Σταθερά στον στόχο του το «Ροδίων Άθλησις»

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 47 ΦΟΡΕΣ

Νίκησε τον ΑΟ Αιγιαλέων με 3-1 σετ και πάει το Σάββατο στη Δραπετσώνα

Σημαντική νίκη και μάλιστα με ανατροπή σημείωσε την Κυριακή το απόγευμα η ομάδα του «Ροδίων Αθλησις» επί του ΑΟ Αιγιαλέων με 3-1 σετ.

Οι παίκτες του Νίκου Τρατσέλα είναι πλέον το φαβορί για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον Β΄ Υπόομιλο και χρειάζονται όπως όλα δείχνουν ακόμα δυο νίκες για να πετύχουν το στόχο τους.

Το ματς της Κυριακής ήταν δύσκολο από την άποψη πώς ο ΑΟ Αιγιαλέων χρειαζόταν -όπως είπαν οι άνθρωποι του- ένα βαθμό από αυτό το παιχνίδι. Μάλιστα παίρνοντας το α΄ σετ με 25-20 και προηγούμενοι με 0-1- ήθελαν τα πάντα και μάλιστα …με ειρωνικό τρόπο. Το «Ροδίων» ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο β΄ σετ, που όπως φάνηκε ήταν και το πιο δύσκολο.

Η ομάδα του Νίκου Τρατσέλα μπήκε μπροστά στο σκορ από την αρχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 6-6 και 11-11 και πέρασαν μπροστά με 14-16, οπότε πήρε το δεύτερο τάιμ άουτ ο Νίκος Τρατσέλας, για να μειώσει στη συνέχεια το «Ροδίων» σε 20-21 και να πάρει το Αιγιαλέων τάιμ άουτ, αλλά η Ροδίτικη ομάδα ισοφάρισε σε 23-23 Ένα μπλοκ του πολύ καλού σε αυτό το ματς, Χατζηγεωργίου και μια τελειωμένη επίθεση του Ποτολίδη, έφερε το 25-23 για το «Ροδίων».

Στο γ΄ σετ το Ροδίων που είχε αποκτήσει τον ρυθμό που έπρεπε, προηγήθηκε με 7-3 αλλά οι φιλοξενούμενοι που δεν έλεγαν να το βάλουν κάτω ισοφάρισαν σε 9-9. Ένα τάιμ άουτ όμως «άνοιξε» τη διαφορά και το Ροδίων προηγήθηκε με 18-10 κάνοντας ένα σερί 9-1. Το σετ τελείωσε με έναν άσσο του επίσης πολύ καλού Πέτρου Κάλα με 25-16.

Το τελευταίο σετ ήταν πλέον τυπική διαδικασία, με το «Ροδίων» να επικρατεί με 25-14 και να παίρνει το ματς με 3-1 σετ

Τα σετ: 20-25 σε 27΄, 25-23 σε 32΄, 25-16 σε 22΄, 25-14 σε 25΄.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Καπάνταης, Κρίτσα και Παπαδούλη.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Νίκος Τρατσέλας): Μακρής Ν., Μαυράκης Κ., Κάλας Π., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Γκένοφ Ντ., Χατζηγεωργίου Γ., Παππάς Α., Ποτολίδης Π., Προδρομίδης Β., Αρβανίτης Ν.

Α.Ο. ΑΙΓΙΑΛΕΩΝ: Βλαχοστάθης Σ., Βασιλάκος Κ., Παπασταθόπουλος Α., Σούρτσε Ε., Μητρογιάννης Α., Αναστασόπουλος Β., Μητσιάς Ε., Χασάπης Γ., Πελεκούδας Γ., Κοσμάς Κ., Σταθόπουλος Ι., Ρηγάκος Γ.