Πανηγυρικά νικήτρια του F4 μπάσκετ ανδρών η Καλλιθέα!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 549 ΦΟΡΕΣ

Πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου για τη σεζόν 2016-17 στην κατηγορία ανδρών είναι από σήμερα (23/4) η Καλλιθέα η οποία νίκησε στον τελικό του φάιναλ φορ, που έγινε στην Ιαλυσό, με 87-69 του Διαγόρα.

ΤΕΛΙΚΟΣ: ΔΙΑΓΟΡΑΣ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ 69-87
Πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι ίσως να υπολόγιζε πριν το τζάμπολ, επιβλήθηκε η Καλλιθέα του Διαγόρα στον τελικό του πρωταθλήματος ανδρών Δωδεκανήσου και κατέκτησε πανηγυρικά τον τίτλο. Ακόμη και χωρίς τον Εκινέ, που αναμένει την τιμωρία του για την εξύβριση του Σταύρου Νικηφορίδη και λογικά θα τον «πιάσει» και στα μπαράζ ανόδου τον Ιούνιο, το συγκρότημα του Χρήστου Μπίλια έκανε ένα πολύ παθιασμένο παιχνίδι, έδειξε από το πρώτο λεπτό ότι ήθελε περισσότερο την κούπα και με εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησε 87-69.

Γρήγορο και ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του τελικού. Στη θέση του Εκινέ, η Καλλιθέα είχε έναν «ζωηρό» Σπύρο Μήτση ενώ ο Μπίλιας δικαίως εμπιστεύτηκε μία θέση στην αρχική πεντάδα στον Παναγιώτη Κούρο ο οποίος είχε βοηθήσει πολύ το προηγούμενο βράδυ. Ο Διαγόρας δεν εξέπληξε με το βασικό του σχήμα αφού δεν είχε απουσίες και με μετρημένες επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε 7-4 με τρίποντο του Σταύρου Καταβαίνη. Το πρόβλημα για τον «γηραιό» εντοπιζόταν στην άμυνα αφού η Καλλιθέα ξεμαρκαριζόταν εύκολα κάτω από το καλάθι και πέτυχε εύκολους πόντους με τους Γιάννη Κούρο και Μπιλλιά 7-10 στο 5’). Με την είσοδο του Μήτση, αυτό δεν άλλαξε (11-14) και όταν άρχισε να σκοράρει και ο Σκορδάλης, η Καλλιθέα ξέφυγε 15-24.

Αν ο Διαγόρας περίμενε να δει την αντίπαλό του να παίζει το ίδιο περιφερειακό παιχνίδι με εκείνο του ημιτελικού, διαψεύστηκε αφού η Καλλιθέα «χτύπησε» κοντά στο καλάθι με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Η πιεστική άμυνα απέφερε και κλεψίματα τα οποία κατέληγαν είτε σε καλάθι είτε σε φάουλ του Διαγόρα και οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατήρησαν με σχετική άνεση το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο 16’ ο Σκορδάλης είχε πλέον ζεστάνει το χέρι του και με το τρίτο του τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους δέκα (27-37) ενώ 15’’ πριν το ημίχρονο ο Παναγιώτης Κούρος διαμόρφωσε το 33-44, με ακόμη ένα πετυχημένο λέι απ. Δεν ήταν, όμως, διαφορά στην οποία μπορούσε να στηριχθεί αφού ο Διαγόρας είχε την ποιότητα να κάνει μία γρήγορη αντεπίθεση και να μαζέψει το σκορ αρκετά νωρίς στην 3η περίοδο.

Με τους Βογιατζή και Παρδακά, οι «κυανέρυθροι» πλησίασαν 41-44 στο 22’, με τον Τάσο Αρνά να ρίχνει δύο Τεχνικές Ποινές στους Σκορδάλη και Μπιλλιά και η ροή του αγώνα άλλαξε. Ο Κωστάκης με τρίποντο έκανε το 44-46 και ο Βογιατζής με κλέψιμο άφησε την μπάλα να αναπαυτεί στο καλάθι μετά από αιφνιδιασμό για την ισοφάριση. Οι επαφές έγιναν πιο δυνατές, κάθε προσπάθεια ήταν για κλέψιμο ή τάπα, η μπάλα μεταφερόταν από τη μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη με ταχύτητα και η Καλλιθέα κατάφερε να προηγηθεί 46-54 προτού ο Διαγόρας πλησίασε σε ελάχιστα δευτερόλεπτα 50-54.

Ήρωας για την Καλλιθέα σε αυτά τα δύσκολα λεπτά ήταν ο Μήτσης ο οποίος έγραψε το 52-60, με προσωπικές προσπάθειες τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Στο 33’, ο εορτάζων Γιώργος Συμιακός ανέβασε για πρώτη φορά το δείκτη του σκορ στο +13 (53-66) με σουτ από τα 6.75μ. και στην επόμενη επίθεση το επανέλαβε ο Σκορδάλης εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (53-69). Ο Διαγόρας, φανερά εκνευρισμένος από τις αποφάσεις του Αντωνίου, προσπάθησε να κρατήσει την ψυχραιμία του και το καθαρό του μυαλό αφού υπήρχε ακόμη αρκετός χρόνος (πάνω από έξι λεπτά). Ούτε τα δύο τάιμ άουτ του Μάγου ούτε η εμπειρία των «κυανέρυθρων» μπορούσαν, ωστόσο, να φέρουν τούμπα την απογοήτευση που καθρεφτιζόταν στα πρόσωπά τους. Έτσι, Μπιλλιάς και Κούρος έκαναν το 53-73 στο 35’.

Ένα λεπτό και οχτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το σκορ ήταν 65-82 και ο Χρήστος Μπίλιας κάλεσε τάιμ άουτ, κάτι που θεωρήθηκε unfair από την πλευρά του Διαγόρα και ο Κυριάκος Μάγος δεν μπήκε καν σε διαδικασία να δώσει οδηγίες.

Δεκάλεπτα: 22-26, 33-44(ημιχρ.), 52-60, 69-87
Διαιτητές: Αντωνίου, Αρνάς

Διαγόρας (Μάγος): Βογιατζής 22(1), Ματσαμάς 9(1), Κωστάκης 3(1), Μαρουλλάκης 2, Καταβαίνης 5(1), Μπότσας 9(1), Παρδακάς 13, Δούβαλης 6.
Καλλιθέα (Μπίλιας): Βασιλειάδης, Γαλατάς, Γυφτάκης 7, Μπιλλιάς 13, Συμιακός 8(2), Μήτσης 14(1), Σκορδάλης 26(6), Κούρος Γ. 9, Κούρος Π. 10, Μπακίρης.

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 74-46

Την τρίτη θέση κατέκτησε η περσινή πρωταθλήτρια, ΑΕ Δικαίου, επικρατώντας εύκολα στο μικρό τελικό του Ηρακλή 2000 με 74-46.

Ο Δημήτρης Τζομάκας δεν είχε στη διάθεσή του τον Ζαφείρη Δρόσο, ο οποίος στον ημιτελικό με την Καλλιθέα είχε βγάλει κάποια στιγμή το δάχτυλο του χεριού του, και χρησιμοποίησε πολλή ώρα τους νεαρούς του παίκτες.

Ο Ηρακλής 2000 έπαιξε ελεύθερα και από το 3ο δεκάλεπτο και μετά ο Γιάννης Παπούλης έμεινε καθισμένος στην άκρη του πάγκου του.

Δεκάλεπτα: 29-12, 42-25(ημιχρ.), 61-31, 74-46
Διαιτητές: Φάκαρος, Μητσού

ΑΕ Δικαίου (Τζομάκας): Καλής 4, Σπανός 3(1), Τριτσάρης 11(1), Γεωργαδάκης 5(1), Τσάμπαλλας 6(2), Καραθωμάς 8, Παρβαντώνης 19(5), Χατζηφιλίππου 5, Αντωνόπουλος 6, Δρόσος Α. 1, Παμπρής Κ. 6.
Ηρακλής 2000 (Παπούλης): Μάμος 7, Σούφλας 14, Γούναρης 4, Παμπρής Χ., Δρόσος Π. 1, Παπαηλίας 4, Κενανόπουλος 7, Μόσχος 2, Μητροπανόπουλος 2, Βουρλούμης 5(1).

Δημήτρης Γκάιδας: «Δεν υπάρχει απογοήτευση»

Παναγιώτης Σπάρταλης: «Το αξίζαμε, δίκαιη η παραμονή μας!»

Σάββας Ορφανίδης: «Ο Φοίβος θέλει πάντα να πρωταγωνιστεί!»