Στίβος Βετεράνων: «Παγκόσμιος» ο Χατζηεμμανουήλ, μετάλλια και για Χρυσοχό, Ροϊλίδου στην Πολωνία

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 739 ΦΟΡΕΣ

Δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ πέτυχε στην κατηγορία 95, ο Κώος πρωταθλητής Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ στα 60μ. του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου Βετεράνων που διεξάγεται στο Τορούν.

Μετά από μία πολύ ανταγωνιστική κούρσα με αθλητές μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας στην Πολωνία, ο αειθαλής αθλητής μας έτρεξε σε χρόνο 13.72, καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε ο Φινλανδός Pekka Penttila με χρόνο 14.09.

Ο Ροδίτης Παντελής Χρυσοχός, μετά το ασημένιο στο μήκος, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και στο τριπλούν στην κατηγορία Μ70 με επίδοση 9.68μ. Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κλέμενς Γκρίμπμερ με καλύτερο άλμα στα 9,87μ., ενώ το χάλκινο πήρε ο Ούγγρος Ίστβαν Κορόσι με 9,54μ.

Εκτός των παραπάνω, η πρωταθλήτρια Ευρώπης και παγκόσμια πρωταθλήτρια Μάγδα Ροϊλίδου, επίσης από τους βετεράνους της Ρόδου, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία για την κατηγορία W70 με επίδοση 9.40μ.

Πρώτη ήταν η Μπριγκίτε Μπόνατ από τη Γερμανία με 10,11μ. και το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Λιθουανή Γκενοβάιτε Καζλαουσκιένε με 9,77μ. Η Μάγδα Ροϊλίδου ήταν επίσης «χάλκινη» και στον δίσκο.