Ο Φοίβος… έσπασε το αήττητο της Κατταβιάς

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 225 ΦΟΡΕΣ

Την κέρδισε στο Καρακόνερο 0-2 με σκόρερ τους Στεφανίδη και Τζιβίλογλου

Έχοντας ένα πολύ καλό α΄ ημίχρονο (ίσως το καλύτερο φετινό του) ο Φοίβος πέρασε από το Καρακόνερο νικώντας την Κατταβιά με 2-0 και σπάζοντας το αήττητο που διατηρούσε μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας.

Ο Φοίβος από το πρώτο λεπτό πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας κυριάρχησε στο παιχνίδι. Πίεσε την άμυνα της Κατταβιάς παίζοντας από τα άκρα περισσότερο και πέτυχε δυο πολύ όμορφα γκολ.

Στο β΄ ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Η Κατταβιά αποφάσισε να αφήσει την αμυντική της λειτουργία και να βγει στην επίθεση..

Ο Φοίβος ωστόσο διαχειρίστηκε σωστά το σκορ και στο τέλος παίζοντας αμυντικά, θέλησε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις με τους Γκινή και Ν. Ορφανίδη, αλλά δεν ήρθε το τρίτο γκολ.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

19' Ο Χατζησάββας έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Στεφανίδης με κεφαλιά «ψαράκι» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

32' Ο Τζιβίλογλου ξεκίνησε μια προσπάθεια από το κέντρο, βρήκε χώρο και την κατάλληλη στιγμή έπιασε έναν… κεραυνό, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαβεργή για το 0-2

57' Από μπαλιά του Νασόπουλου ο Κούτσι έπιασε δυνατό σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Κεφάλα.

89' Από πάσα του Μαριεττάκη ο Σαλαμαστράκης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν σημάδεψε σωστά, η μπάλα έφυγε άουτ.

94' Ο Τοπάλ ελίχθηκε έξω από την περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Από την Κατταβιά καλύτεροι ήταν οι Μαριεττάκης, Σιέχ, Σαλαμαστράκης, ενώ από το Φοίβο οι Τζιβίλογλου, Ν. Ορφανίδης και Χατζησάββας.

Πολύ καλή η διαιτησία των Πατσιόπουλου, Λάζου και Μπέκα.

Κατταβιά: Παπαβεργής, Κούτσι, Μαριεττάκης, Σιέχ, Κιλασίν, Σαλαμαστράκης, Μαντινάος, Πάπα, Στεφανάκης (88΄Τοπάλ), Νασόπουλος, Μήτρου (69΄Κιλασίν Ι.)
Φοίβος: Κεφάλας, Ν. Ορφανίδης, Χατζησάββας, Παϊζάνος, Φωτεινής (87΄Πανταζόπουλος), Θεοδοσίου (87΄Ταφάνι), Τζιβίλογλου, Καλημέρης (60΄Καραγεωργίου), Μόσχος, Γκινής, Στεφανίδης (76΄Μπιλιάς)

Σάββας Ορφανίδης: «Ο Φοίβος θέλει πάντα να πρωταγωνιστεί!»