«Όρθιος» ο Κλεόβουλος μέσα στον αέρα και τη βροχή

Περισσότερο …ταλαιπωρήθηκαν οι ποδοσφαιριστές της Κατταβιά και του Κλεόβουλου προχθές παρά έπαιξαν ποδόσφαιρο στη μεταξύ τους συνάντηση στο ενωσιακό γήπεδο του Κορακόνερου, για την 25η αγωνιστική.

Οι ισχυροί άνεμοι αλλά και η βροχή που …συμπλήρωσε το σκηνικό προς το τέλος του αγώνα ήταν  κυρίαρχα αρνητικά στοιχεία και συνέβαλαν ώστε να μην μπορέσουν οι δύο ομάδες να δείξουν κάτι καλό ποιοτικά.

Πάντως, ο Κλεόβουλος κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης αφού εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία του Αλέξανδρου Κακλαμάνου και τα λάθη των γηπεδούχων, για το τελικό 1-3.

Οι Λίνδιοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ αφού μόλις στο 2’ ο Μαριεττάκης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Αλέξανδρος Κακλαμάνος με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Κατταβιά ωστόσο ήταν κακή επιθετικά και δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά, δίνοντας στον αντίπαλό της ευκαιρία στο 25’ γι’ άλλο ένα γκολ, η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη, αφού ο Ταγκάεφ βγήκε σε θέση τατ-α-τετ, αλλά ο Θαρρενάκης απόκρουσε το πλασέ του.

Παρόλα αυτά, στο 36’ ο νεαρός Παραστατίδης σημείωσε την ισοφάριση μ’ ένα δύσκολο σουτ από πλάγια αριστερά που ξεγέλασε τον Μήλιο, αλλά ο Κλεόβουλος έβγαλε αντίδραση πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο 43’ ο Αλέξανδρος Κακλαμάνος τροφοδότησε τον Ταγκάεφ κι αυτός σούταρε από κοντά αλλά απέκρουσε ο Θαρρενάκης, για να γίνει πια το 1-2 ένα λεπτό μετά, από συνδυασμό Αθανασίου, Ταγκάεφ και σουτ του Κακλαμάνου.

Ο Κλεόβουλος ουσιαστικά σιγούρεψε τη νίκη του στο 51’ από λάθος της άμυνας της Κατταβιάς και πλασέ του Ταγκάεφ μέσα από την περιοχή για το 1-3, αλλά έχασε κι άλλη μια καλή ευκαιρία δέκα λεπτά μετά, αφού και πάλι ο Θαρρενάκης απόκρουσε σουτ του Αλέξανδρου Κακλαμάνου από κοντά.

Οι Λίνδιοι μάλιστα πέτυχαν κι άλλο γκολ στο 65’ από σουτ του Ταγκάεφ έξω από την περιοχή, όμως ακυρώθηκε από τον α’ βοηθό Σαρρή ως οφσάιντ εξαιτίας της κίνησης του Γιαννιού που επηρέαζε τη φάση. Από τον Κλεόβουλο διακρίθηκαν οι Μαριεττάκης, Ταγκάεφ και Κακλαμάνος ενώ από την Κατταβιά οι Πάπα και Παραστατίδης.

Καλή η διαιτησία του Αλέξανδρου Σπάρταλη και των βοηθών του, Σαρρή και Χατζηνικόλα.

Kατταβιά: Θαρρενάκης, Κονόμη (64’ Νταϊλάνι) Κιλασίν Κ., Δράμη, Κιλασίν Χ., Σαλαμαστράκης, Παραστατίδης, Λόης (70’ Αυγέρης), Ζαγκότσης (65’ Ντούπης), Νασόπουλος, Πάπα.
Κλεόβουλος: Μήλιος, Κουκουτσέλας, Χαμιτάι, Τσελεπίδης, Κακλαμάνος Ε., Μαριεττάκης, Τσιάτσιος, Γιαννιού (75’ λτ. Κολιοκώστας), Κακλαμάνος Α., Αθανασίου Α., Ταγκάεφ.