Άνετος ο Διαγόρας, «μπαμ» από τον Διγενή στο κύπελλο Δωδεκανήσου

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 196 ΦΟΡΕΣ

Ο Διαγόρας και ο Διγενής είναι οι πρώτες δύο ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Δωδεκανήσου «Αυγουστίνος».

Στο σημερινό παιχνίδι του Δημοτικού Σταδίου ο Διαγόρας δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Αστέρα Παστίδας, τον οποίο και νίκησε άνετα με 4-0 χάρη στα γκολ των Καλημέρη (3’), Τσαγκάρη (35’), Χατζηκοσμά (72’) και Κιοσέογλου (72’).

Την ίδια ώρα, ο μοναδικός εκπρόσωπος της Β’ κατηγορίας στη συγκεκριμένη φάση της διοργάνωσης Διγενής, θριάμβευε επί του Φοίβου με 2-1.

Οι γηπεδούχοι Κοσκινιάτες άνοιξαν στο σκορ στο 31’ με τον Διακάκη, ωστόσο στο 52’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μάνο και στο 69’ δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Μόσχο.

Κόντρα σε κάθε πρόβλεψη, ο Διγενής όχι μόνο άντεξε, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση, αλλά στο 117’ «κλείδωσε» τη σπουδαία πρόκριση, χάρη στο τέρμα του Κατωτικίδη.

Έξι λεπτά νωρίτερα με δέκα παίκτες έμεινε και ο Φοίβος, λόγω της αποβολής του Μάτση.

Ο Γιώργος Λυμπέρης των «Πιγκουίνων» στο διεθνές meeting «Ακρόπολις»