Κρίθηκε στα σημεία η νίκη

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 229 ΦΟΡΕΣ

Απέναντι στους νεανικούς Ιππότες, ο Διαγόρας Βατίου πήρε τη νίκη 2-1 χθες στους Αγίους Αποστόλους

Μεγάλη ανάσα προς αποφυγήν βαθμολογικών…περιπετειών για το Διαγόρα Βατίου χθες στους Αγίους Αποστόλους, αν κι έπαιξε με τη…φωτιά.

Οι Ιππότες με το εφηβικό τους τμήμα πραγματικά, κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο, έστω κι αν έχουν αποχαιρετήσει την κατηγορία, αλλά η ουσία είναι πως με το 2-1 υπέρ τους οι «κυανέρυθροι» πήραν αυτό που ήθελαν, δηλαδή τους βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν…φουριόζοι και σκόραραν μέχρι το 28’ δύο φορές θέτοντας βάσεις νίκης. Οι παίκτες της ομάδας της Παλιάς Πόλης, μείωσαν πριν λήξει το 45λεπτο, κι όταν στην επανάληψη ο αγώνας παίχτηκε στη…ρουλέτα, οι επιθετικοί και των δύο ομάδων έχασαν ό, τι δε…χάνεται, μένοντας το σκορ ως είχε.

Φάσεις και γκολ
10’ Σουτ του Μαυρομούστακου, απόκρουσε ο Ζωγράφος και στην επαναφορά ο Ξύπας με νέο σουτ έκανε το 0-1.

18’ Πάσα του Μικκιού για το Μαυρομούστακο που σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Ζωγράφος έδιωξε σε κόρνερ.

28’ Ο Μοσχής κάνοντας μια κούρσα από το κέντρο, βρέθηκε απέναντι από το Ζωγράφο και τον «κεραυνοβόλησε» για το 0-2.

34’ Απομάκρυνση του Πιτσουρδάκη στην άμυνα και η μπάλα έφτασε στον Αλιάι που με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή μείωσε για τους Ιππότες. 1-2

40’ Εκτέλεση φάουλ του Κυρίτση, ο Αλιάι βγήκε απέναντι από τον Μπεκιάρη, αλλά ο έμπειρος τερματπφύλακας απόκρουσε μετά το πλασέ του πρώτου.

44’ Σουτ του Ξύπα από κοντά, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

72’ Σέντρα από δεξιά του Μοσχή για το Ντόστι το σουτ στην κίνηση, έφυγε μόλις άουτ.

75’ Ξανά ο Μοσχής σέντραρε και ο Ξύπας έκανε την κεφαλιά «ψαράκι», αλλά είδε τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι.

86’ Πάσα του Καπουράνι για τον Έλληνα, ο οποίος πλάσαρε απέναντι από το Μπεκιάρη, με τη μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από τους Ιππότες διακρίθηκαν οι Αλιάι, Καπουράνι και Ντούσκου ενώ από το Διαγόρα Βατίου οι Μικκιού, Πιτσουρδάκης και Ζερβός.

Διαιτητής ήταν ο Αντώνης Παπαβασιλείου με βοηθούς τους Καλκαβούρα και Αχιολά.

Ιππότες: Ζωγράφος, Στάμπολης (78’ Έλληνας), Κωνσταντίνου, Κυρίτσης, Γκούτσι (55’ Νέγκας), Αναγνώστου (60’ Μαρκόπουλος), Ντούσκου, Αλιάι, Μαρίνος, Καπουράνι, Καραγιάννης.
Διαγόρας: Μπεκιάρης, Ζερβός, Πιτσουρδάκης, Ντόστι, Ζουρούδης (78’ Καψαλάκης), Καραγιάννης Κ., Μικκιού, Μοσχής, Μαυρομούστακος (85’ Καραγιάννης), Ξύπας (91’ Γιαννόπουλος), Ζωάννου.