Κρατάει το προβάδισμα η Κύπρος

Τρεις αγωνιστικές απομένουν για να ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας και η Αναγέννηση Έμπωνα ανακυρήχθηκε και μαθηματικά πρωταθλήτρια στον δεύτερο όμιλο, επικρατώντας της Αθλέτικο με 3-0.

Όσον αφορά τον πρώτομ η Κύπρος νίκησε (1-3) εκτός της Δήμητρας και κρατάει το προβάδισμα, έναντι του Δαμάγητου που… καιροφυλαχτεί. Η ομάδα του Θεολόγου νίκησε στα Μάσσαρι τον Αστέρα 3-2 και παραμένει «ζωντανός» στο κυνήγι της 1ης θέσης.

Η μία ομάδα από κάθε όμιλο που υποβιβάζεται, είναι Χάλκη και Ασπίδα Σ. (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου). Πλέον υπάρχει αρκετός αριθμός ομάδων, ειδικά στον δεύτερο όμιλο που προσπαθούν να αποφύγουν την προτελευταία θέση, η οποία οδηγεί σε μπαράζ παραμονής. Αναλυτικά η 19η αγωνιστική:

Α όμιλος
Εθνικός – Σύμη      1-3
Αστέρας Μ. – Δαμάγητος      2-3
Ηρακλής Λ. – Χάλκη      2-0
Νηρέας – Δόξα Ψ.      1-1
Δήμητρα – Κύπρος      1-3
Ρεπό η Τήλος

Β’ όμιλος
Ευαγόρας – Αδελφοσύνη      4-2
Ακουσίλαος – Αγ. Γεώργιος      3-0
Πολύστρατος – Αγ. Ισίδωρος      0-1
Ασπίδα Σ. – Αστέρας Π.      0-4
Αναγέννηση Εμπ. – Αθλέτικο  3-0
Πολυβώτης – Ευκλής (αναβλήθηκε)

Επόμενη αγωνιστική (20ή)
Α’ όμιλος

Δόξα Ψ. – Χάλκη
Δαμάγητος – Νηρέας
Δήμητρα – Εθνικός
Τήλος – Ηρακλής Λ.
Σύμη – Αστέρας Μ.
Ρεπό η Κύπρος

Β’ όμιλος
Αγ. Γεώργιος – Αδελφοσύνη
Αστέρας Π. – Ευαγόρας
Ευκλής – Ακουσίλαος
Αγ. Ισίδωρος – Ασπίδα Σ.
Αθλέτικο – Πολυβώτης
Πολύστρατος – Αναγέννηση Εμπ.

Βαθμολογίες

Α' όμιλος

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. ΑΕ Κύπρος 43 18 13 4 1 34 14
2. Δαμάγητος Θεολόγου 39 17 11 6 0 49 19
3. Εθνικός Αρχίπολης 29 18 8 5 5 30 24
4. ΑΟ Σύμης 24 17 6 6 5 22 14
5. Αστέρας Μασσάρων 23 17 6 5 6 30 27
6. Τήλος 23 17 7 2 8 30 28
7. Ηρακλής Λάρδου 22 17 6 4 7 30 34
8. Δόξα Ψίνθου 18 17 7 3 7 34 32
9. Δήμητρα Δαματριάς 14 18 4 2 12 22 46
10. Νηρέας 14 17 3 5 9 16 37
11. Χάλκη 8 17 2 2 13 23 45


Β' όμιλος

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. Αναγέννηση Έμπωνας 55 19 18 1 0 47 9
2. Αστέρας Παστίδας 44 19 13 5 1 47 13
3. Ευκλής Σορωνής 30 18 9 3 6 27 19
4. Πολυβώτης Νισύρου 29 18 8 5 5 42 32
5. Αδελφοσύνη 24 19 7 3 9 29 39
6. Ακουσίλαος Φανών 24 19 6 6 7 31 33
7. Άγιος Ισίδωρος 20 19 5 5 9 24 37
8. Πολύστρατος Λαέρμων 20 19 5 5 9 23 28
9. Ευαγόρας Ρόδου 19 19 5 4 10 38 49
10. Αγ. Γεώργιος Μαλώνας 19 19 5 4 10 25 32
11. Αθλέτικο Αφάντου 18 19 4 6 9 25 44