Πιο δυνατός ο Κολοσσός με τον Δημήτρη Κατσίβελη

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 130 ΦΟΡΕΣ

Ακόμα μια σημαντική μεταγραφή Έλληνα παίκτη ανακοινώθηκε χθες από τον Κολοσσό και πρόκειται γι’ αυτή του Δημήτρη Κατσίβελη που την περασμένη περίοδο είχε παρουσία στο Περιστέρι.

Είναι ένας ικανός πόιντ γκαρντ μ’ εμπειρία από το ελληνικό πρωτάθλημα και συμμετοχές σ’ ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Με την κίνησή της αυτή, η ΚΑΕ από το νησί μας, δείχνει πια πως φέτος έχει υψηλούς στόχους ως συνέχεια της περασμένης αγωνιστικής περιόδου.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Η ΚΑΕ Κολοσσός H Hotels ανακοινώνει τη συμφωνία της με τον Δημήτρη Κατσίβελη.

Ο Δημήτρης Κατσίβελης είναι γεννημένος στη 1 Οκτωβρίου 1991, έχει ύψος 1,98 και αγωνίζεται στη θέση του πόιντ γκαρντ. Ξεκίνησε την πορεία του στην ομάδα του Μαντουλίδη, με την οποία αγωνίστηκε στη Β' Εθνική κατά την περίοδο 2009-10.

Την αγωνιστική περίοδο 2010-2011, υπέγραψε συμβόλαιο με τον Ολυμπιακό, όπου παρέμεινε 5 χρόνια, κατακτώντας συνολικά 5 τίτλους.

Aπό το καλοκαίρι του 2015 μέχρι το 2016, αγωνίστηκε για την ομάδα της Α.Ε.Κ. Το καλοκαίρι του 2016 υπέγραψε συμβόλαιο με την ομάδα της Αστάνα από το Καζακστάν, με την οποία κατέκτησε το νταμπλ του 2017.

Τον Οκτώβριο του 2017, υπέγραψε συμβόλαιο με τον Π.Α.Ο.Κ. Τη σεζόν 2017-18 είχε 7,2 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2,8 ασίστ και 0,9 κλεψίματα κατά μέσο όρο, αγωνιζόμενος 24 λεπτά ανά αγώνα στο Πρωτάθλημα Ελλάδας, ενώ είχε 7,1 πόντους, 3,3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 0,9 κλεψίματα κατά μέσο όρο, αγωνιζόμενος 23,5 λεπτά ανά αγώνα στο Basketball Champions League.

Το 2018, ανακοινώθηκε από τον Προμηθέα Πατρών. Με τον Προμηθέα αγωνίστηκε στο Basketball Champions League την πρώτη χρονιά ενώ τη δεύτερη αγωνίστηκε στο Γιούροκαπ. Στις 16 Φεβρουαρίου 2020, έπαιξε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας 2019-20, ηττήθηκε όμως από την Α.Ε.Κ 61-57. Σε 15 ματς στο Γιούροκαπ μέτρησε 3,7 πόντους, 2,2 ριμπάουντ και 1,1 ασίστ, ενώ στο πρωτάθλημα είχε 6,5 πόντους, 1,9 ριμπάουντ και 2,5 ασίστ σε 18 συμμετοχές.

Τον Αύγουστο του 2020, συμφώνησε να επιστρέψει στην ομάδα της Α.Ε.Κ. Σε 28 αγώνες στην Α1 είχε 5,8 πόντους, ενώ σε 10 αγώνες στο Τσάμπιονς Λιγκ είχε 3,4 πόντους μέσο όρο.

Στις 24 Ιουλίου 2021, ανακοινώθηκε από το Περιστέρι για την αγωνιστική περίοδο 2021-22. Φόρεσε 17 φορές τη φανέλα της ομάδας στο Πρωτάθλημα Ελλάδας, και μέτρησε 6,7 πόντους, 3 ασίστ και 2,1 ριμπάουντ έχοντας 47% στα δίποντα και 35% στα τρίποντα».

Η ήττα του Κολοσσού H Hotels Collection στο Περιστέρι και οι… διασωθέντες Γκάουντλοκ και Μπραΐκοβιτς

Τη Δευτέρα στη Χίο ο Φοίβος για νέες βάσεις ανόδου

Το Ροδίων Άθλησις στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής Παγκορασίδων