Νικητής στην ρώσικη ρουλέτα

Παύλος Ντοκοουπίλ

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 410 ΦΟΡΕΣ

Μία και μοναδική στιγμή έκρινε το ματς της Ψίνθου. Αμέσως μετά το ανεπανάληπτο τετ α τετ που έχασε η Δόξα, ο Κλεάνθης έκανε το 1-2 και έφυγε νικητής από μία δύσκολη έδρα.

Ψίνθος Έστω κι αν συνάντησε πολλές δυσκολίες απέναντι στην σκληροτράχηλη και ιδιαίτερα μαχητική Δόξα Ψ., ο Κλεάνθης κατάφερε να φύγει νικητής από την έδρα της με 2-1 και εμπλουτίσει περαιτέρω την βαθμολογική του συγκομιδή, στερώντας από την χθεσινή της αντίπαλο την ευκαιρία να αποσπαστεί σε απόσταση μεγαλύτερη των τριών βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Παραδεισιώτες ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 3ο λεπτό, όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν το μούδιασμα των γηπεδούχων, τους άφησαν στο παιχνίδι και το πλήρωσαν στην εκπνοή του ποιοτικά κακού και φτωχού σε φάσεις πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες άλλαξαν ταχύτητα και άρχισαν να προσφέρουν στον κόσμο ένα γρήγορο και συναρπαστικό ματς. Οι ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν ήταν πολλές, με το 72ο λεπτό να γίνεται αυτό που καθόρισε την μοίρα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να προηγηθούν και στην αμέσως επόμενη στιγμή ο Κλεάνθης κέρδισε το πέναλτι, με το οποίο πήρε εκείνος κεφάλι στο σκορ. Η απότομη αλλαγή του σκηνικού απογοήτευση τους Ψινθενούς τόσο πολύ, που μέχρι το τέλος του αγώνα δεν βρήκαν το κουράγιο να διεκδικήσουν έστω και την ισοπαλία. Φάσεις και Γκολ 3’ Σέντρα του Πάπα από αριστερά, ο Πάττας έπιασε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και την έστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1. 4’ Ο Β. Ορφανός βγήκε μόνος με τον Σαββιδάκη, αλλά ο πρώτος βοηθός διαιτητή, Κυρίτσης τον σημείωσε σε θέση οφσάιντ, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. 18’ Ο Αμπελάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι. 44’ Ο Στάππας εκμεταλλεύθηκε την σύγχυση στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με προβολή ισοφάρισε σε 1-1. 48’ Ο Β. Ορφανός βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την ευκαιρία. 65’ Συρτή σέντρα του Πάπα για τον Αμπελά, που έπιασε αμέσως το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. 72’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα να κάνει το 2-1. Ο Β. Ορφανός βγήκε μόνος, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Σαββαδάκης. Ο τερματοφύλακας του Κλεάνθη τροφοδότησε αμέσως τον Πάττα με βολέ, βγάζοντας τον απέναντι από τον Χρυσανθή, που έκανε την έξοδο και ανέτρεψε στην περιοχή τον επιθετικό των φιλοξενούμενων. Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Αμπελάς, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2. Καλύτεροι από τους γηπεδούχους ήταν οι Ορφανός Β., Στάππας και Φράγκος, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πάττας, Πάπα και Αμπελάς. Καλή ήταν η διαιτησία των Κατσιδώνη, Κυρίτση και Λάζου. Ο δεύτερος ελέγχεται μόνο για τη φάση του 4’. Οι συνθέσεις: Δόξα Ψ: Χρυσανθής, Βιτσέντζος, Σταμούλης, Τσούλος Γ., Κωστομοίρης Γ. (80’ Μπατέστας), Τσοπάνογλου (85’ Κωστομοίρης Δ.), Φράγκος, Ορφανός Β., Στάππας, Νικολός (70’ Καραγιάννης), Αλϊάι Κλεάνθης: Σαββιδάκης, Χατζηθεοδωράκης, Καρίκης, Καρακώστας, Σάββενας, Κουτσουμπάρης, Νικολάου (55’ Αναστασάκης), Πάπα, Αμπελάς (80’ Τσίγκριλας), Παπακωνσταντίνου, Πάττας (90’ Κουντουράκης).