Σάββατο και Κυριακή η 9η γιορτή παραδοσιακών χορών

Oλα είναι έτοιμα για την 9η Γιορτή Παραδοσιακών Χορών που διοργανώνει ο Πολιτιστικός και Λαογραφικός Σύλλογος Σορωνής Ρόδου ‘Το Αμπερνάλλι’ σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και το ΔΟΠΑΡ, το Σάββατο 2 και την Κυριακή 3 Ιουνίου και ώρα 20.00 στο Θέατρο Μεσαιωνικής Τάφρου ‘Μελίνα Μερκούρη’.   Μια γιορτή που διοργανώνεται με αφορμή τη διεθνή ημέρα χορού (29 Απριλίου) που καθιερώθηκε από την Unesco και έχει περιληφθεί επισήμως στις παγκόσμιες εκδηλώσεις της για την ημέρα αυτή.

Η 9η Γιορτή Παραδοσιακών χορών στηρίζει το Παράρτημα Προστασίας του Παιδιού Δωδεκανήσου του Κέντρου Κοινωνικής Πρόνοιας Νοτίου Αιγαίου.  Στην είσοδο της εκδήλωσης θα υπάρχει ένας "Κουμπαράς Αγάπης" για τη συγκέντρωση χρημάτων υπέρ του Παραρτήματος.
Οι σύλλογοι που θα παρουσιαστούν καθώς και το πρόγραμμα που θα παρουσιάσουν σ αυτό το μαγευτικό χορευτικό διήμερο, παρατίθεται στη συνέχεια :

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΙΟΥΝΙΟΥ
Παιδικό-εφηβικό τμήμα Πολιτιστικού και Λαογραφικού Συλλόγου Σορωνής
‘Το Αμπερνάλλι’ (Χοροί Ρόδου),
1. Ίσσος
2.Ροδίτικος
3. Σούστα  Σορωνής
4. Καλαματιανός
Χοροδιδάσκαλος : Μιχαλάκης Φιλήμων

Αδελφότητα Ηπειρωτών Ρόδου  ‘Το Σούλι’  (Χοροί Ηπείρου)
1. Παραμυθιά
2.Μπεράτι
3.Βασιλοαρχόντισσα
4.Κλέφτες
5.Δόντια Πυκνά
6.Βασιλικός θα γίνω (Πωγωνίσιος)
Χοροδιδάσκαλος : Ρακόπουλος Γεώργιος

Σύλλογος Κασιωτών Ρόδου ‘Ο Χαδιώτης’ (Χοροί Κάσου & Καρπάθου)
1. Ζερβός Κάσου
2. Σούστα Κάσου
3. Κάτω Χορός (Σιγανός)
4. Γονατιστός
5. Πάνω Χορός

Χοροδιδάσκαλοι : Μαρία Γόμπου &  Νικήτας Κατσουράκης
Σύλλογος Πολιτισμού και Περιβάλλοντος Αφάντου ‘Παναγιά Καθολική’ (Χοροί Θράκης)

1.Τροϊρου
2.Παιντούσκα
3.Το φλουρί
4.Δημήτρω
5.Ζοναράδικος Κλωστρός
Χοροδιδάσκαλος : Θεόδωρος Ανδρουλάκης

Μουσικοί :
1.  Χασαπλαδάκης Ανδριανός (Λύρα)
2.  Ραφαήλ Μανούσος (Λαούτο)
3. Ηλίας Μανούσος (Αρμόνιο)


ΚΥΡΙΑΚΗ 3 ΙΟΥΝΙΟΥ
Πολιτιστικός Σύλλογος Φανών ‘Ο Πρόδρομος’ (Χοροί Ρόδου)

1.  Συρτός
2. Ίσσος
3.  Ροδίτικος
4.  Απτάλικος Ρόδου
5. Σούστα
Χοροδιδάσκαλος: Μαριέττα Τομάζου

Πολιτιστικός Σύλλογος Παστίδας ΄Καμάρι’ (Χοροί Μακεδονίας)
1.  Συρτός
2. Τικφέσκο
3. Αλωνιώτικος
4. Ράικος
5. Σόφκα
6. Μακεδονία
Χοροδιδάσκαλοι : Σιαλούπ- Ιωσήφ Πέπος
& Κυριακούλα Κυριαζή

Αδελφότητα Κρητών Ρόδου ‘Ο Ψηλορείτης’ (Χοροί Κρήτης)
1.  Χανιώτης
2. Ανωγειανός
3.Μαλεβιζιώτης
4. Τριζάλης
5.Πεντοζάλη
6.Σούστα Κρήτης
Χοροδιδάσκαλος : Γεώργιος Σακκομήτρος

Σύλλογος Πελοποννησίων Ρόδου ‘Ο Μωριάς’ (Χοροί Πελοποννήσου)
1.  Άη Γιώργη
2. Αραχωβίτικος
3. Γυναικείο Τσάμικο
4. Ανδρικό Τσάμικο
5.  Τσακώνικο
Χοροδιδάσκαλος : Γεώργιος Καραγιαννάκης

Πολιτιστικός και Λαογραφικός Σύλλογος Σορωνής ‘Το Αμπερνάλλι’
  (Χοροί Λευκάδας)

1. Καραβάκια
2. Λεμονιά
3. Μπάλλος
4. Μηλιά
5. Θειακός

Χοροδιδάσκαλος : Μιχαλάκης Φιλήμων
Μουσικοί :
Παραγυιός Γεώργιος (Λύρα-Τραγούδι)
Ξεπαπαδάκης Βαγγέλης (Λαούτο)
Ηλιακώστας Μιχάλης (κιθάρα)
Παναγιώτης Καμζέλας (Βιολί)
Γιάννης Ροδίτης (Λαούτο)
Ιωάννα Χρυσανθοπούλου (τραγούδι)

Ο Πολιτιστικός και Λαογραφικός Σύλλογος Σορωνής Ρόδου ‘Το Αμπερνάλλι’ σας καλεί στις 2 & 3 Ιουνίου στις 20.00 στο θέατρο Μεσαιωνικής Τάφρου ‘Μελίνα Μερκούρη’ να απολαύσετε την 9η Γιορτή Παραδοσιακών Χορών. Συμμετέχουμε και στηρίζουμε το Παράρτημα Προστασίας του Παιδιού Δωδεκανήσου του Κέντρου Κοινωνικής Πρόνοιας Νοτίου Αιγαίου.