Επίδειξη ισχύος από τον Διαγόρα με «θύμα» τη ΣΦΗΚΑ

Επίδειξη ισχύος από τον Διαγόρα  με «θύμα» τη ΣΦΗΚΑ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 112 ΦΟΡΕΣ

Ουδεμία δυσκολία αντιμετώπισε χθες ο Διαγόρας στο Βενετόκλειο για να πάρει τη νίκη με αντίπαλο τη ΣΦΗΚΑ Αμαλιάδας στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής όσον αφορά τον 1ο Όμιλο στη Γ’ Εθνική μπάσκετ.

Αν και στην πρώτη περίοδο οι «κυανέρυθροι» το …πήγαν λίγο χαλαρά, στη συνέχεια δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα της Ηλείας, και όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης ο ηλεκτρονικός πίνακας είχε σκορ 71-48. Χαρακτηριστικό είναι ότι σ’ ένα διάστημα κατά την τρίτη περίοδο ο Διαγόρας σημείωσε 22 πόντους χωρίς να δεχτεί κανέναν...

Μάλιστα ο Χρήστος Καλαϊτζίδης χρησιμοποίησε από ένα σημείο και μετά παίκτες με ελάχιστα λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα από το νησί μας παραμένει στην πρώτη θέση, όμως μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος υπάρχει δρόμος, καθότι είναι πολλές οι εκκρεμότητες από τις αναβολές αγώνων, κυρίως εξαιτίας κρουσμάτων κορωνοϊού σε ομάδες.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-13, 31-24(ημ.), 59-36, 71-48
Διαιτητές: Αδαμόπουλος- Γεωργόπουλος

Διαγόρας: (Καλαϊτζίδης): Καρπέτης Μπόζιτς 4, Καράβας 6(1), Μαρουλλάκης 6(2), Χατζηδημητρίου 4, Καταβαίνης 5(1), Δερμιτζάκης 18(2), Γκίνος 2, Γιακάι, Σκλήβας 8, Μιρόσαβιτς 2, Μητσού 16(2).

ΣΦΗΚΑ Αμαλιάδας: Συνετός 11(1), Νοεάς 11(2), Θεοδωρόπουλος 7(2), Δασκαλόπουλος 3(1), Κιουρτζίδης 7, Σαμαράς 1, Μπεκρής 8.

Βγαίνει πρωταθλητής στο μπάσκετ Ανδρών στην Ιαλυσό…

Θεαματική βελτίωση και νέα ατομικά ρεκόρ από τον Νικόλαο Κοντού!