Παιχνίδι-«διαφήμιση» του βόλεϊ ο τελικός Σούπερ Καπ στη Ρόδο

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 281 ΦΟΡΕΣ

Παρουσία του περιφερειάρχη, Γιώργου Χατζημάρκου και του δημάρχου Ρόδου, Αντώνη Καμπουράκη, ο Φοίνικας Σύρου κέρδισε προχθές στο κλειστό της Καλλιθέας 3-0 σετ τον Ολυμπιακό και πήρε το Σούπερ Καπ στο βόλεϊ Ανδρών. Και τα τρία σετ κρίθηκαν στη λεπτομέρεια, με την ομάδα από τη Σύρο να διαχειρίζεται καταπληκτικά τη ροή του αγώνα και να παίρνει δικαίως το τρόπαιο.

Παρόντες στη γιορτή αυτή του ελληνικού βόλεϊ ήταν επίσης οι αντιπεριφερειάρχες Γιώργος Λεονταρίτης, Κάλλιστος Διακογεωργίου και Χρήστος Ευστρατίου, ο εντεταλμένος Αθλητισμού, Νίκος Νικολής, ο πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ, Αλέξανδρος Κολιάδης, καθώς κι άλλοι περιφερειακοί και δημοτικοί σύμβουλοι. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Τζούριτς. Το κλειστό της Καλλιθέας υποδέχτηκε το μέγιστο αριθμό φιλάθλων βάσει του πρωτοκόλλου, δίνοντας το «παρών» και οργανωμένοι φίλοι του Ολυμπιακού. Να σημειώσουμε ότι μετά τον αγώνα, ο Δημήτρης Καζάζης παραιτήθηκε από την τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού.

Πώς κύλησαν τα σετ:
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί 5-1, αλλά ο Φοίνικας βρήκε τον τρόπο να το πάει στο 7-7. Από κείνο το σημείο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σταθερά μπροστά έως ότου γίνει το 23-23 (από 22-18), για να πάρει… φωτιά ο αγώνας με το ξεκίνημά του. Η ομάδα της Σύρου, με ψυχραιμία και δύο παλικαρίσιους πόντους έκανε το 23-25 και το 0-1 σε 31 λεπτά.
Και το δεύτερο σετ ήταν για γερά… νεύρα, με τον Φοίνικα να είναι μπροστά αλλά όχι με διαφορά ασφαλείας. Από τον 21ο πόντο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι», αλλά οι νησιώτες με απόλυτη και πάλι ψυχραιμία πήραν το σετ στο 25-27 σε 30 λεπτά.

Το τρίτο σετ ήταν ακόμα καλύτερο και ο Φοίνικας στο «πόντο-πόντο» έχασε δύο ματς μπολ, για να χρειαστούν πια 34 λεπτά και να πάμε στο 27-29 κατακτώντας τον τίτλο.
Τα σετ: 23-25 σε 31’, 25-27 σε 30’, 27-29 σε 34’
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπαδογούλας

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 24 (23/36 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 36% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/36 επ., 1 άσσος), Πέριτς 2 (2/11 επ., 12% υπ. - 12% άριστες) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 57% άριστες), Προύσαλης, Ανδρεάδης, Ζουπάνι 1 (1/4 επ.), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας 1 (1/7 επ., 58% υπ. - 47% άριστες).
Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Μιχάλοβιτς 20 (18/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Κόστα 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 12 (4/10 επ., 8 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 44% άριστες), Στερν 8 (8/14 επ., 30% υπ. - 20% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 56% υπ. - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος.

Δηλώσεις προπονητών
Ο προπονητής του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ, Γιόσκο Μιλενκόνσκι, δήλωσε: «Ήταν ένα μεγάλο ματς. Συγχαρητήρια στους παίκτες. Παίξαμε πολύ καλά. Ο Ολυμπιακός είναι μία μεγάλη ομάδα. Χαιρόμαστε πάρα πολύ. Το μπλοκ ήταν φοβερό σήμερα. Πρωτ’ απ’ όλα παίξαμε με καρδιά. Θέλαμε πολύ αυτό το τρόπαιο. Μετά τα τελευταία αποτελέσματα κάποιοι έχασαν την εμπιστοσύνη τους στην ομάδα και τους παίκτες. Αυτό το τρόπαιο είναι αφιερωμένο στους οπαδούς μας και τους ανθρώπους της ομάδας και σε όλη τη Σύρο. Ήταν μία μεγάλη μάχη σήμερα».

O προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης, δήλωσε: «Ήμασταν αυτοκαταστροφικοί. Στα δύο πρώτα σετ είχαμε τον έλεγχο. Η Σύρος «έκλεψε» ουσιαστικά το σούπερ καπ. Η νίκη της ήταν δίκαιη. Δεν είχαμε επιλογές στην επίθεση εκτός του Μιγιαήλοβιτς που πάλευε μόνος. Έπρεπε να κρατήσουμε υποδοχή. Ήμασταν μονοδιάστατοι στο παιχνίδι μας. Μπορούσαμε να κερδίσουμε εμείς και μάλιστα με 3-0 σετ. Χρειάζεται να γίνουν πολλά πράγματα στη συνέχεια. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι».

ΟΙ MVP
2004: - (δεν βραβεύθηκε κανείς λόγω επεισοδίων)
2005: Μάριος Γκιούρδας (Ηρακλής)
2006: Αμαράλ Ντάντε (Παναθηναϊκός)
2007: Πλάμεν Κονσταντίνοφ (Ηρακλής)
2008: Πλάμεν Κονσταντίνοφ (Ηρακλής)
2010: Δημήτρης Τζούριτς (Ολυμπιακός)
2021: Δημήτρης Τζούριτς (Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ)

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ
04/10/1997: Βόλος: Άρης - Ολυμπιακός 3-0 (15-11, 15-6, 15-8)
07/10/2000: Θεσσαλονίκη: Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-1 (20-25, 25-19, 25-23, 26-24)
22/10/2004: Λάρισα : Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-1 (26-24, 25-14, 18-25, 25-20)
02/10/2005: Λαμία: Ηρακλής - Ολυμπιακός 3-0 (25-21, 25-21, 25-18)
11/09/2006: Λαμία : Παναθηναϊκός - Ηρακλής 3-0 (25-21, 25-21, 25-18)
24/09/2007: Θεσσαλονίκη: Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-2 (25-20, 19-25, 25-23, 20-25, 15-11)
05/10/2008: Λάρισα : Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-2 (16-25, 25-20, 16-25, 25-16, 15-13)
15/10/2010: Σαντορίνη: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1 (18-25, 25-15, 25-21, 25-18)
22/12/2020: Ρόδος: Ολυμπιακός - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3 (23-25, 25-27, 27-29)

Ρήξη πρόσθιου χιαστού ο Νίκος Καμαριανός!