Final 4: Εγγύηση για θέαμα οι Παίδες!

Το πρωτάθλημα παίδων αποτελεί παραδοσιακά ένα από τα πιο ενδιαφέροντα – αν όχι το πιο ενδιαφέρον απ’ όλα – του τοπικού μας μπάσκετ και συνήθως το φάιναλ φορ προσφέρει αγωνία και θέαμα στους φίλους του αθλήματος.

Η φετινή διοργάνωση, όπως και η περσινή, φιλοξενείται στην Ιαλυσό σήμερα κι αύριο και τα παιδιά, αντί να κάνουν παρέλαση, θα κληθούν να διεκδικήσουν τον τίτλο της κατηγορίας τους στα Δωδεκάνησα, τον τέταρτο φετινό κατά σειρά, μετά τις κορασίδες, τους έφηβους και τις νεανίδες. 

Την πρόκρισή τους στην τελική φάση του πρωταθλήματος παίδων για τη σεζόν 2017-18 είχαν εξασφαλίσει από τον μεν Όμιλο Ρόδου οι Ιάλυσος και Κολοσσός, από το δε Όμιλο Νήσων η Ακαδημία Καλύμνου και ο Φοίβος Κω. 

Ο κάτοχος του τίτλου και οικοδεσπότης Ιάλυσος τερμάτισε πρώτος στη βαθμολογία, με εννέα νίκες και μόλις μία ήττα, και με σχεδόν 60 πόντους ανά παιχνίδι στην επίθεσή του, ενώ ο Αντώνης Μαρκάκης αντικατέστησε στον πάγκο τον Χρήστο Αβεκλούριο ο οποίος είχε οδηγήσει πέρσι τους νεαρούς «ερυθροκίτρινους» στην πρώτη θέση. 

Απέναντί του θα βρεθεί η πρώτη από τις δύο πολύ ευχάριστες εκπλήξεις της σεζόν, ο Φοίβος Κω. Ενισχυμένος με μία πλειάδα αθλητών που μετακινήθηκαν το περασμένο καλοκαίρι από τον Ιπποκράτη, ο Φοίβος έδειξε από νωρίς «τα δόντια του» και τερμάτισε δεύτερος, ισοβαθμώντας μάλιστα με την Ακαδημία, έχοντας έξι νίκες και δύο ήττες. 

Το δεύτερο ζευγάρι των σημερινών ημιτελικών είναι αυτό ανάμεσα στην επόμενη ευχάριστη έκπληξη, την Ακαδημία Καλύμνου των εφτά παμπαίδων (αθλητές που έχουν γεννηθεί το 2003), και τον Κολοσσό. 
Οι Καλύμνιοι είχαν κι εκείνοι έξι νίκες και δύο ήττες στον Όμιλο Νήσων, αλλά πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με το Φοίβο κι έτσι πλασαρίστηκαν στην κορυφή της κατάταξης. Οι «θαλασσί», με την καλύτερη άμυνα σε ολόκληρο το πρωτάθλημα, είχαν αντιθέτως μειονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Ιάλυσο και τερμάτισαν δεύτεροι στον Όμιλο Ρόδου, με απολογισμό εννέα νικών και μίας ήττας. 

Τα ρόστερ των ομάδων που θα διεκδικήσουν τον τίτλο στο F4 παίδων 2017-18:
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ
ΟΝ/ΜΟ    ΕΤ.ΓΕΝ.    ΘΕΣΗ    ΥΨΟΣ
Πελεκάνος Γιάννης    2003    1    1.71
Σισώης Παντελής    2003    1-2    1.74
Ηλιάδης Διονύσης    2003    1-2    1.71
Χειλάς Γιώργος    2004    2    1.73
Μάγκος Νίκος    2002    3-4    1.85
Ρογαλίδης Αντώνης    2003    2-3    1.82
Λαμπρινός Λάμπρος    2003    2-3    1.73
Τρικοίλης Σάββας    2003    3-4    1.77
Σκουτέλης Μανώλης    2003    4    1.72
Τσαγκάρης Γιάννης    2004    4    1.74
Κουλλιάς Γιάννης    2002    4-5    1.76
Μουνούχος Αντώνης     2002    5    1.88
Ρεΐσης Γιώργος    2002    4-5    1.89
Προπονητής: Χρήστος Καλαϊτζίδης
Β. Προπονητή: Ζαχαρίας Καρδούλιας Χάνσον
Τιμ Μάνατζερ: Νίκος Κουλουριώτης

ΙΑΛΥΣΟΣ
ΟΝ/ΜΟ                
Κοντός Κωνσταντίνος
Χειμωνέττος Μιαούλης
Μπόζιος Γιάννης
Πάνιτς Αλέξης
Παντελίδης Κωνσταντίνος
Παντελίδης Παναγιώτης
Σαράντης Ραφαήλ
Σύρμας Μιχάλης
Σταμούλης Παναγιώτης
Τριντής Βασίλης 
Τσαφής Δαμιανός
Τσαμπικάκης Μιχάλης
Βόλας Αργύρης
Προπονητής: Αντώνης Μαρκάκης 

ΚΟΛΟΣΣΟΣ
ΟΝ/ΜΟ    ΕΤ.ΓΕΝ.    ΘΕΣΗ    
Κωνστάντουρας Γαβριήλ    2002    1-2
Κωνσταντάκης Αντώνης    2002    2-3
Βιτζηλαίος Σταμάτης    2002    1
Βακιρτζής Παναγιώτης    2002    2-3
Σεχρεμελής Παναγιώτης    2002    2-3
Βακόνδιος Μιχάλης    2002    3-4
Μιρόσαβιτς Άγγελος    2002    3-4
Μακρής Γιώργος    2002    5
Αμπελάς Γιάννης    2002    1-2-3
Αμπελάς Σταύρος    2002    1-2
Ζαγούρης Νίκος    2002    2-3
Μαντικός Κωνσταντίνος    2002    5-4
Προπονητής: Σάκης Ξυπολιτάς

ΦΟΙΒΟΣ ΚΩ
ΟΝ/ΜΟ    ΕΤ.ΓΕΝ.    ΘΕΣΗ    
Ζαμάγιας Μάριος    2002    1
Καπλανίδης Θεοδόσης    2002    2-1
Χατζημιχαήλ Απόστολος    2002    3-4
Μιλίκοβιτς Γιόβαν    2002    4
Γκαντολούδης Αργύρης     2002    5
Νουκάι Έραλντ    2002    5
Χριστοφής Δημήτρης    2002    2
Μιμερίνης Δημήτρης     2003    2-1
Καλάβριας Μιχάλης    2003    2-1
Χαίλης Χρήστος     2003    2
Ιγκιρλής Γιώργος    2003    2-3
Κόλιας Παντελής     2003    2
Καπλανίδης Μανώλης     2003    2
Προπονητής: Αλέξανδρος Κυριάκης
Β. Προπονητή: Μιχάλης Πλατέλλας
Έφορος: Ζαχαρίας Ζαχαρίου

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές των αγώνων:
Σήμερα
Ιαλυσός (17.30’) Ιάλυσος – Φοίβος
Διαιτητές: Αντωνίου, Μητσού
Ιαλυσός (20.00’) Ακαδημία Καλύμνου – Κολοσσός
Διαιτητές: Νικηφορίδης, Βλάσσης
Αύριο
Ιαλυσός (11.00’) Μικρός Τελικός
Διαιτητές: Μητσού, Τσατταλιού
Ιαλυσός (13.00’) ΤΕΛΙΚΟΣ
Διαιτητές: Αντωνίου, Νικηφορίδης.