Παγκόσμια αναγνώριση για τον Κωνσταντίνο Χατζηεμμανουήλ

Παγκόσμια αναγνώριση για  τον Κωνσταντίνο Χατζηεμμανουήλ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 857 ΦΟΡΕΣ

Ο πρωταθλητής Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ κέρδισε το τέταρτο χρυσό μετάλλιό του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου Βετεράνων στα 800μ. για την κατηγορία Μ95 με τον εκπληκτικό χρόνο των 5:45.15, ενώ για 2,5 δευτερόλεπτα δεν κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ.

Η πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Βετεράνων Στίβου Walentina Fedjuschina, μετά τη λήξη του αγώνα βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο για να συγχαρεί τον Κώο αθλητή κι εξέφρασε τον θαυμασμό της και την ιδιαίτερη εκτίμησή της. Παράλληλα, έστειλε τις θερμές ευχές της σ’ όλους τους Έλληνες.

Πέραν των παραπάνω, ο Ροδίτης πρωταθλητής, Παντελής Χρυσοχός, πήρε άλλο ένα μετάλλιο, αφού βρέθηκε στην 3η θέση με το χάλκινο στο πένταθλο της κατηγορίας 70, συγκεντρώνοντας 3369 βαθμούς. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ένας άλλος Έλληνας, ο Βασίλης Ανδρεάδης, με 3814 βαθμούς και το ασημένιο ο Ίβαρ Ράιγκ από την Εσθονία με 3441.

Σάββας Ορφανίδης: «Τρεις νίκες και βλέπουμε»