Έχασε από το φαβορί η Τελχινίς

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 139 ΦΟΡΕΣ

Ο Ερμής Παμφίλων Μυτιλήνης επικράτησε εύκολα της πρωταθλήτριας Δωδεκανήσου με 3-0 σετ στο πρώτο παιχνίδι μπαράζ

Με ήττα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα μπαράζ ανόδου οι γυναίκες της Τελχινίδας.

Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου, ηττήθηκαν με 3-0 σετ, την Τετάρτη αργά το βράδυ στο «Βενετόκλειο» (Το ματς τελείωσε μεσάνυχτα!!!) από τον Ερμή Παμφίλων πρωταθλητή Μυτιλήνης, που προβάλλει ως το φαβορί στους αγώνες.

Οι πρωταθλήτριες Λέσβου ήταν εμφανώς καλύτερες από το α΄ σετ. Η Τελχινίς προηγήθηκε στο σκορ, αλλά ο Ερμής ισοφάρισε 8-8 και πέρασε μπροστά με 14-8 για να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ ο Νίκος Τσιντομηνάς. Οι παίκτριες της ομάδας της Μυτιλήνης ανέβασαν κι άλλο στην συνέχεια την απόδοση τους κι έφτασαν το σκορ στο 17-8 για να το κατακτήσουν εύκολα με 25-15.

Οι Ροδίτισσες πάλεψαν κυρίως στο 2ο σετ , προηγήθηκαν στο σκορ, πέρασαν και με αρκετούς πόντους διαφορά μπροστά, αλλά ο Ερμής έδειχνε να ξέρει τι ζητάει στους αγώνες αυτούς. Το σκορ πήγε στο 21-21 με την Τελχινίδα να βγάζει αντίδραση, αλλά όχι αυτή που έπρεπε και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα με 25-22.

Στο γ΄ σετ η ψυχολογία είχε καθαρά γείρει στις παίκτριες του Ερμή που πήγαν από το αεροδρόμιο στο γήπεδο κι έδειξαν πολύ καλά δουλεμένη ομάδα..

Τα σετ: 25-15 σε 17’ το α΄, 25-22 σε 23’ το β΄, 25-19 σε 22’ το γ΄.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κατερλή- Κυργιάννη-Παπαβασιλείου

Ερμής Παμφίλων Βογιατζής): Χατζηνικολάου, Ευαγγέλου, Ματζιαρλή, Γαγάνη, Βογιατζή Ε., Παναγιωτίδου, Βογιατζή Μ., Τσιβγαδέλλη, Δελαγά, Αντωνέλλου.
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς (Τσιντομηνάς): Τερζίου Α., Αμορανίτη, Τερζίου Φ., Σκορδά, Γιαννέλη, Δαουτοπούλου, Σούρδη, Μίχου, Βρατσάλη, Σουσάρι, Μητροπούλου, Στρατάκη, Κακλαμάνου, Κουφομανώλη.