Κέρδος ο βαθμός για το «Ροδίων Άθλησις»

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 237 ΦΟΡΕΣ

Ο Απόλλων Αθηνών ήταν ο νικητής με 3-2 σετ στο χθεσινό σημαντικό παιχνίδι

«Πολέμησε» αλλά ηττήθηκε στο τέλος με 3-2 το «Ροδίων Αθλησις» από τον Απόλλωνα της Αθήνας, γνωρίζοντας έτσι τη δεύτερη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 των ανδρών για τον 2ο υποόμιλο του Α΄Ομίλου, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής.

Ήταν μια ήττα που άφησε γλυκόπικρη γεύση, καθώς η Ροδίτικη ομάδα πήρε τον ένα βαθμό με αυτό το σκορ και υπερέχει του αντιπάλου της, ακόμα και σε μια υποτιθέμενη ισοβαθμία, μιας και η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα ήταν εκείνη που είχε κερδίσει με 3-1 σετ στο ματς του α΄ γύρου.

Οι παίκτες του Ροδίων προδόθηκαν χθες από τα λάθη τους, ωστόσο ήταν μέσα στο παιχνίδι της κατάκτησης της νίκης μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά καλά και πήραν σχετικά άνετα το 1ο σετ με 25-17, με το «Ροδίων Άθλησις» να έχει πρόβλημα στην υποδοχή.

Οι παίκτες της Ροδίτικης ομάδας διορθώθηκαν κατά πολύ στο β΄ σετ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, παίρνοντας το 2ο σετ με 21-25.

Στο 3ο ο Απόλλωνας έκανε το 2-1 με 25-19, για να ισοφαρίσει πάλι το «Ροδίων Άθλησις» σε 2-2 (19-25 το 4ο σετ).

Στο τάι μπρεικ η ομάδα μπήκε πολύ νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 8-1 και 13-2, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 15-7 και 3-2.

Αξίζει να σημειωθεί πώς το παιχνίδι ξεκίνησε με ημίωρη καθυστέρηση λόγω της καθυστερημένης άφιξης του α’ διαιτητή Τσίτσικα.

Τα σετ: 25-17 (33’), 21-25 (24’), 25-19 (24’), 19-25 (25’), 15-7 (20’)

Διαιτητές του αγώνα ήσαν οι κ.κ. Τσίτσικας- Καπάνταης

Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ (Τάσος Κουμπλής): Μανιάτης Μ., Κατσαούνης Γ., Αμαριανάκης Γ., Τσαλικιάν Κ., Φραγκιαδάκης Ε., Σασάτη Δ., Καρράς Κ., Γεωργίου Κ., Χριστοδούλου Α., Σαμαντάς Α., Ανάγνου Κ., Λένας Γ., Χατζηκάλφας Α., Λαμπρινός Ι.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Ρουσέττος Σ., Γεράκης Μ., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Ποτολίδης Π.