Κύπελλο Δωδεκανήσου: Στα ημιτελικά η Αναγέννηση Ασφενδιού

Κύπελλο Δωδεκανήσου: Στα ημιτελικά  η Αναγέννηση Ασφενδιού

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 150 ΦΟΡΕΣ

To παιχνίδι μεταξύ της Αναγέννησης Ασφενδιού και του Φοίβου Κρεμαστής στην Κω είναι ο ένας από τους δυο ημιτελικούς του κυπέλλου της Δωδεκανήσου.

Οι Κώοι επικράτησαν χθες με 4 – 1 του Άρη στον Αρχάγγελο και έτσι πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης. Η ομάδα της Κρεμαστής είχε προκριθεί ήδη μετά από τη νίκη που είχε κάνει σε βάρος του Αστέρα στην Παστίδα στην παράταση (2 – 1). Ο άλλος ημιτελικός θα αποτελείται από τις νικήτριες ομάδες των αναμετρήσεων ΑΟ Πυλίου – Κλεάνθης (16 Απριλίου) και ΑΕΡΑ – Ιάλυσος (3 Μαίου).

Στο χθεσινό παιχνίδι, η ομάδα της Κω έκανε μια πειστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το ότι είχε μείνει από νωρίς πίσω στο σκορ (είχε ανοίξει το σκορ 10’ ο Μαρκόπουλος), κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση. Ο Πης με πέναλτι ισοφάρισε στο 47’ (1 – 1), ενώ ο Σπύρου στο 57’ πέτυχε το 1 – 2. Ακολούθησαν άλλα δυο τέρματα του Μαυρίδη (στο 61’και στο 70’), με τα οποία οι φιλοξενούμενοι «σφράγισαν» τη νίκη τους και πανηγύρισαν την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Σάββας Ορφανίδης: «Τρεις νίκες και βλέπουμε»