Μπάσκετ Ανδρών: Νικηφόρο τεστ ενόψει πρεμιέρας για τον Διαγόρα

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 115 ΦΟΡΕΣ

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, ο Διαγόρας κέρδισε το περασμένο Σάββατο το βράδυ σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας την Ε.Α. Καλύμνου εντός έδρας με 82-55.

Αυτό ήταν το τελευταίο τεστ ομάδας, πριν από την πρεμιέρα της Β’ Εθνικής μπάσκετ Ανδρών (2ος όμιλος), αφού το ερχόμενο Σάββατο θα παίξει εκτός έδρας με τον Α.Ο. Πεύκης.

Από το ξεκίνημα του αγώνα και παρά την κούραση από το ταξίδι της επιστροφής στη Ρόδο και το φιλικό με τον Φοίβο Κω, οι παίκτες ήταν ευδιάθετοι και ορεξάτοι, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες, έπαιξαν καλό μπάσκετ και προηγήθηκαν με 24-7 (10’) και 45-19 στο ημίχρονο.

Ο «γηραιός» έπαιζε συνεχώς σε υψηλούς ρυθμούς, κάτι που συνεχίστηκε και στο γ’ δεκάλεπτο (64-39), για να φτάσει εύκολα στην επικράτηση με 82-55. Με τη φανέλα του Διαγόρα δεν αγωνίστηκε ο Νίκος Καράβας που υπέστη κάταγμα στη μύτη και πιθανώς να χάσει τον αγώνα της πρεμιέρας.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-7, 45-19(ημ.), 64-39, 82-55 με διαιτητές Τσατταλιού- Βράκα.

«Θέλουμε έναν ανταγωνιστικό Ταξιάρχη»

Φοίβος: Θέλουν να κάνουν «διπλό» στη Χίο

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!