Ξεκινούν από το... σπίτι τους

Πραγματοποιήθηκαν χθες  στα γραφεία της ΕΟΠΕ οι κληρώσεις των πρωταθλημάτων της Α2 Ανδρών και Α2 Γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017.

Στο πρωτάθλημα της Α2 των Ανδρών η Δωδεκάνησος εκπροσωπείται φέτος από το «Ροδίων Αθλησις» και τις Αθλοπαιδιές της Κω ενώ στο πρωτάθλημα της Α2 των γυναικών μετέχει από την πλευρά του Δωδεκανησιακού βόλεϊ η Τελχινίς

Πριν την έναρξη της διαδικασίας ο πρόεδρος της ΚΕΠ/ΕΟΠΕ Χρήστος Σύλλας αφού ευχήθηκε καλή αγωνιστική χρονιά στους εκπροσώπους των σωματείων ενημέρωσε για την απόφαση του ΓΣ Λαμία να μη δηλώσει συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών (Α’ όμιλος, 2ος υποόμιλος).
Αύριο στη συνεδρίαση του ΔΣ της Ομοσπονδίας θα αποφασιστεί εάν καλυφθεί το κενό ή αν θα μπει ένα επιπλέον ρεπό στο πρόγραμμα του ομίλου.

Οι εκπρόσωποι της Δωδεκανήσου στους άνδρες μετέχουν στον 2ο Υποόμιλο της Α2. Το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει στις 5-6 Νοεμβρίου. Το Ροδίων θα φιλοξενήσει στην έδρα του τον Πανιώνιο ενώ οι Αθλοπαιδιές θα παίξουν επίσης εντός έδρας με αντίπαλο τον Απόλλωνα. Οι δυο ομάδες μας θα παίξουν μεταξύ τους στο Δωδεκανησιακό ντέρμπι στην σάλα την 2η αγωνιστική στο γήπεδο της Κω .Το πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί στις 9 Απριλίου.

Το πρόγραμμα των αγώνων στον 2ο Υποόμιλο της Α2 έχει ως εξής:

1η αγωνιστική (05-06/11)-10η αγωνιστική (11-12/02)
Ροδίων Άθλησις - ΓΣ Πανιώνιος
Εθνικός ΟΦΠΦ - ΑΣ Ιωνικός
ΑΟ Μυτιλήνης - ΔΑΣ Δραπετσώνας
ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω - ΓΣ Απόλλων
*Ομάδα Α – Ρεπό

2η αγωνιστική (12-13/11)-11η αγωνιστική (18-19/02)
ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω - Ροδίων Άθλησις
ΓΣ Πανιώνιος-*Ομάδα Α
ΑΣ Ιωνικός - ΑΟ Μυτιλήνης
ΓΣ Απόλλων - ΔΑΣ Δραπετσώνας
Ρεπό ο Εθνικός ΑΟΠΦ

3η αγωνιστική (19-20/11)-12η αγωνιστική (25-26/02)
*Ομάδα Α - ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω
Εθνικός ΟΦΠΦ - ΓΣ Πανιώνιος
ΔΑΣ Δραπετσώνας- ΑΣ Ιωνικός
Ροδίων Άθλησις- ΓΣ Απόλλων
Ρεπό ο ΑΟ Μυτιλήνης

4η αγωνιστική (03-04/12)-13η αγωνιστική (04-05/03)
ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω - Εθνικός ΟΦΠΦ
Ροδίων Άθλησις - *Ομάδα Α
ΓΣ Πανιώνιος - ΑΟ Μυτιλήνης
ΓΣ Απόλλων - ΑΣ Ιωνικός
Ρεπό ο ΔΑΣ Δραπετσώνας

5η (10-11/12) αγωνιστική-14η αγωνιστική (11-12/03)
Α.Ο. Μυτιλήνης- Αθλοπαιδιές Κω
Εθνικός Πειραιά- Ροδίων Άθλησις
Δ.Α.Σ. Δραπετσώνας- Πανιώνιος
Ομάδα Α’- Γ.Σ. Απόλλων
Ρεπό ο Ιωνικός

6η αγωνιστική (17-18/12) –15η αγωνιστική (18-19/03)
ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω - ΔΑΣ Δραπετσώνας
Ροδίων Άθλησις – ΑΟ Μυτιλήνης
Ομάδα Α – Εθνικός ΟΦΠΦ
ΓΣ Πανιώνιος – ΑΣ Ιωνικός
Ρεπό ο ΓΣ Απόλλων

7η αγωνιστική (21-22/01)-16η αγωνιστική (25-26/03)
ΑΣ Ιωνικός - ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω
ΔΑΣ Δραπετσώνας – Ροδίων Άθλησις
ΑΟ Μυτιλήνης- Ομάδα Α΄
Εθνικός ΟΦΠΦ – ΓΣ Απόλλων
Ρεπό ο ΓΣ Πανιώνιος

8η αγωνιστική (28-29/01)-17η αγωνιστική (01-02/04)
Ροδίων Άθλησις – ΑΣ Ιωνικός
Ομάδα Α΄- ΔΑΣ Δραπετσώνας
Εθνικός ΟΦΠΦ – ΑΟ Μυτιλήνης
ΓΣ Απόλλων – ΓΣ Πανιώνιος
Ρεπό ο ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω

9η αγωνιστική (04-05/02) –18η αγωνιστική (08-09/04)
ΓΣ Πανιώνιος – ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω
ΑΣ Ιωνικός – Ομάδα Α΄
ΔΑΣ Δραπετσώνας – Εθνικός ΟΦΠΦ
ΑΟ Μυτιλήνης – ΓΣ Απόλλων
Ρεπό το Ροδίων Αθλησις