Διαγωνισμός ρομποτικής  πραγματοποιήθηκε στη Ρόδο

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Μαρτίου 2017 στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 5ου Γυμνασίου Ρόδου  ο  3ος  Περιφερειακός διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής δημοτικών Σχολειών WEDO, με θέμα «Οχήματα & Μεταφορές του Αύριο» και ο 1ος  Περιφερειακός διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Γυμνασίων, με θέμα «Η Πορεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου»  της περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου (τμήμα Δωδεκανήσου).

Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από το 2ο Εργαστηριακό Κέντρο Ρόδου το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Δωδεκανήσου και την WROHellas. Ευχαριστούμε τους εθελοντές εκπαιδευτικούς για την οργάνωση  και το 5ο Γυμνάσιο Ρόδου για την φιλοξενία. Όλες οι ομάδες που συμμετείχαν παρουσίασαν έργα που δημιούργησαν με ιδιαίτερο ζήλο και συναγωνιστήκαν με ευγενή άμιλλα, τους αξίζουν συγχαρητήρια για τη προσπάθεια τους.

Στην κατηγορία Δημοτικού δήλωσαν συμμετοχή συνολικά 11 ομάδες.
Οι ομάδες που διακρίθηκαν και προκρίνονται στον πανελλήνιο διαγωνισμό είναι:

ΘΕΣΗ: 1η
ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ: Super Team    
ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ: Καστρουνή Αγγελική, Καρανικόλα Μυρσίνη, Αρφαράς Κωνσταντίνος, Ζέκιο Σαμπρίνα, Ιωακειμίδου Ευγενία, Πελεκάνος Νικόλαος-Βησσαρίωνας    
ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ: Τσίτσικας Ματθαίος
Σχολείο που εκπροσωπεί: 11ο ΔΣ Ρόδου


ΘΕΣΗ: 2η    
ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ: Amaranteios Team    
ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ: Ανδρουλάκης Κωνσταντίνος, Γεωργιάδου Σταυρούλα, Ρούσου Ουρανία, Μαργαρίτη Μαρία, Μελέτης Φώτιος, Χαραλάμπους Ιωάννης-Μιχαήλ    
ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ: Ζησοπούλου Αναστασία    
Σχολείο που εκπροσωπεί: 7ο ΔΣ Ρόδου

ΘΕΣΗ: 2η    
ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ: Fantasy Cars    
ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ: Τύπου Σωτηρία, Δανελλάκη Ελένη, Χατζηνικήτας Νίκος, Πουρνάρας Ηλίας, Αγκόλι Λιονέλ, Γρίβας Μιχαήλ,    
ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ: Δανελλάκης Δημήτριος    
Σχολείο που εκπροσωπεί: 3ο ΔΣ Ιαλυσού

Στην κατηγορία Γυμνασίου δήλωσαν συμμετοχή συνολικά 8 ομάδες.
Οι ομάδες που διακρίθηκαν και προκρίνονται στον πανελλήνιο διαγωνισμό είναι:
ΘΕΣΗ: 1η    
ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ: Γυμνάσιο Τήλου    
ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ: Φιλσκούρης Σταυρός, Λεβτσένκο Ανδρέας, Σακελλάρης Κυριάκος    
ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ:  Παπαμαργαρίτη Αλεξάνδρα    
Σχολείο που εκπροσωπεί: Γυμνάσιο Τήλου


ΘΕΣΗ: 1η    
ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ:  Roboster    
ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ: Καραμούζης Κωνσταντίνος, Αντώνογλου Παντελής
ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ: Σκιαθίτης Γιάννης    
Σχολείο που εκπροσωπεί: 5ο Γυμνάσιο Ρόδου

ΘΕΣΗ:  3η    
ΟΝΟΜΑ ΟΜΑΔΑΣ: ΚΛΕΙΤΟΣ    
ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ: Ποικιλίδης Παναγιώτης, Σουλιτζής Ευάγγελος, Σκόνης Παντελής    
ΟΝΟΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ: Τσικνής Παναγιώτη
Σχολείο που εκπροσωπεί:  4ο Γυμνάσιο Ρόδου