Άξιζε τη νίκη, ηττήθηκε στις… λεπτομέρειες ο Κολοσσός H Hotels Collection από τον Παναθηναϊκό

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 1215 ΦΟΡΕΣ

Ίσως ο καλύτερος Κολοσσός H Hotels Collection τη φετινή χρονιά, ηττήθηκε στη λεπτομέρεια σήμερα στο κλειστό της Καλλιθέας από τον Παναθηναϊκό Aktor, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στο Top 6 της Stoiximan Basket League. Με κορυφαίους τους Μπραΐκοβιτς, Περάντες και Σίτου, οι «θαλασσί» πραγματικά άξιζαν τη νίκη, αλλά οι λανθασμένες επιλογές, ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό, κόστισαν αυτήν την επιτυχία που θα ήταν ιστορική. Να σημειώσουμε πως ο Κούρο Σεφγούρα δεν είχε στη διάθεσή του λόγω τραυματισμού τους Γκάουντλοκ, Πόλεϊ και Μπιλλή… Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Γκριγκόνις που …καθάρισε με τα τρίποντα για τους φιλοξενούμενους, όταν η κάθε επίθεση ήταν κάτι παραπάνω από σημαντική.

Πώς κύλησαν οι περίοδοι

-Αξιοπρεπέστατος ο Κολοσσός H Hotels Collection στην πρώτη περίοδο, όχι απλώς κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά με τις άμυνες του απέναντι σε μια σαφώς ανώτερη ομάδα έδειξε ότι αποτελεί ένα καλοδουλεμένο σύνολο. Παράλληλα υπήρχε και πλουραλισμός στην επίθεση, κάτι σημαντικό σε ό,τι είχε να κάνει με τη συνέχεια του αγώνα.

-Και στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός H Hotels Collection παρουσίασε ένα καλό πρόσωπο, με τον Παναθηναϊκό Aktor να τα βρίσκει… σκούρα απέναντι στους «θαλασσί». Από την ομάδα του νησιού μας καλύτερος ήταν μέχρι εκείνο το σημείο ο Σίτου που έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του.

-Στην τρίτη περίοδο μπήκαν στην… εξίσωση για τον Κολοσσό H Hotels Collection και ο Περάντες με τον Μπραΐκοβιτς, γι’ αυτό παρά το ότι οι «πράσινοι» πήγαν να «χτίσουν» μια διαφορά ασφαλείας, αυτή δεν κράτησε για πολύ. Αντιθέτως, οι «θαλασσί» πέρασαν και μπροστά (62-57) με μια ….αντεπίθεση στα τελευταία δυο λεπτά.

-Στην τελευταία περίοδο έγιναν… όλα, αφού το σκορ στο 1.07’’ για το τέλος ήταν στο 74-75.

Από κει και πέρα ην εξέλιξη του αγώνα:

-Επίθεση από τον Κολοβέρο, μαρκάρισμα και άουτ για τον Κολοσσό H Hotels Collection.

-Σουτ από τον Περάντες άστοχο και φάουλ εν συνεχεία στον Λεσόρ με 2/2 βολές για το 74-77 στα 44.2 για το τέλος

-Σουτ για τρεις από τον Κολοβέρο άστοχο και φάουλ στον Γκριγκόνις στη διεκδίκηση με 2/2 βολές για το 74-79 στα 28’’.

-Σουτ για τρεις του Καμαριανού, άουτ και τελικό 74-79.

Διαιτησία: Τσολάκος, Τηγάνης, Μαρτινάκος

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 35-40 (ημ.), 62-57, 74-79

Κολοσσός H Hotels Collection (Σεγούρα): Ουτόμι 3 (1), Κολοβέρος 6, Μπραΐκοβιτς 14, Παπαγιάννης 2, Περάντες 16 (2), Πετρόπουλος 8 (2), Χατζηνικόλας, Καμαριανός 6 (2), Σίτου 13, Παπαδάκης 6 (2).

Παναθηναϊκός Aktor (Αταμάν): Βιλντόζα 3 (1), Ναν 12, Αντετοικούνμπο, Γκριγκόνις 23 (6), Μίτογλου 6 (1), Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόφσκι 5, Σλούκας 4, Παπαπέτρου 5 (1), Λεσόρ 15, Ερνάνγκόμεζ 6 (1).

Σάββας Ορφανίδης: «Τρεις νίκες και βλέπουμε»