Νέο… στραβοπάτημα της Ρόδου με ήττα εντός από τον Αστέρα Βάρης

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 873 ΦΟΡΕΣ

Το απίστευτα λάθη της στην άμυνα πλήρωσε χθες η Ρόδος στο δημοτικό στάδιο, όπου ηττήθηκε από τον Αστέρα Βάρης με 2-0 για την 28η αγωνιστική του 3ου ομίλου στη Γ’ Εθνική κι απομακρύνθηκε κι άλλο από τον στόχο της ανόδου.

Και τα δύο γκολ προήλθαν από κακή συνεννόηση νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη, όσο αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν έστω να μειώσουν για να μπουν στο παιχνίδι.

Γενικώς, το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο από πλευράς ποιότητας, αλλά θα πρέπει ν’ αναφέρουμε πως και την προηγούμενη αγωνιστική, οι «πράσινοι» είχαν ηττηθεί από τον ΑΕΡΑ στ’ Αφάντου.

Φάσεις και γκολ
4’ Πολύ καλό σουτ του Λίμα για τους γηπεδούχους, που μετά από κόντρες, πέρασε λίγο άουτ.

7’ Μετά από λάθος στην άμυνα της Ρόδου, ο Βασιλειάδης πλάσαρε από κοντά για το 0-1.

8’ Σέντρα του Λίμα στο δεύτερο δοκάρι για τον Ζούνη, που σούταρε και είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Μαρινάκη.

14’ Νέο λάθος στην άμυνα των «πρασίνων» κι ο Ψυχογιός, αφού έκλεψε την μπάλα, πλάσαρε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, 0-2.

15’ Διαμαρτυρίες της Ρόδου για μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή στον Μπαρμπαρούση, που θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι.

29’ Διαγώνιο σουτ του Ντούλια και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

31’ Ο Νταγκουνάκης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Μανουσάκης τον σταμάτησε.

51’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λίμα, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

59’ Ο Μπαρμπαρούσης επιχείρησε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά πέρασε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Παναγιωτάρας με βοηθούς τους Μπακογιάννη και Σερβέτα, όλοι τους από τον Σύνδεσμο Αθηνών.

Ρόδος: Μανουσάκης, Τρόκα (90’ Καρασάββας), Καψάλης (90’ Κοντίτσης), Καρδάμης, Νικολόπουλος (68’ λ.τ Δούμτσης), Λάσκαρης, Ζαχαρός (68’ Τσιακήρογλου), Λίμα, Μπαρμπαρούσης, Ζανάκης, Ζούνης (77’ Λαθούρης).

Αστέρας Βάρης: Μαρινάκης, Δημητρόπουλος, Νταγκουνάκης, Μεϊμάρογλου, Νικολακόπουλος, Μάγγος, Ντούνιας (87’ Μπάρα), Χριστίνης (77’ Μπάκας), Ψυχογιός (77’ Καλέλα), Ντούλιας (63’ Μπελαβράκης), Βασιλειάδης (63’ Ντούνης).

Σάββας Ορφανίδης: «Τρεις νίκες και βλέπουμε»