Ώρα να «κλειδώσει» την πρωτιά!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 211 ΦΟΡΕΣ

«Τρία στα τρία» για την εθνική στο Ευρωμπάσκετ αν και ήταν διπρόσωπη απέναντι στη Γεωργία (79-68). Αύριο στις 16.00’ το τελευταίο μεγάλο «εμπόδιο» στον όμιλο με τους Σλοβένους.

Αήττητη στο Γ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ παρέμεινε η εθνική η οποία απόψε (8/9) επικράτησε στο Ζάγκρεμπ Αρένα της Γεωργίας με 79-68.

Οι διεθνείς μας, προερχόμενοι από το χθεσινό ρεπό, ήταν φρέσκοι αλλά και πολύ συγκεντρωμένοι αφού δεν ήθελαν να δώσουν αφορμές στον αντίπαλο να ελπίζει ότι μπορεί να διατηρήσει τις ελπίδες πρόκρισης στο ματς με την Ελλάδα. Γιατί με τρεις ήττες ως τώρα, οι Γεωργιανοί έχουν χάσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σε πλήρη αντίθεση με το ματς κόντρα στην Κροατία, η Ελλάδα σήμερα ήταν …εύστοχη! Δεν είναι τυχαίο ότι πέτυχε πενήντα πόντους στο πρώτο ημίχρονο με εκπληκτικά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων (9/12) και με το Νικ Καλάθη να έχει 16 πόντους και 4/5 τρίποντα.

Όμως το «εκτυφλωτικό» α’ ημίχρονο δεν είχε συνέχεια… Το +28 έγινε +12 (45-57) και +11 (50-61), με τον Κατσικάρη να προβληματίζεται για το χαλάρωμα κυρίως στην άμυνα αφού η Γεωργία πέτυχε 28 πόντους σε μία περίοδο ενώ στις δύο προηγούμενες είχε μαζί 22π. Και το ποσοστό στις βολές δεν θα πρέπει να τον άφησε και πολύ ευχαριστημένο (9/17)…

Πάντως, εύκολα ή δύσκολα η εθνική κράτησε τη νίκη και παρότι η Γεωργία πλησίασε ακόμη και στους εννέα (68-77), πήρε το ζητούμενο δηλαδή τους δύο βαθμούς.

«Τελικός» για την πρώτη θέση

Στις 16.00’ αύριο η εθνική παίζει με τη Σλοβενία του Γιούρι Ζντοβτς. Πρόκειται για τον «τελικό» της πρώτης θέσης καθώς σε περίπτωση ήττας και μάλιστα με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων οι διεθνείς μας κινδυνεύουν να βρεθούν στην 3η θέση του ομίλου λόγω ισοβαθμίας.

Δεκάλεπτα: 15-25, 22-50(ημιχρ.), 48-61, 68-79

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάντζε 5(1), Σερμαντίνι 9, Σανάντζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11(3), Πατσάτσια, Σανικίντζε 10(1), Μπουριανάντζε 3(1), Σενγκέλια 20(1).

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11(1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19(4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8(2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3(1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούμπο 12(2).

Ο Γιώργος Λυμπέρης των «Πιγκουίνων» στο διεθνές meeting «Ακρόπολις»