Οι νικητές των πανευρωπαϊκών  πρωταθλημάτων σκάκι στη Ρόδο

Η τελετή λήξης τους βρήκε όλους στην κατάμεστη αίθουσα του 1ου ορόφου του Olympic Palace, να σχολιάζουν με το θετικότερο τρόπο την επιτυχία της διοργάνωσης και με κολακευτικά σχόλια για το νησί για τη διαμονή αλλά και το αγωνιστικό πρόγραμμα που ολοκληρώθηκε μόλις.

Σε μια σύντομη τελετή έγιναν οι απονομές των επάθλων και μεταλλίων από τους εκλεκτούς καλεσμένους που τίμησαν με την παρουσία τους τόσο τους αγωνιζόμενους όσο και το σκάκι σε εθνικό αλλά και διεθνές επίπεδο.

Απονομές έκαναν εκπροσωπώντας την περιφέρεια που ήταν συνδιοργανωτής  ο κ. Νίκος Νικολής, εντεταλμένος σύμβουλος σε θέματα Αθλητισμού, τον δήμο Ρόδου που ήταν επίσης συνδιοργανωτής ο  αντιδήμαρχος Ρόδου κ. Γιώργος Πόκκιας, ο γενικός Γραμματέας της Ευρωπαϊκής Σκακιστικής Ομοσπονδίας κ. Θεόδωρος Τζορμπατζόγλου, ο πρόεδρος του ΔΟΠΑΡ κ. Στέφανος Κυριαζής, η πρόεδρος του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθηγήτρια Κατερίνα Φραντζή προς τον γραμματέα της έδρας και βοηθό του προέδρου της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας κ. Βλάντιμ Τσίπιν (Vladim Tsypin), τον διευθυντή Αγώνων κ. Νίκο Καλέση και διοργανωτή της FIDE,  τον ιδιοκτήτη του Ξενοδοχείου κ. Νίκο Γερονικόλα, τον πρόεδρο του Σκακιστικού Ομίλου Rόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» κ. Σταμάτη Καράβα και τον αντιπρόεδρο και μέλος της οργανωτικής επιτροπής κ. Νίκο Βασιλάκη.

Τις απονομές ανακοίνωσαν o Ιταλός Επικεφαλής διαιτητής για το Amateur κ. Μάρκο Μπιαγκόλη (Marko Biangoli) και ο Επικεφαλής διαιτητής για το Senior και υπεύθυνος κληρώσεων κ. Μιχάλης Πρεβενιός.

 

 

Για την ιστορία στην κατηγορία 50+
1ος GM Sturua Zurab (ΕΛΟ 2531) Γεωργιανός
2ος GM Pavlovic Milos (ELO 2582) Σέρβος
3ος GM Terentiev Sergei (ΕΛΟ 2252) Λετονία.
Ενώ ο πρόεδρος Σταμάτης Καράβας ήρθε 39ος με 4 βαθμούς και ο Δημήτρης μενίκος 45ος με 3,5 βαθμούς μεταξύ 50 της κατηγορίας, αξιοπρεπέστατη επίδοση.
 

Γυναίκες
1η   WGM Grabuzova Tatiana (ΕΛΟ 2323) Ρωσίδα
2η  WGM  Makropoulou Marina (ΕΛΟ 2160) Ελληνίδα
3η  WIM Krasenkova Ilena (ΕΛΟ 2160) Ρωσίδα
 
Κατηγορία 65 +
1ος  GM Kristiansen Jens (ΕΛΟ 2376) Δανός
2ος  GM  Balashov Yuri S (ΕΛΟ 2470) Ρώσος
3ος  IM Birnboim Nathan (ΕΛΟ 2365) Ισραηλινός

 


 
Γυναίκες 65+
1η   WGM Fatalibekova Elena (ΕΛΟ 2148) Ρωσίδα
2η  WGM  Khmiadashvili Tamar (ΕΛΟ 1876) Γεωργιανή
3η  WIM Sorokina Tamara (ΕΛΟ 2051) Ρωσίδα
Ενώ η θρύλος του σακακιού Γεωργιανή 16 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια GM Gaprindashvili Nona ήρθε 4η μετά  τα κριτήρια άρσης ισοβαθμιών παρότι ισοβάθμησε με την 2η 3η και 5η θέση με 4 βαθμούς). Το τηλεοπτικό συνεργείο από την Αυστρία ολοκλήρωσε και τις λήψεις για το αφιέρωμα στη μεγάλη αυτή πρωταθλήτρια συμπληρώνοντας 3 ημέρες συνεχών γυρισμάτων και λήψεων.

Στο Πανευρωπαϊκό ερασιτεχνών τώρα στην
Κατηγορία U2300
1ος  Brouwer Dennis (ΕΛΟ 2178) Ολλανδός
2ος  Andreev Stanislav (ΕΛΟ 2140) Βούλγαρος
3ος  WFM Zherebtsova Alexandra (ΕΛΟ 2203) Ρωσίδα.
Με τους Έλληνες Σαμαρίδη Κωνσταντίνο και Σταυρόπουλο Κωνσταντίνο να τερματίζουν στη 5η και 7η θέση αντίστοιχα.
Γυναίκες U2300
1η   WFM Zherebtsova Alexandra (ΕΛΟ 2203) Ρωσίδα

 


 
Κατηγορία U2000  
1ος Demirbas Emre (ΕΛΟ 1960) Τούρκος
2ος Ruzic Pia Marie (ΕΛΟ 1800) Σλοβάκα
3ος CM Kostov Deyan Samuil (ΕΛΟ 1830) Βούλγαρος.
Εδώ ο δικός μας Φρόντζος Γιάννης ήρθε 7ος μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης των ισοβαθμιών  με τους ισόβαθμους της 5ης, 6ης, 8ης και 9ης θέσης με 5 βαθμούς. Να τονίσουμε την  πολύ υψηλή απόδοση του αθλητή του “ΙΠΠΟΤΗ”, καθώς αγωνίστηκε μία κατηγορία πάνω με βάση το ΕΛΟ του με δική  του επιθυμία.

Γυναίκες U2000
1η   Ruzic Pia Marie (ΕΛΟ 1800) Σλοβάκα
2η  Krzysztynska Anna (ΕΛΟ 1844) Πολωνή
3η  Jamba Alexandru (ΕΛΟ 1852) Ρουμάνα
 
Κατηγορία U1700
1ος  Meremyanina Kseniya (ΕΛΟ 1577) Ρωσίδα
2ος  Kostov Kiril (ΕΛΟ 1625) Βούλγαρος
3ος  Ruzic Milos (ΕΛΟ 1674) Σλοβάκος.
Εδώ είχαμε τη μεγάλη διάκριση του μικρού Αλέξανδρου Σταθάτου που ήρθε 5ος στη γενική μετά την εφαρμογή των κριτηρίων άρσης ισοβαθμιών, καθώς ισοβάθμησε με τον 3ο, 4ο και 6ο με 6,5 βαθμούς.  Ακολούθησε ο Παπαδόπουλος Παντελής στην 9η θέση με 6 βαθμούς και ο  Καλπακίδης Ντανιέλ στην 12 με 5,5 βαθμούς. Πρώτο κορίτσι η Καθολική Τρουμούχη. Όλοι αυτοί βραβεύτηκαν ως οι διακριθέντες του «ΙΠΠΟΤΗ»

Ακολούθησαν ο έμπειρος Αποστολάκης Γιάννης 17ος με 5 βαθμούς, ο έφηβος Ράμμος Ηλίας 19ος με επίσης 5 βαθμούς και ο γιατρός «της καρδιάς μας» στην πρώτη του επίσημη διοργάνωση 23ος  στους 54 με4,5 βαθμούς και αξιοπρεπέστατη παρουσία και ωραίες παρτίδες. Ίδιους βαθμούς και σε συνεχόμενες θέσεις στην Κατάταξη ακολούθησαν οι Παρακσευόπουλος Σάββας, Κασιώτης Μάνος, Κακάς Μιχάλης. Με 4 βαθμούς ακολουθούν οι  Ηρακλείδης Χρήστος, Λουντάκας Μιχάλης, Πυλαρινός Ηρακλής, Καλπακίδης Δαβίδ, 3,5 βαθμούς Δρακιού Σάββας, Παρπέρης Γιώργος, 3 βαθμούς Διακίδης Κώστας, Χούλης Αγησίλαος, Μακρής Αθανάσιος, Χατζηλαζάρου Παναγιώτης, 2,5 βαθμούς Περγαντής Νικόλας, Ταλαδιανός Ιωάννης, Περγαντή Αναστασία, 3 βαθμούς Τσιμπλής Παναγιώτης, Μαουταφτσής Ευστράτιος, Μουταφτσή Μάρθα, 1 βαθμό Γρίβας Μιχάλης, Μάγου Εμμέλια.  
Γυναίκες U1700

1η   Meremyanina Kseniya (ΕΛΟ 1577) Ρωσίδα
2η  Taddia Davide (ΕΛΟ 1519) Ιταλίδα
3η  Badrakova Kseniya (ΕΛΟ 1435) Ρωσίδα.