Μετάλλια για Μπέντα, Νικήτα και Τσαβαρή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία και η 3η και τελευταία αγωνιστική ημέρα (Κυριακή 08/09) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Πίστας Ανδρών και Γυναικών στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο στο ΟΑΚΑ.

Ο Χρήστος Βολικάκης με τον αδελφό του Ζαφείρη αναδείχθηκαν πρωταθλητές στο μάντισον, ενώ ο συναθλητής τους στον ΠΟ Βόλου Σωτήρης Μπρέτας κέρδισε το κέιριν. Στις γυναίκες στο φινάλε των αγώνων η Αργυρώ Μηλάκη ήταν η πρωταγωνίστρια κερδίζοντας και στο κέιριν και στο σκρατς.

Οι διακρίσεις της ροδίτικης ποδηλασίας

Για τη Ρόδο, μετά την πρώτη μέρα, μετάλλια κατέκτησε η Φωτεινή Νικήτα του Έλαφου στα 500μ. (ασημένιο) και στο κέιριν (χάλκινο), όπως και η Ελένη Τσαβαρή από τον «Μεσόγειος» που ήταν «ασημένια» στο σκρατς.

Το χρυσό ήρθε στις μικρότερες κατηγορίες, αφού και πάλι η Παναγιώτα Μπέντα του Διαγόρα κυριάρχησε στο Όμνιουμ Κορασίδων, ενώ καλές θέσεις είχαμε στο αντίστοιχο αγώνισμα των Εφήβων και των Παίδων. 

Όσον αφορά τις τελικές βαθμολογίες για την κατάταξη των σωματείων στη συγκεκριμένη διοργάνωση, οι Έλαφος και Μεσόγειος πήραν την 3η και 4η θέση αντιστοίχως στις Γυναίκες.

 

Κυρίαρχη και πάλι η Παναγιώτα Μπέντα του Διαγόρα στις Κορασίδες.
Κυρίαρχη και πάλι η Παναγιώτα Μπέντα του Διαγόρα στις Κορασίδες.


Αναλυτικά,  οι νικητές της 2ης ημέρας:
Ομαδικό Σπριντ Ανδρών
1. ΠΟ Βόλος με τους Ζαφείρη Βολικάκη, Σωτήρη Μπρέτα και Γιάννη Καλογερόπουλο
2. ΠΟ Χανίων Τάλως με τους Βασίλη Ζιάκα, Βασίλη Μαυριγιαννάκη και Μανώλη Χατζηαγγελάκη
3. ΠΟ Ωμέγα με τους Σταύρο Πάχο, Αλέξανδρο Ευδοκιμίδη και Γιώργο Γεωργιάδη

1.000μ. Ανδρών
1. Λιβανός Κωνσταντίνος (ΠΟΧ Τάλως)
2. Μπρέτας Σωτήριος (ΠΟ Βόλος)
3. Καλογερόπουλος Γιάννης (ΠΟ Βόλος)

Πόντοι Ανδρών
1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΟ Βόλος)
2. Χρηστάκος Δημήτριος (Σπαρτιατικός)
3. Κλόκας Στέφανος (ΠΟ Βόλος)

Πουρσουΐτ Ανδρών
1. Σταυρακάκης Γιώργος (ΠΟΧ Τάλως)
2. Καρατσιβής Παναγιώτης (ΠΓΣ Λάρισας)
3. Γιαννούτσος Μιλτιάδης (ΠΟ Πάτρας)

500μ. Γυναικών
1. Πλέγκα-Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
2. Νικήτα Φωτεινή (ΑΣΡ Έλαφος)
3. Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΣ Κρόνος)

Όμνιουμ Εφήβων
1. Καρατσιβής Παναγιώτης (ΠΓΣ Λάρισας)
2. Σαρρής Ευάγγελος (ΠΟΧ Κάστρο)
3. Τούντας Ηλίας (ΠΟ Βόλος)

Όμνιουμ Παίδων
1. Κατσιμπούρας Δημήτριος (ΠΑΟΚ)
2. Αρβανίτου Νικηφόρος (ΑΟ Θησέας)
3. Μπαρμπαγιάννης Αλέξανδρος (ΠΓΣ Λάρισας)

Όμνιουμ Κορασίδων
1. Μπέντα Παναγιώτα (ΓΣ Διαγόρας)
2. Γιάχου Ελευθερία (ΠΣ Κρόνος)
3. Κάρλου Κωνσταντίνα (ΠΟ Πάτρας)
Αναλυτικά,  οι νικητές της 3ης και τελευταίας ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος:

Μάντισον Ανδρών
1. Π.Ο. Βόλος με τους Χρήστο Βολικάκη και Ζαφείρη Βολικάκη
2. Π.Ο. Χανίων Τάλως με τους Μιχάλη Κορτσιδάκη και Γιώργο Σταυρακάκη
3. Π.Ο. Ηρακλείου Κάστρο με τους Ιωάννη Ηλιάδη και Ευάγγελο Σαρρή

Κέιριν Ανδρών
1. Μπρέτας Σωτήρης (ΠΟ Βόλος)
2. Καλογερόπουλος Γιάννης (ΠΟ Βόλος)
3. Τσερεντζούλιας Χρήστος (Παναθηναϊκός)

Κέιριν Γυναικών
1. Μηλάκη Αργυρώ (ΠΑΣ Ρεθύμνης Άτλας)
2. Πλέγκα–Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
3. Νικήτα Φωτεινή (ΑΣ Ρόδου Έλαφος)

Σκρατς Γυναικών
1. Μηλάκη Αργυρώ (ΠΑΣ Ρεθύμνης Άτλας)
2. Τσαβαρή Ελένη-Μιχαλίτσα (ΠΣ Ρόδου Μεσόγειος)
3. Πλέγκα–Γαβριλάκη Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
Οι τελικές εξάδες στη γενική κατάταξη συλλόγων:

Άνδρες
1. Π.Ο. Βόλου 360 βαθμοί
2. Π.Ο. Χανίων Τάλως 262
3. Π.Ο. Πατρών 103
4. Π.Γ.Σ. Λάρισας 86
5. Παναθηναϊκός Α.Ο. 68
6. Π.Ο Ηρακλείου Κάστρο 65

Γυναίκες
1. Π.Σ. Κρόνος Νίκαιας 90 βαθμοί
2. Π.Ε.Σ.Α. Αστέρας 83
3. Α.Σ. Ρόδου Έλαφος 64
4. Π.Ο. Ρόδου Μεσόγειος 52
5. Π.Α.Σ. Ρεθύμνης Άτλας 50
6. Π.Ο. Χανίων Τάλως 45

Οι θέσεις των Ροδιτών εκτός βάθρου:
Άνδρες
-Ορέστης Ράπτης (ΠΟ Βόλος) 7ος στο ατομικό πουρσουίτ, 8ος στους πόντους
-Κυριάκος Παπασταματάκης (Ροδήλιος) 6ος στα 1000μ., 8ος στο ατομικό πουρσουίτ, 10ος στο σκρατς
-Αιμιλιανός Κελεπέρας (Έλαφος) 4ος στα 1000μ., 8ος στο σκρατς, 15ος στο ατομικό πουρσουίτ

Γυναίκες
-Ελένη Τσαβαρή (Μεσόγειος) 7η στο κέιριν

Οι θέσεις των αθλητών κι αθλητριών μας στο Όμνιουμ:
Όμνιουμ Εφήβων

Σταμάτης Σαββάκης (Ροδήλιος) 4η θέση
Νικόλαος Δράκος (Διαγόρας) 5η θέση
Ιάκωβος Κούρος (Ροδήλιος) 6η θέση
Ανδρέας Μαλανδράκης (Διαγόρας) 12η θέση
Ιωάννης Μπιλιάς (Ανταίος) 14η θέση

Όμνιουμ Παίδων
Μιχαήλ Σαββάκης (Ροδήλιος) 5η θέση
Μιλτιάδης Χαρόβας (Διαγόρας) 14η θέση
Όμνιουμ Κορασίδων
Παναγιώτα Μπέντα (Διαγόρας) 1η θέση.