Beach Volley: Στη 17η θέση του Ευρωπαϊκού οι Δημήτρης Καλιόζης και Γιάννης Καρδούλιας

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 764 ΦΟΡΕΣ

Ό, τι καλύτερο μπορούσαν έκαναν τα ζευγάρια μας σε αγόρια και κορίτσια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Volley K20 στη Ρίγα της Λετονίας, έχοντας ν’ αντιμετωπίσουν κορυφαίους αντιπάλους.

Ενδιαφέρον και για τα Δωδεκάνησα είχε η συγκεκριμένη διοργάνωση, αφού αγωνίστηκαν οι Δημήτρης Καλιόζης και Γιάννης Καρδούλιας και πήραν τελικώς τη 17 θέση.

Η παρουσία των ελληνικών ομάδων ανά ημέρα:
Πρώτη μέρα
Καλές εμφανίσεις που άφησαν αισιοδοξία για πρόκριση στην επόμενη φάση πραγματοποίησαν την πρώτη ημέρα του κυρίως ταμπλό οι ελληνικές ομάδες.

Στα κορίτσια, οι νεαρές Θεσσαλονικιές Ελένη Αλεξόγλου, Μυρτώ Πασχαλάκη κληρώθηκαν στον Α' όμιλο και πρώτο αντίπαλο είχαν τις Κροάτισσες Τέρζε, Ράσιτς, από τις οποίες ηττήθηκαν με 2-0 (21-18, 21-18) σετ, κάνοντας όμως καλή εμφάνιση που… εξαργύρωσαν στο δεύτερό τους παιχνίδι.

Αυτό ήταν κόντρα στις Τουρκάλες Τσεϊλίν, Σιμντίμ, το οποίο και κέρδισαν με 2-1 (21-11, 13-21, 15-13) σετ.

Στα αγόρια, οι Δημήτρης Καλιόζης και Γιάννης Καρδούλιας, στην πρεμιέρα τους στον Δ' όμιλο, αναμετρήθηκαν κόντρα στους Ούγγρους Ουντβαρέλι, Πόλγκαρ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 (21-15, 21-14) σετ.

Δεύτερη μέρα
Την 3η θέση στους ομίλους τους πήραν οι δύο ομάδες μας και προκρίθηκαν στις 24 καλύτερες της διοργάνωσης.

Στον Α’ όμιλο που βρίσκονται οι νεαρές Θεσσαλονικιές, έχασαν στο τελευταίο τους παιχνίδι από τις αήττητες Λετονές Έμπερε, Κονσταντίνοβα με 2-0 (21-02, 21-12) σετ και πήραν την 3η θέση στον όμιλο.

Δύο αγώνες με Γαλλία και Λετονία, ωστόσο, είχε το πρόγραμμα για τους πρωταθλητές από τα Δωδεκάνησα, οι οποίοι χρειαζόντουσαν μία νίκη για να προκριθούν στις 24 καλύτερες ομάδες και την πέτυχαν κόντρα στους Λετονούς.

Αρχικά ηττήθηκαν από τους Κανέ, Ροτάρ με 2-0 (21-10, 21-18) σετ, αλλά στο σημαντικότερό τους παιχνίδι νίκησαν τους γηπεδούχους Σαλκόφσκις, Γιαουντζέικαρς με 2-0 (21-19, 21-19) για να πάρουν την πρόκριση.

Τρίτη μέρα
Για τις θέσεις 17-21 έπαιξαν τελικώς την Κυριακή οι ελληνικές ομάδες.
Αν και τα έδωσαν όλα στον αγώνα τους στη φάση των «24» της διοργάνωσης, ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες στο τάι μπρέικ.

Στα αγόρια, οι πρωταθλητές από τα Δωδεκάνησα αντιμετώπισαν τους Τούρκους Σαχίτ, Αχμέτ, από τους οποίους έχασαν με τον μίνιμουμ της διαφοράς στο τρίτο σετ μετά από σκληρή μάχη 47 λεπτών (21-19, 16-21, 15-13).

Το ίδιο και στα κορίτσια, με τις νεαρές Θεσσαλονικιές να λυγίζουν με 2-1 (16-21, 21-14, 15-12) σετ από τις Ουκρανές Σερντιούκ, Ουντοβένκο.

Τέταρτη μέρα
Τη 17η θέση κατέλαβαν ο Δημήτρης Καλιόζης με τον Γιάννη Καρδούλια, ενώ οι νεαρές Ελένη Αλεξόγλου και Μυρτώ Πασχαλάκη κατέκτησαν την 21η θέση.

Στον αγώνα για τις θέσεις κατάταξης 17-21, οι πρωταθλητές από τα Δωδεκάνησα νίκησαν τους Ισραηλινούς Γιάρι, Ντέι με 2-0 (21-12, 21-14) σετ και ολοκλήρωσαν με νίκη τη διοργάνωση.

Η 13χρονη Αλεξόγλου και η 15χρονη Πασχαλάκη ηττήθηκαν στον δικό τους αγώνα για τις θέσεις 17-21 από τις Βελγίδες Κόενς, Βαν Ντέουν με 2-0 (21-13, 21-18) σετ.

Η συνέχεια θα βρει τις Θεσσαλονικιές πρωταθλήτριες στη Μαδρίτη, καθώς θα λάβουν μέρος και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 και ταξίδεψαν απευθείας από τη Λετονία για την πρωτεύουσα της Ισπανίας.

Σάββας Ορφανίδης: «Τρεις νίκες και βλέπουμε»