Ποιους ψήφισαν για την  Ευρωβουλή οι Δωδεκανήσιοι

Σε εξέλιξη βρίσκεται η διαδικασία καταμέτρησης των σταυρών για τις ευρωεκλογές στην περιοχή μας, καθώς σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου εσωτερικών μέχρι χτες το απόγευμα είχαν καταμετρηθεί οι ψήφοι σε 201 από τα 414 εκλογικά τμήματα.

Στα κόμματα της Νέας Δημοκρατίας, του ΚΙΝΑΛ και του ΚΚΕ, υποψήφιοι που προέρχονται από τα Δωδεκάνησα κατέλαβαν είτε πρωτιές είτε βρέθηκαν σε καλή σειρά, όπως για παράδειγμα ο υποψήφιος ευρωβουλευτής του Κινήματος Αλλαγής, Γιώργος Νικητιάδης ( πρώτος σε σταυρούς), οι υποψήφιοι ευρωβουλευτές της Νέας Δημοκρατίας Γιώργος Κρεμλής και Μαίρη Τριανταφυλλοπούλου ( τρίτος και τέταρτη σε σταυρούς αντίστοιχα), καθώς και ο υποψήφιος ευρωβουλευτής του ΚΚΕ Μανώλης Ανδρουλιδάκης ( τρίτος σε σταυρούς).

Αναλυτικά οι δέκα πρώτοι σε σταυρούς ευρωβουλευτές των κομμάτων της ΝΔ, του ΣΥΡΙΖΑ, του ΚΙΝΑΛ και του ΚΚΕ είναι οι εξής:

NEA ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΜΕΪΜΑΡΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ - ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Ιωάννη    3.369
ΚΥΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του Παναγιώτη    3.279
ΚΡΕΜΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΣΤΑΥΡΟΣ του Δημητρίου-Θεοδώρου   2.838
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΜΑΙΡΗ) του Δημητρίου   2.265
ΣΠΥΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του Λεωνίδα  2.045
ΒΟΖΕΜΠΕΡΓΚ - ΒΡΥΩΝΙΔΗ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ (ΕΛΙΖΑ) του Κυριάκου  1.786
ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Κωνσταντίνου   1.715
ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ - ΜΙΣΕΛ του Παναγιώτη   1.557
ΖΑΓΟΡΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Ιωάννη   1.435
ΚΥΡΤΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Χρήστου     1.101

 

ΣΥΡΙΖΑ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΑ ΕΛΕΝΑ του Αλεξάνδρου   2.277
ΠΑΠΑΔΗΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Χριστόδουλου   1.978
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Μιλτιάδη    1.900
ΓΕΩΡΓΟΥΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Ιωάννη    1.355
ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (ΣΤΕΛΙΟΣ) του Δημητρίου  1.326
ΚΟΥΡΟΥΜΠΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Ελευθερίου      1.305
ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ του Σωκράτη      1.292
ΑΓΓΕΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Κωνσταντίνου   1.017
ΔΑΝΕΛΛΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Αθανασίου     881
ΜΟΥΖΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ευστρατίου    639

Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ-ΚΙΔΗΣΟ-Ένωση Δημ. Εθνικής Μεταρρύθμισης Ε.Δ.Ε.Μ.-Ανανεωτική Αριστερά-Προοδευτικό Κέντρο-Κινήσεις Πολιτών

ΝΙΚΗΤΙΑΔΗΣ Γεώργιος του Νικολάου   2.391
ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ Νικόλαος του Μαρίνου   1.579
ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Νικόλαος του Ανδρέα    1.239
ΚΑΪΛΗ Ευδοξία-Εύα του Αλεξάνδρου     1.132
ΚΑΜΙΝΗΣ Γεώργιος του Βασιλείου     851
ΑΡΝΑΟΥΤΟΓΛΟΥ Αθανάσιος (Σάκης) του Αστέριου   284
ΜΠΟΥΡΑ Ευαγγελία (Εύα) του Γεωργίου   145
ΚΑΛΛΗ Γεωργία του Νικολάου   142
ΜAΛΛΙΩΡΗ Μινέρβα-Μελπομένη (Μένη) του Αθανασίου  134
ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ Παναγιώτης του Κωνσταντίνου  113

ΚΚΕ

ΚΑΦΑΝΤΑΡΗ ΕΥΘΑΛΙΑ (ΛΙΛΑ) του Ηλία   800
ΑΓΓΕΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου    548
ΑΝΔΡΟΥΛΙΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Παντελή   435
ΜΟΥΣΤΑΦΑ Αχμέτ του Μωχάμετ   263
ΤΖΙΜΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Κωνσταντίνου  206
ΔΙΓΕΝΗ ΑΣΗΜΙΝΑ (ΣΕΜΙΝΑ) του Αναστασίου 167
ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου  164
ΑΜΠΑΤΙΕΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γεράσιμου   90
ΓΑΒΑΛΑ ΜΑΡΙΑ του Ρωσσέτου  70
ΚΟΥΜΠΟΥΡΗΣ ΔΗΜΟΣ του Ιωάννη   60