Χαμένος και «λαβωμένος» ο Κολοσσός H Hotels στη Θεσσαλονίκη

Χαμένος και «λαβωμένος»  ο Κολοσσός H Hotels στη Θεσσαλονίκη

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 1021 ΦΟΡΕΣ

Επιτακτική όσο ποτέ τη φετινή περίοδο είναι η νίκη για τον Κολοσσό στην αναμέτρηση του ερχόμενου Σαββάτου (16.00) με τον Προμηθέα για την 10η αγωνιστική της Basket League. Προχθές οι «θαλασσί» ηττήθηκαν στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ με 91-83, έχοντας μία κάκιστη τέταρτη περίοδο και βρίσκονται στη 10η θέση της βαθμολογίας.

Το θέμα όμως δεν είναι η απώλεια βαθμών στη Θεσσαλονίκη, αλλά οι τραυματισμοί των Ιωσήφ Κολοβέρου και Λόντον Περάντες, αφήνοντας τον Κολοσσό χωρίς οργανωτή ενόψει της επόμενης αγωνιστικής.

Ωστόσο η κατάσταση των δύο παικτών θα εκτιμηθεί από την ιατρική ομάδα κι από ‘κεί και πέρα ο Κούρο Σεγκούρα θα πράξει αναλόγως για να καλυφθούν, όσο γίνεται, εκ των έσω τα κενά.

Οι δηλώσεις του Ισπανού τεχνικού μετά τον προχθεσινό αγώνα με τον ΠΑΟΚ: Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη και στους παίκτες μου για τη μάχη. Είμαι περήφανος για την προσπάθεια. Τρέξαμε το παιχνίδι, προηγούμασταν για 33 περίπου λεπτά.

Προσπαθήσαμε να καλύψουμε τις απουσίες μας, είχαμε καλή νοοτροπία και ενέργεια. Στο τέλος, όταν ανέβηκε ο ΠΑΟΚ και εμείς μείναμε από ενέργεια, κάναμε κάποια χαζά λάθη και πήραν μία δίκαιη νίκη στο τέλος. Είχαμε τις μισές βολές από τον ΠΑΟΚ (σ.σ. 21/26 - 9/14). Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο αντίπαλός μας σούταρε διπλάσιες βολές. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι’ αυτό»

Το πρόγραμμα της συνέχειας για τον Κολοσσό:
10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ(09/12):
Καλλιθέα (16:00): Κολοσσός Ρόδου- Προμηθέας Πάτρας (ΕΡΤ Sports 1)
Περιβόλα (17:15): Απόλλων Πάτρας- Γ.Σ. Λαυρίου (ΕΡΤ3)
Ο.Κ.Α.Λ. (20:15): Α.Ε.Κ.- Μαρούσι (ΕΡΤ3)

ΚΥΡΙΑΚΗ(10/12):
Αλεξάνδρειο (17:15): Άρης- Περιστέρι (ΕΡΤ3)
Ο.Α.Κ.Α. (20:15): Παναθηναϊκός- Π.Α.Ο.Κ. (ΕΡΤ3)

ΔΕΥΤΕΡΑ(11/12):
«Γ. Μπουρούσης» (20:15): Καρδίτσα- Ολυμπιακός (ΕΡΤ3)

11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ(23/12):
PAOK Sports Arena (17:15): Π.Α.Ο.Κ.- Καρδίτσα (ΕΡΤ3)
Άγιος Θωμάς (18:00): Μαρούσι- Κολοσσός Ρόδου (ΕΡΤ Sports 1)
Λαύριο (20:15): Γ.Σ. Λαυρίου- Άρης (ΕΡΤ3)

ΚΥΡΙΑΚΗ(24/12):
Σ.Ε.Φ. (15:00): Ολυμπιακός- Απόλλων Πάτρας (ΕΡΤ3)
«Α. Παπανδρέου» (17:15): Περιστέρι- Α.Ε.Κ. (ΕΡΤ3)
«Δ. Τόφαλος» (20:15): Προμηθέας Πάτρας- Παναθηναϊκός (ΕΡΤ3)

12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ(30/12):
«Δ. Τόφαλος» (17:15): Προμηθέας Πάτρας- Π.Α.Ο.Κ. (ΕΡΤ3)
«Α. Παπανδρέου» (18:00): Περιστέρι- Κολοσσός Ρόδου (ΕΡΤ Sports 1)
«Γ. Μπουρούσης» (19:00): Καρδίτσα- Απόλλων Πάτρας (ΕΡΤ Sports 2)
Λαύριο (20:15): Γ.Σ. Λαυρίου- Α.Ε.Κ. (ΕΡΤ3)

ΚΥΡΙΑΚΗ(31/12):
Σ.Ε.Φ. (15:00): Ολυμπιακός- Άρης (ΕΡΤ3)
Άγιος Θωμάς (17:15): Μαρούσι- Παναθηναϊκός (ΕΡΤ3)
Ο Περάντες μπήκε στο κλαμπ των 50+ ασίστ του Κολοσσού H Hotels

Ο Κολοσσός H Hotels είχε διπλή ατυχία με τους δύο πόιντ γκαρντ του (Περάντες, Κολοβέρο) να τραυματίζονται στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Ο Αμερικανός ωστόσο πρόλαβε να φτάσει σε ένα επίτευγμα μέσα από την παρουσία των 14:35 στο παρκέ. Μοίρασε πέντε ασίστ και με αυτές έγινε ο 39ος στην ιστορία του Κολοσσού H Hotels που έφτασε και ξεπέρασε τις 50.

Ακόμη για τον Κολοσσό H Hotels…
• Ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους. Έγινε έτσι ο δεύτερος παίκτης του Κολοσσού H Hotels, μετά τον Λούκα Μπραΐκοβιτς που είχε δύο επιδόσεις 20+ πόντων ενώ μία έχει και ο Πολ Τζόργκενσεν.

• Ο Κολοσσός H Hotels έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με ένα αρνητικό ρεκόρ περιόδου, αφού έμεινε στο ένα κλέψιμο, χαμηλότερη και από την επίδοση δηλαδή που είχε μία μέρα νωρίτερα ο Απόλλων Carna στο Περιστέρι (2).

Για να βρούμε την τελευταία φορά που η ομάδα της Ρόδου έμεινε στο ένα κλέψιμο, θα πρέπει να γυρίσουμε στην περίοδο 2017-18, όταν περιορίστηκε σε αυτήν την επίδοση στο ματς της 14ης αγωνιστικής απέναντι στο Ρέθυμνο Cretan Kings.

• Η ομάδα του Κούρο Σεγούρα, έχοντας δύο τάπες και ένα κλέψιμο, ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ στον αμυντικό συντελεστή των δύο αμυντικών κατηγοριών αφού 3 είχε και στο εκτός έδρας ματς με τον Απόλλωνα Carna, ενώ την ίδια επίδοση είχε και το Μαρούσι απέναντι στον Προμηθέα.

Σάββας Ορφανίδης: «Τρεις νίκες και βλέπουμε»