Χωρίς κόσμο το Κολοσσός-Ιωνικός

Χωρίς κόσμο θα δώσει ο Κολοσσός το σημαντικό εντός έδρας παιχνίδι για την εξασφάλιση σίγουρα της παραμονής του και την είσοδό του στα play off, που δεν είναι άλλο από το σαββατιάτικο (15.30) με τον Ιωνικό Νικίας στο κλειστό της Καλλιθέας.

Βάσει της κυβερνητικής απόφασης για τη μη εξάπλωση του κορωνοϊού, που αγγίζει και το επαγγελματικό μπάσκετ, για δύο βδομάδες οι αγώνες θα γίνονται και κεκλεισμένων των θυρών, γι’ αυτό και αναμένεται ο ΕΣΑΚΕ να βγάλει την επίσημη απόφασή του που, εκτός αν αλλάξει κάτι συνταρακτικά, θα συμπλέει με αυτήν της πολιτείας.

Στην ΚΑΕ Κολοσσός περιμένουν απλώς από τη διοργανώτρια αρχή ν’ αναφέρει ποιοι θα έχουν το δικαίωμα να μπουν στο γήπεδο το ερχόμενο Σάββατο, γιατί ας μην ξεχνάμε πως θα υπάρχει τηλεοπτική και ραδιοφωνική μετάδοση.

Το πάλεψε στη Λάρισα
Όσον αφορά τον προηγούμενο αγώνα του Κολοσσού στη Λάρισα, όπου και ηττήθηκε 95-90, ουσιαστικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του νησιού μας να κάνει μια καλή εμφάνιση. Παρόλα αυτά, κάποια ατομικά λάθη στο τελευταίο πεντάλεπτο σε συνδυασμό με την απίστευτη ευστοχία των γηπεδούχων από το τρίποντο έφεραν την ήττα. Κρομά, Λοβ, Αγκμπελέσε και Γκρίφιν έκαναν πολύ καλό παιχνίδι και σίγουρα μπορούν να συμβάλλουν καθοριστικά το ερχόμενο Σάββατο για μια ακόμα νίκη. Δεν πρέπει να ξεχνάμε μάλιστα πως στη Λάρισα ο Κολοσσός έφτασε να ‘ναι πίσω στο σκορ με 14 πόντους και το γύρισε.

Άρης Λυκογιάννης: «Ο αριθμός δέκα δίνει την παραμονή»
Μετά τον αγώνα, ο προπονητής του Κολοσσού, Άρης Λυκογιάννης έκανε την ακόλουθη δήλωση:
«Συγχαρητήρια στη Λάρισα για τη νίκη της. Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά που κάναμε ένα νωθρό ξεκίνημα καταφέραμε να μπούμε στο παιχνίδι. Δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο από τα παιδιά. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Αφήνουμε πίσω μας το ματς αυτό και πάμε στο επόμενο.
Δεν θέλω να κάνω κανένα σχόλιο για τη διαιτησία. Ο αριθμός δέκα (νικών) είναι αυτός που δίνει την παραμονή νομίζω».