Αήττητη στη Γ’ εθνική η Καλλιθέα!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 416 ΦΟΡΕΣ

Ένα μεγάλο πάρτυ στήθηκε σήμερα πρωί – πρωί στο κλειστό γυμναστήριο του Περιστερίου με διοργανώτρια την Καλλιθέα η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου και το εισιτήριο για το 2ο Όμιλο Νότου της Γ’ εθνικής κατηγορίας για την αγωνιστική περίοδο 2018-19!

Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου προβιβάστηκαν πανηγυρικά για πρώτη φορά στην ιστορία τους σε εθνική κατηγορία καθώς ολοκλήρωσαν τη χρονιά αήττητοι, με 21 νίκες σε ισάριθμα ματς, με την τελευταία να τους χαρίζει και την άνοδο. Ο Παπάδος Γέρας άντεξε 22 λεπτά απέναντι στην Καλλιθέα στο σημερινό (24/6) «τελικό» των μπαράζ και στη συνέχεια υποτάχθηκε στο φρενήρη ρυθμό της και στον «καταιγισμό» τριπόντων που οδήγησαν στο πειστικότατο 92-70!

Η Καλλιθέα προηγήθηκε με +10 από το πρώτο δεκάλεπτο (23-13), με τους Σκορδάλη και Παναγιωταράκο, και με +12 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (28-16), προτού δεχθεί ένα 10-0 σερί από τον Παπάδο με «αιχμή» τον Μάρκο Ψημμίτη.

Με «όπλο» το περιφερειακό σουτ, η Καλλιθέα ξέφυγε εκ νέου με 40-32 αλλά αμυντικά δυσκολευόταν απέναντι στον Ψημμίτη (44-42) και στο 22’ ο Γιάννης Ζεστός ισοφάρισε το παιχνίδι αν και θα μπορούσε να δώσει και προβάδισμα στην ομάδα του, βάζοντας και τις δύο βολές.

Με Σκορδάλη, που φάνηκε να κρατάει όλες τις δυνάμεις του για τον «τελικό» σε αυτά τα μπαράζ, και Παρδακά, τον «συνήθη ύποπτο», η Καλλιθέα «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 13-2 και με καλάθι του ιδιαιτέρως εύστοχου Άρη Γυφτάκη το δεκάλεπτο έκλεισε με 63-51. Η μέγιστη διαφορά ήταν το +26 του τελευταίου δεκαλέπτου (87-61), με τους Ροδίτες να έχουν συνολικά στο παιχνίδι δεκαεφτά τρίποντα, τα δεκαπέντε από τους Σκορδάλη, Γυφτάκη και Παρδακά.

Δεκάλεπτα: 23-16, 45-42(ημιχρ.), 63-51, 92-70

Καλλιθέα (Βλαχοδήμος): Παππάς, Παπακωνσταντίνου 5(1), Παναγιωταράκος 11, Γυφτάκης 21(5), Μπιλλιάς, Συμιακός, Παρδακάς 17(4), Σκορδάλης 24(6), Κούρος Γ. 7, Δούβαλης 2, Εκινέ 5(1).

Παπάδος Γέρας (Ζεστός Γ.): Ψημμίτης 21(2), Ζεστός Γρ. 13, Ζεστός Γ. 13(1), Γκορόγιας 9(3), Σταμούλης 6(2), Τσαπώνης, Μπουρούς 4, Παπαθανασίου, Λινάρδος, Γαβριηλίδης, Ταμβακέλης, Ζενελάι 4.

Ρεπό: Φανάρια Νάξου

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1) Καλλιθέα (4-0) 8β., 2) Παπάδος (2-2) 6, 3) ΦΟΒ (2-2) 6, 4) Φανάρια (1-3) 5, 5) Καρλόβασι (1-3) 5.

Ο στίβος έχει την τιμητική του σήμερα στο ΔΑΚ «Καλλιπάτειρα»

Μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική: Αναχωρεί με αισιοδοξία ο Φοίβος