Μείωσε τη διαφορά το «Ροδίων Άθλησις»

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 209 ΦΟΡΕΣ

Νίκησε δύο φορές στο διήμερο τον Φοίβο Μελισσίων με το ίδιο σκορ (3-0), ενώ ο ΟΦΗ έχασε με 3-2 από τον Πανιώνιο

Επίδειξη δύναμης έκανε το «Ροδίων Άθλησις», το οποίο κέρδισε άνετα (3-0 σετ) τον ουραγό και χωρίς νίκη Φοίβο Μελισσίων, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 7ης αγωνιστικής και κατά συνέπεια του α’ γύρου, στον 1ο υποόμιλο νότου της Α2 Κατηγορίας. Οι παίκτες του Σπύρου Γκολίτση, εκμεταλλεύθηκαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ήττα του Ο.Φ.Η. από τον Πανιώνιο (3-2) και πλέον η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, θα κριθεί στο ντέρμπι του β’ γύρου στο «Ροδίων Παιδεία».

Ο κόουτς της ομάδας σε αυτό το ματς, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες όπως οι Παππάς και Οικονόμου, ενώ έπαιξε λίγο ο Μαυροβουνιώτης και δεν αγωνίσθηκε καθόλου ο Σαρικεΐσογλου. Στο ματς αυτό χρησιμοποιήθηκε και ο νεαρός Καφαντάρης.
Οι παίκτες του «Ροδίων», δεν έπιασαν την καλή τους απόδοση, ενώ είχαν κυρίως στα δύο πρώτα σετ στιγμές χαλαρότητας, γεγονός που έδινε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να κρατούν το προβάδισμα καθώς, μιλούσε σε πολλά σημεία η εμπειρία των παικτών του Σπύρου Γκολίτση.
Τα σετ: 25-17 σε 25΄, 25-19 σε 22΄, 25-20 σε 22΄.
Διαιτητές του αγώνα ήσαν οι κ.κ. Μενεσλής- Σταματίου

Μαυροβουνιώτης και Ποτολίδης ελέγχουν την κατάσταση στο φιλέ

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Γκολίτσης) Σακόγλου, Παπάς, Ηλίας, Προδρομίδης, Οικονόμου, Ποτολίδης, (λ) Αρβανίτης / Μακρής, Καφαντάρης, Μαυροβουνιώτης
ΦΟΙΒΟΣ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ (Μονδέλος): Αμαριανάκης, Μπέλος, Αριστόπουλος, Χριστοφίδης, Ψαρράς, Ρεμούνδος, (λ) Χαλκούσης / Αγγελίτσης, Σιημητράς

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
ΓΣ Πανιώνιος - ΟΦΗ 3-2 (28-26, 21-25, 18-25, 25-21, 15-12)
ΑΟ Καλαμάτα 80 - ΑΣ Πανερυθραϊκός 1-3 (25-15, 13-25, 21-25, 23-25)
ΑΟ Αιγιαλέων - ΑΕΠ Ολυμπιάς 3-1 (25-20, 16-25, 25-21, 25-18)
Ροδίων Άθλησις - ΣΦΑ Φοίβος 3-0 (25-17, 25-19, 25-20)

Η 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο θα διεξαχθεί η 8η αγωνιστική με το ξεκίνημα του β΄γυρου.
Αναλυτικά τα παιχνίδια έχει ως εξής:
Ροδίων – Ολυμπιάδα Π.
ΑΟ Αιγιαλέων-Πανερυθραϊκός
ΑΟ Καλαμάτα 80-Πανιώνιος
ΟΦΗ-Φοίβος

ΝΙΚΗ –ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ
Το «Ροδίων Άθλησις» νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίβο Μελισσίων και στο δεύτερο ματς που έγινε χθες στις 11.30 το πρωί στις εγκαταστάσεις του και προκρίθηκε στην Β' φάση του Κυπέλλου Ανδρών κι ελπίζει πλέον σε μια καλή κλήρωση που θα φέρει στο νησί μας ομάδα της Volleyleague.

Το «Ροδίων» που στο ματς αυτό δεν είχε τους Μαυροβουνιώτη και Κοκκολάκη που απουσίασαν για επαγγελματικούς λόγους, δυσκολεύτηκε στο α΄ σετ παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με 11-3 και 19-12. Η σαφής διαφορά δυναμικότητας, έφερε τη χαλάρωση στους παίκτες του Σπύρου Γκολίτση αλλά… τέλος καλό όλα καλά και στα τρία σετ.
Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-20, 25-20)
Τον αγώνα διηύθυναν οι κ.κ. Σταματίου-Μενεσλής.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Γκολίτσης): Ποτολίδης, Ηλίας, Σαρικεΐσογλου, Προδρομίδης, Σακόγλου, Παππάς / Αρβανίτης (λ), Οικονόμου, Καφαντάρης, Μακρής.
ΣΦΑΜ ΦΟΙΒΟΣ (Μονδέλος): Μπέλος, Ψάρρης, Σιημητράς, Αγγελίδης, Αμαριανάκης, Ρεμούνδος / Χαλκούζης (λ).

Ο στίβος έχει την τιμητική του σήμερα στο ΔΑΚ «Καλλιπάτειρα»

Μπαράζ ανόδου στη Γ' Εθνική: Αναχωρεί με αισιοδοξία ο Φοίβος