Πιο κοντά στο «παιχνίδι» της παραμονής η Χάλκη

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 165 ΦΟΡΕΣ

Νίκησε 3-1 τη Δήμητρα και «ροκάνισε» ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τη γραμμή σωτηρίας

Την ανοδική της πορεία επιβεβαίωσε προχθές η ομάδα της Χάλκης, που πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Δήμητρας και μάλιστα ανατρέποντας το εις βάρος της 1-0.

Μ’ αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στους 2 βαθμούς το Νηρέα που βρίσκεται στην προτελευταία θέση και στους 3 τη χθεσινή τους αντίπαλο, που βρίσκεται ακριβώς πάνω από τη ζώνη παραμονής.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, με τη Χάλκη ωστόσο να φτάνει κοντά στο γκολ στο 15’ και στο 25’ με τους Ζουρούδη και Πουλλή αντίστοιχα, στην επανάληψη η κατάσταση άλλαξε.

Αρχικά οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 50’ με κεφαλιά του Εξαδάκτυλου, για να έρθει ο Ορφανός στο 55’ και 60’ με κεφαλιά και απευθείας φάουλ αντίστοιχα, ανατρέποντας το σκορ, κάνοντάς το 1-2.

Λίγο αργότερα (75’) ο Πουλλής με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Το παιχνίδι διηύθυνε ο Λάζαρος Δουλγέρης με βοηθούς τους Κοκμοτό, Γιακουμάκη.

Δήμητρα: Ζώης, Θεουλάκης Μ.,Τσίγκρηλας, Σαΐτης Αντ. (53’ Σαΐτης Χρ.), Θεουλάκης Π. Ντουλάι, Γιαννακάκης (76΄ Σαΐτης Σ.), Σώτα, Εξαδάκτυλος, Μάκρας (68’ Κωστιού), Γρηγοριάδης (60’ Καστρινάκης).

Χάλκη: Μιτζιρίκης, Κουλούμπρης, Καρδούλιας, Αλεξίου, Πουλλής, Σαρίκος (84’ Φραγκάκης), Ζουρούδης (54’ Κόκας), Ορφανός, Ξηροκώστας (74’ Έλενας),Φωτάρας (92’ Ντάλλας), Παπανικολάου.

Ο Γιώργος Λυμπέρης των «Πιγκουίνων» στο διεθνές meeting «Ακρόπολις»