Νέο «στραβοπάτημα» για τη Ρόδο, παλικαρίσιο «διπλό» του Ιάλυσου στη Βάρη

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 1004 ΦΟΡΕΣ

Νέα… απίστευτη βαθμολογική απώλεια της Ρόδου με τη λευκή ισοπαλία χθες στο δημοτικό στάδιο απέναντι στον Παναργειακό, χάνοντας κι άλλο πολύτιμο έδαφος για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη Super League 2.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο κι έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως υστέρησαν στην τελική προσπάθεια.

Μάλιστα, εξαιτίας της αποβολής του Μίσκου στο 75’ έμειναν με δέκα παίκτες, ενώ προχθές το απόγευμα ανακοινώθηκε η λύση συνεργασίας με τον Δούμτση.

Στην… έκπληξη της αγωνιστικής, ο Ιάλυσος μέσα στη Βάρη κέρδισε τον Αστέρα με 3-1 και παραμένει ζωντανός στον αγώνα του για την παραμονή.

Μεγάλη νίκη του Ιάλυσου επί του Αστέρα Βάρης για τον αγώνα παραμονής

Μέχρι το ημίχρονο, οι «τοξοβόλοι» είχαν… καθαρίσει το παιχνίδι με γκολ των Εμπουμπά (7’ με πέναλτι και 43’) και Γιώργου (17’), για να πετύχουν οι της Βάρης στο 75’ το τέρμα της… τιμής.

Στ’ Αφάντου, ο ΑΕΡΑ εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική του και πήρε άλλη μία νίκη 1-0 με αντίπαλο τη Μαρκό χάρη σε γκολ του Αποστολόπουλου στο 43’, γι’ αυτό και βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού.

Η τετάρτη Δωδεκανησιακή ομάδα, ο Α.Ο. Πυλίου, έφυγε χωρίς βαθμό από τη Ραφήνα, αφού ηττήθηκε 2-0 από την τοπική Θύελλα και παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία.

Τι γίνεται ψηλά…
Στην κορυφή του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, μετά και την 16η-εμβόλιμη αγωνιστική, παραμένει η Κόρινθος αφού επιβλήθηκε 1-0 του Παναιγιάλειου κι αποσπάστηκε στους πέντε βαθμούς από τη Ρόδο και στους έξι από τον Αστέρα Βάρης και τη Θύελλα Ραφήνας.

Σημαντικά «διπλά» , ωστόσο, πέτυχαν η Ελλάς Σύρου (2-0 τον Π.Α.Ο. Βάρδας) και ο Βύζας Μεγάρων (1-0 στην Ελευσίνα). Η Α.Ε. Μυκόνου επέστρεψε στις επιτυχίες (3-1 την Α.Ε. Μεσολογγίου), ενώ στο 95’ η Α.Ε. Ερμιονίδας πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στα Φιλιατρά (1-1 με την Εράνη).

Θύελλα Ραφήνας-Α.Ο. Πυλίου 2-0

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!