Ορίστηκαν τα συμβούλια των οργανισμών και των επιχειρήσεων

Συστάθηκαν τα Διοικητικά Συμβούλια των Νομικών Προσώπων του Δήμου της Ρόδου με τον ορισμό των μελών τους κατά την προχθεσινή συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου.

Σημειώνεται ότι τους Προέδρους και τους Αντιπροέδρους πρέπει να τους εκλέξει το δημοτικό συμβούλιο, όπως και έγινε μέσα σε συναινετικό κλίμα αφού οι αποφάσεις ήταν ομόφωνες πλην βεβαίως στις Εταιρείες όπου διατυπώθηκε από τον επκεφαλής της «Λαϊκής Συσπείρωσης» κ. Τάκη Πότσο η πάγια θέση της παράταξης ότι δεν ψηφίζουν γιατί είναι εναντίον στην ύπαρξη των Εταιρειών στους Δήμους.  Αναλυτικά, τα νέα Διοικητικά Συμβούλια των Οργανισμών και των Επιχειρήσεων του Δήμου απαρτίζονται από τους παρακάτω:

Δημοτικός Οργανισμός Πρόνοιας (ΔΟΠ)

Από την πλειοψηφία
Τακτικά μέλη: Γιώργος Τριάντος (Πρόεδρος), Ιωάννης Καμπούρης, Ιωάννης Τσαγκάρης, Μάνθα Ζιώγου, Παναγιώτης Παπαντωνίου, Ειρήνη Δελαπόρτα, Νίκος Πούπουζας.
Αναπληρωματικά μέλη: Σάββας Καραταπάνης, Πόπη Σπυροπούλου-Κατσαρά, Ευανθία Μαντικού, Κωνσταντίνος Γλεντής, Δέσποινα Χατζηδιάκου και Βούλα Αθανασάκη-Φλεβάρη.

Από τη μειοψηφία
Τακτικά μέλη: Από την παράταξη του κ. Χατζηδιάκου ο κ. Σάββας Καλαθενός με αναπληρώτρια την κα Ρία Φιλιππάκη και από την παράταξη του κ. Κρητικού ο κ. Γεώργιος Πιπής με αναπληρωτή τον κ. Χρήστο Φώτο.

Μουσείο Νεοελληνικής Τέχνης
Από την πλειοψηφία

Τακτικά μέλη: Σουμέλα Καραχάλιου-Καμπουροπούλου (Πρόεδρος), Σέργιος Αϊβάζης (Αντιπρόεδρος), Μιχάλης Σεΐτης, Στέφανος Δράκος, Μαρία Μαντζόν
Αναπληρωματικά μέλη: Ισμήνη Φώκιαλη, Σμαράγδα Δεληγιάννη, Μιχάλης Σοκορέλος, Θανάσης Στάμος, Ρέα Αλευρά

Από τη μειοψηφία
Τακτικό μέλος η κα Ελένη Χατζηπέτρου με αναπληρωτή τον κ. Βασίλη Καϋμενάκη.

Δημοτική Επιχείρηση Ύδρευσης Αποχέτευσης Ρόδου (ΔΕΥΑΡ)
Από την πλειοψηφία

Τακτικά μέλη: Βασίλης Μανέττας (Πρόεδρος), Σπύρος Σπυρόπουλος (Αντιπρόεδρος), Τσαμπίκα Κιαχαγιά-Μαγιόγλου, Αλέξανδρος Κολιάδης, Ευδοκία Πάττα, Στέργος Στάγκας και Θεοδόσης Μαγριπλής.
Αναπληρωματικά μέλη: Τηλέμαχος Καμπούρης, Σάββας Χριστοδούλου, Θανάσης Στάμος, Σάββας Καραταπάνης, Γιώργος Πατσάης, Κωνσταντίνος Συρτσάκος, Βάσω Ξεπαπαδάκη-Παπαδημητρίου και ο κ. Παναγιώτης Ιωαννίδης από την Ένωση Ξενοδόχων Ρόδου με αναπληρωτή τον κ. Κώστα Καλλιουδάκη.

Από τη μειοψηφία
Αγαπητός Πάλλας και Δημήτρης Ζαννετούλης.

Δ.Ε.Ρ.Μ.Α.Ε.

Από την πλειοψηφία
Τακτικά μέλη: Γιάννης Ιατρίδης (Πρόεδρος), Δώρος Κωνσταντίνου (Αντιπρόεδρος), Κωνσταντίνος Καρίκης, Σουμέλα Καμπουροπούλου-Καραχάλιου, Παναγιώτα Νικολάου, Στεφανία Στάγκα, Μιχαήλ Μάχλης, Γιώργος Πάγκαλης
Αναπληρωματικά μέλη: Αλέξανδρος Κολιάδης, Γιάννης Καμπούρης, Σάββας Καραταπάνης, Δέσποινα Χατζηδιάκου, Φωτεινή Καράμπελα, Ευαγγελία Πότσου, Πόπη Κατσαρά-Σπυροπούλου, Ελευθέριος Αργυρού.

Από τη μειοψηφία
Από την παράταξη του κ. Χατζηδιάκου: Ο κ. Μιχάλης Σταυρής με αναπληρωτή τον κ. Γιάννη Αφεντούλη, ο κ. Βασίλης Ψυλλάκης με αναπληρωτή τον κ. Αλέξανδρο Μανωλάκη, η κα Μαρίζα Χατζηλαζάρου με αναπληρωτή τον κ. Γιώργο Μπελιγράδη.
Από την παράταξη του κ. Κρητικού: Η κα Όλγα Βαρυτίμου με αναπληρώτρια την κα Φωτεινή Σαρικά.

Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού-Αθλητισμού Ρόδου (ΔΟΠΑΡ)
Από την πλειοψηφία

Τακτικά μέλη: Αλέξανδρος Κολιάδης (Πρόεδρος), Μιχάλης Σεΐτης (Αντιπρόεδρος), Τηλέμαχος Καμπούρης, Δήμος Λουιζίδης, Γιάννης Παπασταματάκης, Μιχαήλ Πανάγος, Ευαγγελία Πότσου, Σταματία Γιαννέλη και Βασιλική Θεολόγη.
Αναπληρωματικά μέλη: Γιάννης Ξυπόλιας, Κική Πάττα-Αποστολίδη, Ηλίας Πετρίδης, Κωνσταντίνος Καρίκης, Δέσποινα Χατζηδιάκου, Γιώργος Καλημέρης, Παναγιώτης Τσαρουχίδης, Ευαγγελία Μαζαράκου και Τάκης Μιχαηλίδης

Από τη μειοψηφία
Από την παράταξη του κ. Χατζηδιάκου: Τακτικά μέλη οι κ.κ. Γιάννης Κορωναίος, Τσαμπίκος Βασιλαράκης και η κα Βάσω Αγγελάκου.
Αναπληρωματικά μέλη: Βασίλης Τσαγκάρης, Θεοδοσία Βολανάκη, Μανόλης Ζερβός
Από την παράταξη του κ. Κρητικού: Ο κ. Γιάννης Κουμέντος με αναπληρωματικό τον κ. Μανόλης Μάγγα, και η κα Μαρία Ισκά με αναπληρώτρια την κα Τσαμπίκα Παυλιώτη.

ΔΕΣ ΡΟΔΑ
Από την πλειοψηφία

Τακτικά μέλη: Δημήτρης Τσίκκης (Πρόεδρος), Ηλίας Πετρίδης (Αντιπρόεδρος), Γιώργος Πάγκαλης, Μαρία Παπανικόλα, Ραχήλ Δουκέλη, Ειρήνη Μαντικού, Νίκος Νικολάου.
Αναπληρωματικά μέλη: Σάββας Καραταπάνης, Μιχάλης Σεΐτης, Νίκος Τριπολίτης, Νεκταρία Μωραίτη, Άννα Τσαμπικάκη, Ευανθία Μαντικού, Ιωάννης Χατζηπέτρος.

Από τη μειοψηφία
Τακτικά μέλη: Μιχάλης Καφετζής, Γιάννης Αφεντούλης.
Αναπληρωματικά μέλη: Μανόλης Καζούλης, Γιώργος Σαρίκας.

Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο Νότιας Δωδεκανησου
Από την πλειοψηφία

Τακτικά μέλη: Βασίλης Παπαοικονόμου (Πρόεδρος), Νίκος Μπόνης (Αντιπρόεδρος).
Αναπληρωματικά μέλη: Σπυριδούλα Πάσσαρη, Θεοδόσης Μαρκουλής.

Από τη μειοψηφία
Μανόλης Καζούλης και αναπληρωματικός ο κ. Γιώργος Σαρίκας.
(Σ.Σ. Τα υπόλοιπα μέλη του Δ.Σ. είναι εξ οφίτσιο).

Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία (ΑΜΚΕ)
Από την πλειοψηφία

Τακτικά μέλη: Ιωάννης Καμπούρης (Αντιπρόεδρος), Σπύρος Σπυρόπουλος (Γραμματέας)  Αλέξανδρος Κολιάδης, Κική Πάττα-Αποστολίδη.
Αναπληρωματικά μέλη: Νίκος Καραμαρίτης, Τσαμπίκα Κιαχαγιά-Μαγιόγλου.

Από τη μειοψηφία
Σάββας Διακοσταματίου και αναπληρωματικό Δημήτρης Ιωσήφ.
(Σ.Σ. Θα προτείνει και ο ΔΟΠ τρία μέλη, όλα αιρετοί).

Σχολική Επιτροπή Α’ βαθμιας εκπαίδευσης
Από την πλειοψηφία

Τακτικά μέλη: Θανάσης Βυρίνης (Πρόεδρος), Παναγιώτης Σταμάτης (Αντιπρόεδρος), Τάσος Σπανός-Παπαγιάννης, Κώστας Ταρασλιάς, Λευτέρης Χατζηκωνσταντίνου, Αικατερίνη Σοκορέλου, Σταύρος Παπαβεργής, Γιώργος Γκουτζιαμάνης, Βασιλική Ζαφειροπούλου.
Αναπληρωματικά μέλη: Τσαμπίκα Κιαχαγιά-Μαγιόγλου, Βασίλης Μανέττας, Σπύρος Σπυρόπουλος, Κική Αποστολίδη-Πάττα, Ευαγγελία Κατσιάρδη, Αναστασία Διακοσταυριανού, Ήρα Λουτσιού, Ζηνοβία Παπαγεωργίου, Γιώργος Ντέτας.
 

Από τη μειοψηφία
Από την παράταξη του κ. Χατζηδιάκου: Τακτικό μέλος ο κ. Νίκος Γιαννάς με αναπληρώτρια την κα Τσαμπίκα Μάκρα.
Από την παράταξη του κ. Κρητικού: Τακτικό μέλος η κα Στυλιανή Καραγιάννη με αναπληρώτρια την κα Ειρήνη Τριανταφύλλου.

Σχολική Επιτροπή Β’ βαθμιας εκπαίδευσης
Από την πλειοψηφία

Τακτικά μέλη: Σάββας Χριστοδούλου (Πρόεδρος), Κική Αποστολίδη-Πάττα (Αντιπρόεδρος), Σπύρος Σπυρόπουλος, Βασίλης Μανέττας, Γιώργος Τσαρούχας, Βάσια Μπαρδοπούλου, Τάσος Χαμουζάς, Δημήτρης Κλαδογένης, Πόλυ Χατζημάρκου.
Αναπληρωματικά μέλη: Σάββας Καραταπάνης, Παναγιώτης Σταμάτης, Βασίλης Παπαοικονόμου, Νίκος Καραμαρίτης, Μανόλης Παπαθεοδωράκης, Κική Σπάρταλη, Αθηνά Σαββίδη, Μαρία Μαλλιάκα, Μαρία Κυπριώτη.