«Καταιγίδα» στην Παστίδα…

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 283 ΦΟΡΕΣ

Σ’ ένα πλούσιο από γκολ παιχνίδι, ο Αστέρας βγήκε νικητής επί του Κλεόβουλου με 5-4

Βροχή από γκολ είχαμε χθες στο γήπεδο Παστίδας, όπου ο γηπεδούχος Αστέρας, πετυχαίνοντας ένα περισσότερο, κέρδισε τον Κλεόβουλο με 5-4.

Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 μόλις στο 5’, λίγα λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο ισοφαρίστηκαν σε 2-2, χάρη σε δύο πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Μάλιστα στο πρώτο πέναλτι η ομάδα του Δημήτρη Δογιάμα έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Πιτσουρδάκης ανέκοψε τη μπάλα με το χέρι, ενώ κατευθυνόταν στην εστία.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Αστέρας έκανε την πλήρη ανατροπή και με τον Στεριόπουλο να σημειώνει χατ τρικ, πέρασε μπροστά με 3-2.

Η αντίδραση του Κλεόβουλου ήταν άμεση ισοφαρίζοντας γρήγορα σε 3-3, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι επίσης γρήγορα ξαναμπήκαν σε θέση «οδηγού» κάνοντας το 4-3.

Η… βροχή των γκολ συνεχίστηκε, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 4-4, αλλά και πάλι οι παίκτες του Κώστα Πάττα πήραν για 3η φορά και φαρμακερή το προβάδισμα, διαμορφώνοντας στο 77’ το τελικό 5-4. Οι Λίνδιοι προσπάθησαν να σώσουν το βαθμό της ισοπαλίας, ζήτησαν πέναλτι στο 80’, αλλά δεν κατάφεραν τελικά ν’ αποφύγουν την ήττα.

Με κοντινή προβολή ο Νίκος Κολιοκώστας (Νο 10) άνοιξε το σκορ (0-1) στην Παστίδα ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ

Φάσεις Γκολ:

2’ Από σέντρα του Α. Κακλαμάνου, ο Κολιοκώστας με προβολή έκανε το 0-1.

5’ Ο Ταγκάεφ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, σημείωσε το 0-2.

37’ Ο Κυρίτσης έκανε το σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κι ενώ κατευθυνόταν στα δίχτυα, ανακόπηκε από το χέρι του Πιτσουρδάκη. Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και απέβαλε τον αμυντικό του Κλεόβουλου, σύμφωνα με τον κανονισμό. Ο Στεριόπουλος ήταν εύστοχος και μείωσε σε 1-2.

45’ Από σέντρα του Καρύδη, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ταγκάεφ και νέο πέναλτι για τον Αστέρα, με το Στεριόπουλο και πάλι να βρίσκει στόχο και να ισοφαρίζει σε 2-2.

48’ Ατομική προσπάθεια και πλασέ από το Στεριόπουλο και 3-2.

50’ Σέντρα σουτ του Κολιοκώστα από δεξιά, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 3-3.

53’ Μετά από μπαλιά του Ισκά, ο Πολυχρόνης από πλάγια με κεφαλιά νίκησε το Νικηταρά, κάνοντας το 4-3.

71’ Από σέντρα του Παπαοικονόμου, ο Α. Κακλαμάνος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 4-4.

77’ Ο Σκόρπος έφυγε μόνος από το κέντρο, προχώρησε και με πλασέ δοαμόρφωσε το τελικό 5-4.

80’ Ο Εμ. Κακλαμάνος έπεσε στην περιοχή του Αστέρα σε διεκδίκηση της μπάλας, αλλά ο Ατσικνούδας έδειξε τη συνέχεια του παιχνιδιού, με τους Λίνδιους να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι που δεν τους δόθηκε.

Παράπονα εκφράζουν η φιλοξενούμενοι για τη διαιτησία των Ατσικνούδα, Μαυρουδή, Καλκαβούρα.

Αστέρας: Παπαμιχαήλ, Καρύδης, Ισκάς, Χαριτάκης, Δραγάτης, Καλαγρής, Σκόρπος, Πολυχρόνης (88’ Κορκίδας), Στεριόπουλος (82’ Κατσαμάκης), Γιαννακόπουλος (66’ Αμπντουλάζ), Κυρίτσης (56’ Παγκράτης).
Κλεόβουλος: Νικηταράς, Κουκουτσέλας, Νίκολλι (56’ Χαμιτάι), Κωστάκης, Κακλαμάνος Εμ., Πιτσουρδάκης, Παπαοικονόμου, Γαϊτάνος (70’ Κοντός), Κακλαμάνος Α. (76’ Χαρίτος), Κολιοκώστας (82’ Κολιάδης), Ταγκάεφ.

Σάββας Ορφανίδης: «Ο Φοίβος θέλει πάντα να πρωταγωνιστεί!»