των αγώνων της 5ης αγωνιστικής στα πλέι οφ του 1ου υποομίλου. Πιο αναλυτικά: