Κολοσσός – Άρης 90-86: Η ομάδα της Ρόδου «κλείδωσε» την παραμονή με… καρδιά και ψυχή!

Σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε στο κλειστό της Καλλιθέας ο Κολοσσός επικράτησε σήμερα με 90 – 86 του Άρη για την 19η αγωνιστική της Basket League, κρατώντας ουραγό τον «αυτοκράτορα» στην βαθμολογία.

Αντίθετα με αυτή τη νίκη η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη φαίνεται πως «κλειδώνει» την παραμονή της στην κατηγορία.

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 17-17 από την δεύτερη περίοδο και έπειτα οι «θαλασσί» βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ, παίζοντας ένα άναρχο μπάσκετ, ενώ υστερούσαν σημαντικά και στα ριμπάουντ (21-44 υπέρ του Άρη έγραψε η συγκεκριμένη στατιστική κατηγορία στη λήξη του ματς).

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με +14 (25-39 στο 18’), ενώ ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με +9 (52-61 στο 30’).

Ωστόσο οι παίκτες του Κολοσσού με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 35’ (71 – 71) χάρη σε δύο συνεχόμενα λέι απ από τους Γκρίφιν και Κρομά, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε εκ νέου ο Τσαλμπούρης (73-73).

Από εκεί και πέρα ξεκίνησε το… γαϊτανάκι των βολών. Ο Γκρίφιν με 1/2 έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους «θαλασσί» (74-73) και αμέσως μετά ο Κρομά διαμόρφωσε με δίποντο το 76-73.

Με νέο ζευγάρι βολών ο Λοβ έγραψε το 78-76 και ο Αγκμπελέσε με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (80-76).

Ο Γκρίφιν που δήλωσε και αυτός «παρών» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα με τρίποντο πέτυχε το 83-77 σαράντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, για να απαντήσει αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο και ο Μποχωρίδης (83-80).

Με 4/4 βολές από τους Λοβ και Ντάνιελς ο Κολοσσός προηγήθηκε εκ νέου με τέσσερις (87-83) στα 14’’, αλλά με γκολ – φάουλ ο Φιτζπάτρικ στα 8,7’’ έφερε την διαφορά στον πόντο (87-86).

Από εκεί και πέρα ανέλαβε και πάλι δράση ο Λοβ που με 3/4 βολές (και συνολικά 12/13 στο παιχνίδι) έγραψε το τελικό 90-86, κι ενώ στο 89 – 86 και με 3,2’’ να απομένουν ο Μποχωρίδης έκανε βήματα στον αιφνιδιασμό, πετώντας στα «σκουπίδια» την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη η ομάδα του.

Η σημερινή επικράτηση έχει ακόμη μεγαλύτερη αξία αν λάβουμε υπόψη μας πως και οι άλλοι διεκδικητές της παραμονής, που βρίσκονται στην βαθμολογία κάτω από τον Κολοσσό δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα (Πανιώνιος – ΑΕΚ 96-101 και Ήφαιστος – ΠΑΟΚ 77-69).

Δεκάλεπτα: 17-17, 37-43 (ημιχρ.), 52-61, 90-86

Κολοσσός (Άρης Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 13, Γκρίφιν 18(4), Λοβ 23(1), Ντάνιελς 10(1), Κρομά 11(1), Μπρέιζελτον, Τσαλμπούρης 11(1), Μωραΐτης, Τουτζιαράκης 2, Παύλος 2.

Άρης (Σάββας Καμπερίδης): Μποχωρίδης 24(3), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 10(2), Γκετσεβίτσιους 2, Ντραγκίσεβιτς 20, Φιτζπάτρικ 10(1), Μπράουν 3, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 4, Μόρις 11(2).